והיית אך שמח? הפחד מפני רגשות חיוביים

07/01/2020
שגיא ברסלב
שגיא ברסלב
עובדת סוציאלית
והיית אך שמח? הפחד מפני רגשות חיוביים

למה זה לא כזה פשוט לשמוח? למה יש אנשים מסויימים ששמחה מעוררת אצלם רתיעה יותר מאשר אצל אחרים? מה אנשים פוחדים שאושר יעשה להם? מה כבר יכול לקרות לך אם שימחה תיכנס לחייך?

רוב המחקרים יוצאים מתוך נקודת הנחה אוטומטית ששמחה ואושר הם מטרת חיים, מטרה שכולנו אמורים לחתור להשיג אותה ואפילו יותר מזה שזכותנו האנושית המולדת כבני אדם היא להיות מאושרים בחיינו.

האמת, כרגיל, הרבה יותר מורכבת מזה. לא מעט אנשים מחזיקים בעמדות שליליות כלפי רגשות חיוביים ואפילו עושים מאמצים להימנע מהם.

בואו נתחיל מהמעגל הרחב – מחקר (2) בדק ומצא שלכל קבוצה תרבותית יש את הגישה שלה לשימחה. בעולם המערבי לאושר יש מקום חשוב כמטרה אישית בחיים, אנשים נוטים להעריך ולהאריך רגעי שמחה כמה שניתן ולשמר אותם בזיכרון.

בתרבויות המזרח הגישה כלפי שמחה היא זהירה וחשדנית – האמונה שהחיים מבוססים על איזון מעגלי, יין ויאנג, תנועה ותנועה שכנגד. כך ששימחה גדולה תזמן איזון בדמות עצב גדול – מה שמוביל לרתיעה מפני תגובת הנגד.

במזרח הקרוב יותר – רווחת האמונה שחיפוש אחר האושר מרחיק מקירבה לאל, האושר הוא לא מטרה אישית ראויה.

ברמה האישית לכל אדם יש את הסיפור שלו -  סיפורים אנושיים בקליניקה חושפים מורכבות רבה סביב נושא השימחה הנובעת מאירועי חיים שנחרטו ועיצבו מערכת אמונות אישית ומשפחתית בשלבי התפתחות קריטיים.

יש אנשים החוששים שהפגנה של שימחה גדולה מדי תעורר עליהם כעס, רתיעה, דחייה, קינאה, צרות עין ועימותים מצד הסובבים, או אפילו תמשוך אליהם מזל רע.

יש הפוחדים שהיתפסות לרגשות חיוביים תחדד את רגעי הקושי והשפל והם לא יוכלו לעמוד בדיסוננס שבין הטוב לרע.

יש שמספרים ששמחה ואושר נחווים אצלם בעוצמה כה גדולה עד שהם פוחדים מאיבוד שליטה על רגשותיהם והתנהגותם ולכן נמנעים מחוויות חיוביות מדי.

מחקר (1) חקר מה מעוללת רתיעה מפני שמחה ורגשות חיוביים (הנחווים ומובעים) לאנשים ואיזה סבל נגרם להם כתוצאה מההימנעות, נמצא שפחד משימחה ורגשות חיוביים היא מנבא טוב לדיכאון, חרדה, סטרס וקושי בשיום רגשות (אלקסתימיה).

המסקנה היא שרגשות חיוביים הם אבן יסוד של בריאות נפשית, ההימנעות מהם מייצרת השלכות קשות על המצב הרגשי. אם לא תטופל הרתיעה מפני שמחה היא תוביל לחסימה של תחושות חיוביות ותהיה מקור לקושי גדול בתפקוד היומיומי.

גישות טיפוליות רבות מתמקדות בלהוריד את עוצמת הרגש השלילי ולחזק רגשות חיוביים אולם הימנעות חרדתית מרגשות חיוביים מצד מטופלים היא אבן נגף בטיפול, מאמצי המטפל לשפר את תחושתו של המטופל יעלו בתוהו אם לא ידע לזהות שהמטופל מבועת מהאפשרות שיהיה מאושר. שני הצדדים עלולים לחוש ייאוש וכישלון מטיפול תקוע. המטופל ייצא בתחושה שאין תועלת בטיפול, המטפל ייצא בתחושה שהמטופל מסרב להיעזר ולעזור לעצמו.

עלינו כמטפלים לדעת לזהות ולהעריך את רמת החרדה מפני שמחה כדי לא להכשיל את מאמצי הטיפול בניסיונות עקרים לכפות רגש חיובי על מטופל הפוחד ממנו ולהתאים את סוג ההתערבות הטיפולית לסוג הרגש, לסיפור ולצורך הספציפי של המטופל.

 

 

 

 

 

Gilbert, Paul, et al. "Fears of happiness and compassion in relationship with depression, alexithymia, and attachment security in a depressed sample." British Journal of Clinical Psychology 53.2 (2014): 228-244.

 

Joshanloo, Mohsen, et al. "Cross-cultural validation of fear of happiness scale across 14 national groups." Journal of Cross-Cultural Psychology 45.2 (2014): 246-264.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^