היכולת לבחור ניתנה לנו בכל מצב – לפני, בזמן ואחרי "משבר הקורונה"

30/03/2021
עדית יערון
עדית יערון
יועצת ארגונית
היכולת לבחור ניתנה לנו בכל מצב – לפני, בזמן ואחרי "משבר הקורונה"

הבוקר בשיחת (זום כמובן..) עם חברות, דברנו על הימים שיגיעו "אחרי" הקורונה. אחת מהן התייחסה לתקופה החדשה כאל הזדמנות מצוינת לעשות בחירות מחדש. "זה כמו לעבור דירה לבית חדש, ולבחור איזה רהיטים לקחת איתך מהדירה הקודמת, מאיזה להיפרד ואיזה רהיטים חדשים לקנות" אמרה. אבל חברתי השנייה הציגה גישה הרבה יותר פסימית. "כשיגמר הסגר ואנשים ינסו לחזור לשגרה ולעבוד, רבים מאתנו יגלו שאין לנו לאן לחזור" היא אמרה. "כשאין לך כסף ללכת לסופר או לשלם משכנתא את לא ממש יכולה לבחור, את בהישרדות". חשבתי לעצמי ששתיהן צודקות ושתיהן טועות באותה מידה. כי הכל עניין של נקודת השקפה.

המונח "fight or flight" - "הילחם או ברח" הוא מנגנון הישרדות המופעל ע"י מערכת העצבים האוטונומית ומיועד להתמודדות פיזית עם איום או סכנה מיידית. הוא מעמיד את כל מערכות הגוף במצב היכון שיאפשר לנו "להילחם" או "לברוח". הגוף מוכן לעשות כך או כך, אבל מי שמחליט אם להילחם או לברוח הוא האדם, לא המנגנון האוטומטי.

משבר הקורונה מטלטל את סדרי העולם של כולנו, ומביא לפתחנו חוסר ודאות, דאגה, ואיום על אורח החיים שלנו כפי שאנו מכירים אותו. החיים של כולנו ישתנו "אחרי המשבר" ויתכן שיהיו ביננו כאלה שיתמודדו עם מצבים של הישרדות. אמנם לא מדובר בהישרדות הנובעת מאיום פיזי על חיינו, אבל רובנו נתמודד עם ירידה בהכנסות וברמת החיים, שינוי בקריירה שלנו,  במצבנו הכלכלי,  בשגרה שלנו ואולי גם במה שתפסנו כאיכות החיים שלנו. אז עד כמה נוכל לבחור איך ייראו החיים שלנו, אם הנסיבות יכתיבו לנו התמודדות עם שינויים שלא רצינו ולא התכוננו אליהם, מצוקה כלכלית וצורך להמציא את עצמנו מחדש?

ברגעים כאלה אני שואבת הרבה כוחות מתפיסת העולם של ויקטור פרנקל, אבי הלוגותרפיה, שנאלץ לבחון את התיאוריה שלו "הלכה למעשה" כששהה שלוש שנים במחנה ריכוז. פרנקל המאמין כי מציאת המשמעות היא הכוח המניע את האדם, מתייחס ליכולת האדם לבחור בכל מצב. "כשאין באפשרותנו לשנות את המצב" הוא אומר "האתגר הוא לשנות את עצמנו". פרנקל מציע לנו לשנות את נקודת המבט שלנו. הוא מאמין כי לאדם יכולת בחירה והוא יכול לשנות את הגישה שלו לגבי כל דבר ולבחור בנקודת מבט אופטימית, בתקווה, ובראיית הדברים הטובים. פרנקל מאמין כי גם במצבים קשים אנו יכולים ליצור ולחיות חיים בעלי משמעות. "האדם אינו רק קיים. הוא תמיד מחליט איזה צורה תהיה לקיומו ולמה יהפוך ברגע הבא. באותו אופן לכל בן אנוש יש את החופש להשתנות כהרף עין".

 

למציאת מטפל

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^