אינטילגנציה של ההסתגלות

01/06/2021
אינטילגנציה של ההסתגלות

טלפון מספורטאי. 

״חייבים להפגש", הוא מתחיל את השיחה בדרמטיות, מבלי להגיד שלום, "החלטתי לפרוש. הבנתי בעקבות הקורונה שאני ממש לא מתגעגע, זה לא חסר לי והרבה השתנה בי".

האמת, לא נבהלתי. מהכרות עמוקה והבנה רחבה של הנער ובכלל של התקופה אני יודעת שזה לא זמן לקבל החלטות. אז אמרתי לו באופן ישיר: "תכלס בכל מקרה העונה מסתיימת. תחזור להתאמן עם הקבוצה, אבל הפעם תגיע לאימונים ממקום אחר, של אהבת הכדור, הקבוצה, הספורט, בלי לחץ באויר."

אני מייעצת לא לקבל החלטה, כמובן מזכירה את כל מה שאני זוכרת עליו, והתקבלה החלטה ״להקליל״ (לאחרונה אני ממש מחוברת למילה הזאת).

אז אחרי שהרגעתי את הרוחות, החלטתי להעמיק ולהבין קצת יותר מה עבר עליו. זה שלח אותי לקרוא מאמרים, הקשבתי למחקר אודות המוח (מתה על זה). החוקר מדבר על אינטילגנציה של ההסתגלות. ואם אתמצת לכם את דבריו- כולנו נולדים עם אינטילגנציות בכל מיני אזורים, רגשית, קוגניטיבית, ועוד. אחת מהן היא הסתגלות, משמע היכולת שלנו להכנס ולצאת ממצבים עם מינימום פגיעה בתפקוד או ליתר דיוק עם מקסימום תפקוד על אף ההשתנות המצבית.

הקורונה היא דוגמא מדהימה למצב בלתי צפוי אשר ניהל אותנו ביום בהיר אחד באופן פתאומי, וממשיך לנהל את תחושת הוודאות והביטחון שלנו. אגב - זה זמן נפלא לחזק את האינטלגנציה הזו.

למה זה חשוב? מכיוון שעוד נפגוש הרבה אירועים בלתי צפויים בחיים, כאלו שלא התכוננו אליהם ולא היינו מוכנים אליהם. לכן, ככל שנאמן את השריר הגמיש הזה, את שריר המוח, נצא יותר מחוזקים. אז הבשורה המשמחת היא שאמנם לא לכולנו יש את אותה אינטילגנציה אבל בהחלט כולנו יכולים לשפר לחזק ולאמן אותה.

איך נאמן ונתאמן? מגוון הטכניקות ותרגולן יאפשר זאת: נשימה מודעת, הרפיה, התבוננות בלי התנגדות, מדיטציה, עבודה עם דימיון דרכו נכוון לאן נרצה להגיע (תמונת ניצחון בשפה שלי), פעילות ותנועה פיזית. אלו רק חלק מהכלים שיאפשרו לאמן ולחזק את עצמנו. בעצם במצבי אי וודאות, תחושת הביטחון נפגעת ובוודאי שזה משפיע באופן ישיר על התפקוד, מצב הרוח, מוטיבציה ועוד.

ולגביי הספורטאי שלי, הוא חזר להתאמן. ממש נהנה וכייף לו, הוא בסהכ היה זקוק למישהי שתזכיר לו את מה ששכח וגם שזה בסדר להרגיש ככה.

 

לחיפוש מטפל/ת - לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^