על תשומת הלב בתקופה הזאת

30/03/2021
על תשומת הלב בתקופה הזאת

א'- תשומת הלב לעצמינו

כשהתחילה תקופה לא מוכרת זו, שדרשה מכולנו התארגנות חדשה- הוצפנו במיני סרטונים, בדיחות, תמונות, שהגיעו מכל עבר. דקות רבות עברו בהסתכלות ובהעברת הודעות לאחרים. מעין מדורת שבט חדשה שנולדה לה בתוך הבידוד ושמירת המרחק.

אחד הסרטונים, משך את תשומת ליבי יותר מאחרים ומצאתי עצמי צופה בו יותר מפעם אחת.

בסרטון, משוחח דרור קרן עם עצמו על המתח שבין "ההזדמנות" שיש בעצירה הפתאומית ובשינויים המהירים של העולם, לבין החרדות האישיות והכלכליות שהעצירה ואי הוודאות שיצרה גורמת לכולנו.

שמתי לב כי סרטון מסוים זה הפסיק, אצלי, את ההיענות לשטף הגירויים הדיגיטליים.

משהו בשיח של דרור עם עצמו מבהיר את ההבנה, המאוד חשובה, כי בכולנו יש גם חלק שחושש ומחפש משהו להיאחז בו בתוך אי הוודאות ביחד עם חלק שנהנה מהעצירה, לפעמים מהשקט, ואולי גם מהעיסוקים השונים שמתאפשרים בתקופה זו. כדאי להיות מוכנים להתבונן בתשומת לב פנימה כדי לגלות הבנות חדשות אלו.

(עם זאת אודה כי אם אשמע שוב את הביטוי "להפוך את הלימון ללימונדה" אינני בטוחה שאהיה אחראית למעשיי)

 

ב'- תשומת הלב לאחרים- במרחב הארגוני

כמי שמרבה לעבוד עם ארגונים קראתי, הקשבתי ואף הייתי שותפה למעבר המאסיבי מפגישות פיזיות לפגישות וסדנאות במרחב הווירטואלי.

המעבר, שכלל עבודה מהבית ופגישות יומיומיות על המסך לווה במסה כבדה ומושקעת של עצות, הנחיות, הכוונות וטיפים ל- "איך עושים את זה נכון".

מה שמשך את תשומת ליבי, היא העובדה כי כעת מנהלים ביקשו ואף התבקשו להתעניין יותר בשלומם של העובדים ולא רק לפקח על עבודתם ולבדוק האם הם עומדים במשימות ומביאים את התפוקות הנדרשות מהם.

המרחק, היעדר "המסדרון הארגוני" שהופך לעיתים את כולם "זמינים לקריאה", חידד את חשיבות הקשר הבינאישי ואת ההבנה שקשר זה הוא לעיתים עוגן חשוב ביותר להשגת תפוקות העבודה. הלוואי שהבנה זו אתנו בכל מצב שיתהווה בעתיד.

 

ג'- תשומת לב לאחרים במרחב האישי והשכונתי.

ברנ'ה בראון, שחוקרת קשרים, פגיעות, בושה ויצירתיות, אמרה בהרצאת טד מפורסמת: 

"מה שאתם מבינים, אחרי 10 שנים של עבודה סוציאלית,  הוא שקשר הוא הסיבה שבגללה אנו כאן.  הוא מה שמעניק מטרה ומשמעות לחיינו. זה הדבר המהותי ביותר. לא משנה אם אתם מדברים עם אנשים שעובדים כפעילים חברתיים או בתחום בריאות הנפש או בנושאי התעללות והזנחה, מה שאנו יודעים הוא שקשר, היכולת להרגיש קשור, היא -- נוירוביולוגית, זה האופן בו אנו מחווטים -- זו הסיבה שבגללה אנו כאן."

גם מי שאינו מסכים איתה לגמרי ביום יום בוודאי יסכים איתה עכשיו.

מחוות קטנות וגדולות במרחב הקרוב הן בעלות משקל גדול יותר עכשיו. התעניינות יומיומית בשלומם של הקרובים ושל אלו שקצת יותר רחוקים- תיטיב הן למושאי תשומת הלב והן למי שמגלה תשומת לב.

 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^