מחשבים מסלול מחדש בתקופת אי ודאות

16/06/2021
מחשבים מסלול מחדש בתקופת אי ודאות

מגפת  הקורונה, שהופיעה בעולמנו,  ללא הזמנה וללא תכנון מראש, מביאה איתה קשיים, אתגרים והתמודדויות לא פשוטות. רבים מצאו עצמם עם מכתבי פיטורין לאחר שנים של פריחה תעסוקתית, אחרים הוצאו לחל"ת ולא בהכרח יחזרו לתפקיד הקודם, ארגונים נדרשים לבצע שינויים בהתאמה לפעילות העסקית שלהם שמשתנה כבר בטווח המיידי ומכל אלה עולה אי וודאות שמביאה עימה קשיים כלכליים וכמובן גם קשיים רגשיים שמתבטאים בחרדות, תחושת חוסר אונים והיעדר שליטה במצב.

ללא קשר קשר למגפת הקורונה, אנחנו עדים בשנים האחרונות לשינויים מאוד משמעותיים בעולם התעסוקה, ומילים כמו "יציבות תעסוקתית", ו"מקצוע לכל החיים", הם כבר לגמרי נחלת העבר. התקופה הנוכחית מעצימה את המשמעויות הנגזרות מתוך מגמה שכבר מתרחשת ומאיצה תהליכים שמובילים לשינוי מפת התעסוקה.

בתקופה הזו טמונות גם הזדמנויות רבות. יש כאן הזדמנות לעשות עצירה (זו שנכפתה עלינו), ולחשב את המסלול מחדש. אמנם, יש חוסר ודאות לגבי התנהלות המשבר, תוצאותיו והזמן שיקח לעולם להתאושש ממנו. עם זאת, ברור לכל, שיבוא יום שבו המשבר הזה יהיה מאחורינו ואליו שווה לכוון ולהתכונן כבר עתה.

כמו בכל משבר, יש את אלה המקדימים להסתגל אליו – יודעים לקרוא את המפה, לגזור משמעויות ולפעול, יש את המסתגלים באיטיות, ויש אלה שמתקשים להסתגל גם בטווח הרחוק – אלה לצערנו נשארים מאחור.

להסתגלות יש את הפן הרגשי – הקשורה לחוסן, למידת האופטימיות והיכולת לראות את חצי הכוס המלאה, את ההסכמה לצאת מאזור הנוחות – זאת כחלק ממערך של תפיסות, אמונות, דפוסי חשיבה והתנהלות רגשית לנוכח שינויים,  ומנגד יש את הפן הקוגניטיבי הקשור לניתוח המצב ולבוחן המציאות שכל אחד מאתנו נדרש לו בתקופה כזו.

עולם התעסוקה עובר שינויים, שכולנו עדים להם  - שינויים טכנולוגיים, הכנסת אוטומציה ורובוטיקה – שאיתם גם מקצועות נעלמים בהדרגה ומקצועות חדשים נולדים. לצד השינויים הללו, גם נדרשות מאיתנו מיומנויות וכלים חדשים. חלקם – דורשים מאיתנו  לעשות דברים חדשים ולפעול אחת מכפי שפעלנו עד היום, חלקם דורשים למידה ותרגול ומה שבטוח – אנחנו נדרשים להתפתחות אישית ומקצועית מתמדת – כזו שתאפשר לנו להיות חלק מתוך התהליכים המתרחשים סביבנו.

מדובר כיום על "ניהול העסק שהוא אני", על "מיתוג עצמי", על ריבוי יכולות - מקצועיות, אישיות ובינאישיות – את כל אלה ניתן להעצים לפתח וללמוד. אמנם יש בכך אתגר אך לצידו גם הזדמנות מופלאה לצמיחה אישית ומקצועית.

מוזמנים להרצאה שאתן בלייב ביום חמישי הקרוב, שבה ארחיב ואתייחס להזדמנויות ולכיוונים ששוק התעסוקה המתחדש מזמן לנו.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^