על חשיבות ההכנה המנטלית לגיוס

09/03/2021
על חשיבות ההכנה המנטלית לגיוס

הבן או הבת עומדים רגע לפני גיוס והדברים הטובים או המפחידים מתחילים לעלות ולצוף על פני השטח. המעבר מהעולם האזרחי לעולם הצבאי הוא מעבר משמעותי, גדול מכל מה שבני הנוער מכירים מהעבר וטומן בחובו קשיים קטנים שיכולים להתפתח לקושי אחד גדול ומכאיב ללא טיפול נכון.

זהו מעבר מעולם שבו בני הנוער עושים מה שהם רוצים, מתי שהם רוצים ועם מי שהם רוצים, עולם שבו הם שולטים בחייהם , בזמן שלהם ובפרטיות שלהם , עולם של רשתות חברתיות , נראות תמידית וכל מתבגר מהווה תחנת ממסר פוטנציאלית להעברת מידע ותמונות, לעולם שבו בבת אחת נשללת מהם הפרטיות שלהם, מפקד שקובע להם מתי יעשו כל דבר ועם מי יעשו ובעצם שולל מהם את רוב הזכויות שהם מכירים מתקופת בית הספר. 

השינויים בין הדורות בקרב בני הנוער מורגשים גם במעבר לעולם הצבאי, היכולת להתמודד עם קשיים, תסכולים ואכזבות יורדת, ולכן הכנה מנטאלית חשובה כיום פי כמה מבעבר. הכנה שתיתן למתגייס כלים אותם יוכל ליישם בתקופת השירות הראשונה שהיא הקשה ביותר על פי המתגייסים. הכנה מנטאלית מיטבית הינה בסיס נרחב לתהליכים שונים אותם יחווה המתגייס בתקופה הראשונה של שירותו. ההכנה המנטאלית – האימונית מתמקדת לדעתי בבירור ערכי הבסיס של הנער או הנערה וחיזוק מס' נקודות משמעותיות כגון : אירגון זמן, התמודדות עם לחץ, כללי עשה ואל תעשה אל מול המפקדים, דחיית סיפוקים, התמודדות עם תסכול ועוד נקודות שעולות במהלך מפגשים שמתקיימים אחת לשבוע.

בני הנוער בתקופה שלפני הגיוס מחפשים אוזן קשבת . גם אם התגובה הראשונית שלהם לשאלות בנוגע לגיוס המתקרב מהומהמת ולעיתים מלווה בכעס הם מבקשים הקשבה ויעוץ, לעיתים אומרים לי הורים כי אחרי כל מפגש של הבן או הבת איתי יש יותר "אוויר" לנשימה לבני הבית וכי האיוורור הרגשי חשוב ומוצלח. לעיתים עולות שאלות מהותיות פשוטות על ההתנהלות ואין מי שיתן להם תשובה, אנחנו ההורים כבר מזמן לא חלק מהמערכת וחלקנו גם לא עושה מילואים, הילד זקוק למידע רלוונטי שישקיט לו את חוסר הוודאות המתקדם ככל שיום הגיוס מתקרב.

חשיבותה של ההכנה המנטאלית לפני הגיוס מכרעת לטעמי בהתאקלמות טובה ובטוחה יותר במסגרת הצבאית. ההכנה נותנת למתגייס ידיעה כי הוא יכול ומעלה את תחושת המסוגלת בין אם מדובר במפגש אחד או בסדרה של מפגשים . המתגייס יודע כי יש לו מקום בטוח שיוכל לשאול, לחשוף ולבטא מצוקה גם בתקופה שלפני הגיוס וגם בהיותו במסגרת הצבאי, דבר הנותן כח ומרחב נשימה להתמודדות ברגעי משבר.

לסיכום, אל תחכו לרגע הגיוס, שימו לב למצב המתבגר שלכם, אם הוא נראה מהורהר או מבולבל, דברו איתו והציעו לו עזרה על ידיכם או על ידי איש מקצוע

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^