קבלת עצמנו - המפתח לריפוי רגשי (או: איך להתמודד עם רגשות קשים?)

28/11/2021
קבלת עצמנו - המפתח לריפוי רגשי (או: איך להתמודד עם רגשות קשים?)

אנחנו נמצאים כעת בתקופה מאתגרת ולא פשוטה. רבים חשים שהקרקע נשמטה מתחת לרגליהם ,כל מה שהיווה מקור לבטחון לכאורה נלקח, קיים בלבול רב ותחושות של חוסר ידיעה וודאות. מציאות זו מהווה קרקע פוריה לרגשות שונים כמו לחץ, מתח, חרדה, פחד, דכאון, תסכול ועוד. כמו כן קיימת סבירות גבוהה להצפה מחדש של טראומות מהעבר.

מה נוכל לעשות במצבים אלה? כיצד להתמודד עם הרגשות הלא נוחים שעולים?

המפתח החשוב ביותר הוא קבלה. זה יכול להשמע דווקא הפוך לאינסטינקט או להיגיון האנושי, "הרי אני חש כרגע לא טוב, אני מעדיף לא להרגיש!" ואכן רובנו נבחר להמנע מלהרגיש, ננסה לברוח מהרגשות, להסיח את דעתנו או להעלים אותם כמה שיותר מהר באמצעות דרכים שונות כמו שימוש באלכוהול, עישון, אוכל, צפייה בטלויזיה, גלישה באינטרנט, קניות, עבודה מרובה ועוד. דרכים אלו יכולות להביא לרגיעה והקלה זמנית בלבד. אותם רגשות שעלו מראים לנו רק את קצה הקרחון שנמצא בתוכנו וכי מתחת לפני השטח קיימים רגשות עמוקים יותר . ככל שאנחנו מתעלמים מהרגשות ,מדחיקים ומכחישים אותם הם דווקא הולכים וגדלים עד שעלולים לפגוע בגוף הפיזי שלנו ולגרום למחלות, המדע כבר הוכיח זאת.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות?

קבלת המצב היא הצעד הראשון והמשמעותי ביותר. כאשר אנחנו מצליחים לקבל את עצמנו עם רגשותינו מתחיל תהליך של שחרור וריפוי מאחר ורוב הקושי שאנחנו חווים סביב הרגשות נובע מההתנגדות והפחד להרגיש ולא בהכרח מהרגשות עצמם. התנגדות זו יוצרת קשיחות גופנית כמו שריון הגנה וכתוצאה הרגשות נכלאים בתוך הגוף ואינם יכולים לצאת. כאשר מתחיל תהליך של קבלה ,הגוף מתחיל להתרכך ולהרפות וזוהי ההזדמנות של אותם הרגשות להשתחרר וכך מתחיל תהליך הריפוי.

כיצד עושים זאת?

ישנן דרכים שונות לעבודה עם רגשות. אציג כאן שתי תמות שונות.

הראשונה היא דרכים המסייעות לביטוי ושחרור רגשי: 

ביטוי מילולי- שיתוף אדם קרוב בכל הרגשות המחשבות והקשיים, מאפשר הקלה רגשית וקבלת תובנות נוספות מעצם השיתוף.

ביטוי בכתב - כתיבה ללא צנזורה את כל המחשבות והרגשות , הכתיבה מאפשרת לגעת ברבדים העמוקים יותר של הנפש וכך   מתהווה תהליך של שחרור רגשי וקבלת הבנות מעמיקות יותר.

ביטוי דרך הגוף - האנרגיה הרגשית אצורה בגוף ומחפשת דרך להשתחרר .כל פעילות גופנית כמו הליכה, ספורט ,ריקוד ,יוגה וכד' יכולים לסייע לאנרגיה הזו לזרום בצורה יותר קלה.

ביטוי יצירתי - ציור או פיסול הנעשים באופן חופשי וספונטני ללא תכנון או חשיבה יקדם תהליך של שחרור והקלה רגשית.

 

הדרך השנייה מסייעת בתהליך של ריפוי רגשי מבוסס גוף-נפש ותוצג בכמה שלבים:

  1. מודעות לרגשות- להכיר בכך שעולה בנו עתה רגש לא נוח, או שאנו חשים במצוקה או מועקה כלשהי, לא משנה איזה רגש זה.
  2. להסכים לקבל את עצמנו - ניתן להגיד " אני מסכימ/ה לקבל את עצמי כמו שאני" או "אני מסכימ/ה לקבל את עצמי עם הרגש שעולה...(מפחד/ת, לחוצ/ה, עצוב/ה)
  3. התבוננות על הרגשות בגוף - מומלץ למצוא מקום נוח ושקט בישיבה או שכיבה. לאפשר לגוף להיות כבד ורפוי כמה שאפשר, ניתן להעזר במוזיקה מרגיעה.

אפשר לחזור על המשפטים הנ"ל ולהתבונן בתוך הגוף , לשים לב היכן נמצא הרגש או המועקה. פעמים רבות הרגשות יכולים להתבטא באזור בית החזה, הלב, הבטן ,או בכל הגוף.

המטרה היא התבוננות ניטראלית מבלי להתערב. לא לנסות לשנות את התחושה אלא רק להתבונן בה. עצם תשומת הלב וההתמקדות בגוף מביאה לתהליך של ריפוי.

במידה והרגשות קשים מידי להתמודדות לבד, מומלץ לפנות לאיש מקצוע.

 

לסיכום, ללא קשר לדרך בה תבחרו הכי חשוב הוא: היו בחמלה, קבלה וסבלנות רבה לעצמכם, לא משנה מה אתם מרגישים!

 

גליה נוה, מטפלת רגשית בילדים ומבוגרים (MA) ומדריכת הורים

 

למציאת מטפל/ת

 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^