רק לא עוד ישיבה בחדר ישיבות!

30/03/2021
מיכל יערון
מיכל יערון
פסיכולוגית
רק לא עוד ישיבה בחדר ישיבות!

אריק בן 35. עובד בחברה בתפקיד בעל יוקרה בינונית. נשוי ואב לשלושה ילדים ועיקר דאגתו מופנה לפרנסת משפחתו. אריק מרגיש שהגיע לאיזו תקרת זכוכית בחברה ושכל עליית מדרגה כרוכה בישיבות רבות בחדר הישיבות והוא כבר לא יכול לעמוד בזה. הוא מסתובב כל חייו הבוגרים בתחושה שחייו מוחמצים. יש לו פוטנציאל להיות מנהל בדרגים הבכירים, אבל כל כינוס בחדר הישיבות מכבה אותו לגמרי.

לאחרונה הוא שם לב שהקשיים איתם שחר בנו מתמודד, ליוו גם אותו לאורך שנים. כמו הקושי לבצע מטלות בשיעור לאורך זמן, לשבת בכיתה לאורך שיעור שלם ושיעורי הבית הם מטלה נוראית בשבילו.
לעומת זאת, הוא שם לב שככדורגלן שחר מבריק. הוא מגיע לכל אימון, מרוכז בכל האימונים. במשחקים בשבת הוא חד ויחסיו עם המאמן חיוביים להפליא. 
המורה של שחר המליצה על אבחון של הפרעת קשב וריכוז ונמצא כי הוא סובל ממנה. אריק פתאום הבין כי גם הוא סובל מאותה הפרעה והיא מלווה אותו כבר שנים רבות. אריק גם מבין, כי המסגרת של הכדורגל מאפשרת לשחר ללמוד דברים שהוא לא לומד בבית הספר, תרתי משמע.
 
ברמה הפשטנית הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בקושי להתרכז במטלה חשיבתית לאורך זמן. ההפרעה יכולה לבוא יחד עם פעלתנות יתר, היפראקטיביות..
לילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז ברמה זו או אחרת, הספורט עשוי לשמש מסגרת מצוינת לרכישה של יכולות מנטאליות  ובטחון עצמי. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז לרוב מתקשים להביא עצמם לידי ביטוי במסגרות לימודיות פרונטאליות וסטאטיות. זאת מפני שבמסגרות אלו הילד נדרש להפגין יכולת הקשבה לאורך זמן, לרוב בישיבה, וסביר להניח שיתקשה בכך.

לעומת המסגרות הלימודיות, עולם הספורט מצריך כישורים שאינם רק קוגניטיביים אלא גם גופניים. בשל כך, הספורט מאפשר לילד לרכוש ולבטא יכולות רגשיות משמעותיות להצלחה בחיים, אותן מתקשה לרכוש בבית הספר.
ילד עם קשיי ריכוז, שלאורך שנים בבית ספר לא חווה מספיק חוויות של הצלחה, חשוף לביקורת ומקבל מעט חיזוקים, לא יביא לידי ביטוי את הכוחות הרגשיים שגלומים בו. כשייפגש הילד עם עולם הספורט הוא יכול לפתע כן לגלות את הכוחות שקיימים בו. כוחות שלא הצליח לממש עד כה.
אותו ילד עשוי לגלות כי הוא בעל כושר התמדה, מוסר עבודה, רצינות ונחישות. הוא יכול להבין כי השקעה מובילה להצלחה. שדמות הסמכות (היא המאמן) יכולה לקדם אותו ולא רק להיות מקור לעימותים. הספורט הוא המסגרת דרכה אותו ילד יפתח אמונה עצמית ביכולותיו.

 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^