פעולה כפייתית היא תוצר של אמונה שגויה

30/10/2021
פעולה כפייתית היא תוצר של אמונה שגויה

פעולה כפייתית היא תוצר של אמונה שגויה על עצמינו, שמחייבת אותנו לחזור על אותו מעשה, למרות שהוא לא עושה לנו טוב.

בחור שיתף, שכל פעם שהוא מסיים לאכול הוא מרגיש מלא, "בטן מפוצצת" אמר, והתחושה שבאה אחרי הסעודה היא לא טובה.

רקע קטן על הבחור: הוא מאוד אוהב לאכול, הטעם הנפלא ואפילו פעולת האכילה עצמה היא הנאה צרופה בשבילו והוא התרגל לאכול עד שלא יכול לזוז יותר. הוא טען שהוא לא מצליח לעצור. יותר מזה, הוא אפילו לא מנסה ופשוט מתקדם ללא מעצורים.

הרגשה של חולשה מול המטרה וחוסר אמונה לכוחות פנימיים, שיכולים לשנות את ההרגל.

שאלתי אותו איפה הוא כן מרגיש שהוא מצליח לנהל את עצמו והסביבה שלידו. הוא ענה, שבניהול המסעדה הוא מרגיש בטוח בעצמו.

לכל אמונה, רגש, פעולה יש ייצוג כתמונה בראשנו. התמונה נמצאת במרחב שלנו ומיקומה תלוי בצורה שהיא משפיעה עלינו.

למשל, אם האמונה משפיעה באופן יומי ומכבידה עלינו, נוכל לראות שהיא ממוקמת מעלינו וגדולה. אם היא חיובית, היא תהייה בגובה העיניים ובגודל בינוני יחסית.

זו דוגמה כללית וכמובן, שכל מקרה לגופו. השתמשנו בשיטת Map Across, שמטרתה להעביר בעזרת הדמיון, תמונה מייצגת של אמונה המקשה עלינו, למיקום בו אני מרגיש טוב עם עצמי.

מצאנו את המיקום של התמונה, המייצגת את פעולת האכילה ומצאנו את התמונה המייצגת לאמונה הקשורה לניהול המסעדה. ביקשתי ממנו שיעביר את תמונת האכילה לניהול המסעדה, אך הוא לא הצליח.

יש עוד משהו שמתחבא בתת מודע.

שאלתי אותו האם יש לו זיכרון מהילדות, שקשור לאכילה, ולאחר מספר רגעים הוא נזכר: כשהיה ילד, בגיל 8-9, הוא ביקש מדודו להכין לו סנדוויצ'ים, כי היה רעב. דודו ענה, שיכין לו אחד ואם ירצה עוד, הוא יכין לו עוד, אך הוא ענה "אני יכול לאכול הכול בלי סוף".

הבנו שזו אמונה שהוא קיבע לעצמו על עצמו. הוא באמת מסוגל לאכול המון, כמעט בלי סוף, אבל הבעיה היא, שהוא לא מרגיש טוב אחר כך וקשה לו לזוז. כלומר במובן מסוים, כן יש לו גבול לאכילה והאמונה, שכל עוד יש אוכל על השולחן, הוא צריך להמשיך לאכול - היא טועה ומטעה.

כבר באותו רגע, הבחור הרגיש שחרור ואז ניסינו שוב את ה-Map Across. הפעם, בלי שום קושי, הוא הצליח להעביר את התמונה למקום המבוקש. ביקשתי ממנו לקבע אותה עם פטיש ומסמרים דמיוניים, אבל לו התחשק לקדוח ואפילו להשתמש בסיליקון.

עשינו סימולציה והוא טען שהרגיש בשינוי.

מספר ימים לאחר מכן הוא שלח לי תמונה של המבורגר לא גמור בצלחת, ולדבריו זו פעם ראשונה שלא סיים את האוכל והוא הרגיש מצוין.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^