החקירה והיכולת לשאול שאלות היא הבסיס לשינוי

01/06/2021
החקירה והיכולת לשאול שאלות היא הבסיס לשינוי

הקרקע נשמטה תחת רגלייך, השבילים שצעדת בהם נראים כעת דרכים ללא מוצא. הדלק במיכל הולך ואוזל, ותחנות שיוכלו למלאו מחדש אין מאופק עד אופק. מובסת במאבק המתיש בהרגלים שהולכים ומביאים שוב ושוב אל אותה התוצאה, לא משנה עד כמה ניסית. תסכול ועצב מלווים את היום-יום כי בנקודת הזמן הזו המנגנון המוכר כבר לא עובד. אני פוגשת אותך בכל יום, בדמותך, בדמותי ובדמות א.נשים שבאים בדרכי. בטיפול אנו יחד בחוסר ההבנה, ההכרה, הידיעה. הולכים לאיבוד ותרים את העולם הלא מוכר הנפרש לפנינו.

פנינת-חן שמצוטטת בסמוך לתמונה נאספה מאמתחתו של ג'ידו קרישנמורטי (జిడ్డు కృష్ణమూర్తి‏) יליד הודו (1895-1986( שהיה פילוסוף ומורה רוחני. במשך כ-60 שנה הוא קיים שיחות בכל רחבי העולם בנושאים כמו מודעות עצמית, טרנספורמציה של המוח, מערכות יחסים ,חינוך ויצירת שינוי חברתי.

לאורך כל חייו טען קרישנמורטי שעל כל אחד לקחת לידיו את האחריות לשחרורו המלא מפחדיו ומסבלותיו, והדגיש ששינוי כזה יכול לקרות על-ידי שחרור האדם מסמכות רוחנית, פסיכולוגית או דתית חיצונית והפיכתו לסמכות בעצמו.

הדרך לשינוי מהותי עוברת במוח האדם באמצעות היכולת לשאול שאלות. כפי שניסח זאת הוא: "שאילת שאלות היא המפתח לטרנספורמציה של המוח והתפתחות אמיתית. חיוני לשאול שאלות, בייחוד כאלו שאין עליהן תשובות. שאלה כזו משגרת את האדם בחזרה אל תוכו ואל האופן שבו המחשבה פועלת".

בהמשך לחשיבה הזו ובהשראת המפגש האנושי עם חברי למסע בחדר הטיפולים, אני רואה כיצד לעתים קרובות מגיע אדם בצל הייסורים המלווים את חוויית התבוסה במלחמה הבלתי נגמרת וחסרת התכלית שהוא מנהל עם המציאות כפי שהוא פוגש אותה. ומכאן ההכרה בכך: כאשר יהיה האדם נכון לאתגר את הפרדיגמות המנהלות את חייו, יוכל לשאול שאלות ולחוות את העולם מבעד לעיניים אחרות: אלו שלו.

יש בזה אספקה של אוויר לנשימה וליכולת לשהות בחוויה של חוסר הידיעה: ההכרה בכך שהשאלה ואי הידיעה מצויות בבסיס השינוי הנפשי. היכולת להעלות את התפיסות, הרגשות, האמונות והערכים על הפרק ולבחון אותם שוב ושוב הוא הסיכוי ליציאה מתוך עצמנו ולחיבורים חדשים אלינו ואל האהבה שסביבנו. במפגש הטיפולי נתבונן מחדש ונעז לאתגר את עצמנו. יחד.

 

סמנה, ר. (2010). שלא נדע! על התשוקה לא לדעת ועל הקושי לשאת את אי-הידיעה. מתוך פסיכולוגיה עברית (2010) https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=2502

קרישנמורטי, י. (1997). החופש מהידוע. זמורה-ביתן, תל-אביב.

קרישנמורטי,י. (1999). לגעת במהות. הוצאת כתר.

Eisold, K., The rediscovery of the unknown: An inquiry into Psychoanalytic Praxis. Contemporary Psychoanalysis., 36: 57-75., 2000.

Steinberg, B.S., The need to know and the inability to tolerate not knowing. Canadian J. Psychoanalysis., 1: 85-103, 1993.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^