מהו אימון אישי?

25/05/2020
ד"ר מגי בן יהודה
ד"ר מגי בן יהודה
מאמנת אישית / קואוצרית
מהו אימון אישי?

אימון אישי הוא תהליך, באמצעותו מסייע מאמן למתאמן, להגשים את החזון שלו והמטרת אותן הוא רוצה להשיג.

אימון הוא בעצם תהליך של צמצום הפער שבין המצוי לרצוי.

תחילתו של התחום הגיע מעולם הספורט, בו בוצעו אימונים אישיים בתחילת דרכם המקצועית של שחקנים ובמהלכה, על מנת להביא אותם להישגים גבוהים יותר. עם הזמן שחלף פרץ תחום האימון האישי גבולות והגיע אל כלל האוכלוסייה.

האימון עוסק בעבודה עם אנשים שמעוניינים להתמודד עם בעיה המעכבת אותם בחייהם, בבעלי עסקים שזקוקים לייעוץ, הדרכה והנחיה בדרכם המקצועית, בזוגות במעברים בזוגיות ועוד.

אימון אישי אומנם משלב בהגדרתו את המילה אישי, אך חשוב להדגיש שהוא מתאים ליחידים ולקבוצות במקביל, כדי לאפשר להם לשפר מיומנויות ולהגיע להישגים בטווח הקצר והארוך גם יחד.

 

אימון אישי ניתן לחלק למספר קטגוריות, אשר כל אחת מהן מתאימה באופן ספציפי לאוכלוסיה ממוקדת. חשוב להבחין בין טיפול פסיכולוגי או ייעוץ ארגוני לבין אימון אישי. המאמן האישי הוא אינו פסיכולוג ולא יועץ ארגוני. מטרת המאמן לעזור למתאמן להוציא את מה שקיים בו, ללא כל ניסיון לגרום לו להשתנות או להמציא עצמו מחדש.

 

מתי לפנות למאמן ?

בכל פעם שבה אדם רוצה להשיג מטרה מסויימת או מתמודד עם בעיה המעכבת אותו בחייו ולמרות שניסה לפתור אותה בעצמו לא הצליח, חשוב שילך למאמן.

  •  קיימים אימונים להשגת מטרה ספציפית של כל מתאמן, בין אם זהו רצון לרדת במשקל, להפסיק לעשן, להתמודד עם דחיינות, לחזק בטחון עצמי ועוד.
  • אימונים עסקיים בו מלווה המאמן את המתאמן להגשמת החזון העסקי והתגברות על קשיים ומכשולים בדרך.
  • אימון לקבוצות לדוגמא: קבוצות הרזייה, קבוצות העצמה, קבוצות מעשנים ועוד...
  • אימון לזוגיות – זוגות רבים מגיעים במהלך הזוגיות למצבים מאתגרים ברמות שונות. על מנת להתגבר על המכשול שמאיים על הזוגיות ועל מנת להצליח ולטפח זוגיות טובה יותר, ניתן להסתייע בעזרתו של מאמן אישי אשר מנחה ומאמן לזוגיות טובה יותר, שתורמת לשני הצדדים הסתכלות מנקודות מבט חדשות ושיפור הזוגיות.

 

רוב בני האדם מאמנים את עצמם ברוב הזמן ולכן באימון אנחנו מגלים שלא המצאנו את הגלגל!
יחד עם זאת, בחיי היומיום שלנו יש המון חוסר מיקוד ולעיתים חוסר בכלים לפתרון. בעזרת כלי האימון אנחנו יכולים להתמודד עם המצב בדרך אפקטיבית יותר ולחסוך לעצמנו זמן רב של התמודדויות בלתי מוצלחות הגורמות בעקיפין לירידה בביטחון העצמי שלנו.
ניתן לראות דוגמאות מרובות לכך שכולנו מנסים להיפטר מהרגלים שמעכבים אותנו, אז מדוע אנחנו לא מצליחים לשנות את ההרגלים לאורך זמן?

 

מטרת האימון היא בעצם למצוא את הדרך שנכונה לכל אחד כאינדיבידואל להתנהל בחייו ולשדרג אותם.
על מנת למצוא את הדרך תפקיד המאמן הוא להקשיב ולדעת לשאול את המתאמן שאלות המביאות אותו למצוא את התשובות לשאלותיו.

האימון למעשה נותן לנו כלים ליצור בהירות מחשבתית והבנת המשמעות שמביאה את המתאמן לידי מעשה אמיץ היוצר בסופו של תהליך בניית הרגלים חדשים ומקדמים.

בבסיסו של תהליך האימון מונחת ההנחה שכל התשובות קיימות בתוכנו, רק שהן ממוסכות בצורה כזו שקשה לנו מאוד למצוא אותן לבד.
התשובות בידנו ובידנו בלבד.

לא משנה כמה שנות השכלה מצויינות יש למאמן, ההנחה היא שאף אחד לעולם לא יודע טוב יותר מהמתאמן מה טוב באמת עבורו.

לכן:

תפקידו של המאמן לבוא ממקום של ריק לאימונים ולהקשיב לך;
חובתו של המאמן ליצור הקשבה נקייה ללא ביקורת וללא שיפוטיות. לעיתים המתאמן מגיע לאימון עם אירוע דרמתי שקרה בחייו. על המאמן להישאר אובייקטיבי ולהתבונן דרך כלי האימון ולא מתוך הדרמה. רגשותיו האישיים אינם רלוונטים לאימון.
הפתרונות חייבים לבוא מתוך התודעה של המתאמן ורק המתאמן יודע מה נכון לו. כאשר יבין את זה, שם ייווצר השינוי.
מאמן שנכנס לדרמה יחד עם המתאמן שלו ומכניס לאימון את הדעה האישית שלו ואת עצותיו, לא אובייקטיבי. הוא הופך להיות יועץ ולא מאמן.

על מנת לשדרג את ההצלחות של המתאמן בחיים, על המאמן לאפשר לו לרכוש את ארגז הכלים האישיים שלו.
כלים אלו הם בעצם כלים אימוניים בהם אנו משתמשים במהלך האימונים.
כלים אלו מאפשרים לנו להתחיל לפתח ולחזק את ה"שרירים" החלשים שלנו על מנת ליצור בסיס טוב וביטחון בעצמנו.

 

המאמן הוא רק פנס המאיר ומחבר את המתאמן עם התודעה שלו, מחבר אותו אל הערכים המניעים אותו ואל המטרות אותן הוא רוצה להשיג בחייו.

תפקידו של המאמן ללמד את המתאמן שלו לדוג דגים, לא לדוג אותם עבורו. כאשר מתאמן לומד לדוג, שם הוא חש את תחושת ההצלחה המביאה בעקבותיה את החיזוק בביטחון העצמי ובהערכה העצמית המביאות אותו לידי ביצוע מעשים אמיצים, העוזרים בשינוי ובבניית הרגלים מקדמים ומכאן שינוי הדרך.
 

בעיני :

אימון הוא לא מקצוע הוא דרך חיים.

 

למציאת מאמן/ת לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^