איך יודעים לאיזה מטפל ללכת? (אמל"ק – רובינו לא יודעים)

11/05/2020
מיכל יערון
מיכל יערון
פסיכולוגית
איך יודעים לאיזה מטפל ללכת? (אמל"ק – רובינו לא יודעים)

מאז שהתחלתי עם סמבאדי, מצאתי עצמי מתגלגלת רבות בקבוצות בפייסבוק בנסיון למצוא אנשים שזקוקים לעזרה ולהציע אותה. האמת, נדהמתי. כאשת מקצוע קרוב ל-30 שנה וכמי שחונכה בחינוך הפסיכולוגי המסורתי, אני עומדת פעורת פה מול הפניות שראיתי:

טיפול CBT לילדה בת 4.

חיפוש מאמן אישי להפרעת אכילה לנערה בת 11.

פסיכולוג לבחורה שצריכה תוך חודש לעבור דירה.

ועוד כהנה וכהנה...

בתוך כל בליל הבקשות ראיתי פעמים רבות את הבקשה – "מבקש המלצה מהכרות אישית".

ככל ששחיתי יותר בכל האתרים, ככה הבנתי יותר ויותר כמה הרעיון של סמבאדי הוא הכרחי.

העולם מוצף היום במקצועות, שיטות, התמחויות והכשרות, כגון:

CBT

EMDR

הנחית הורים / הדרכת הורים

יעוץ זוגי

טיפול בהבעה ויצירה

טיפול זוגי ומשפחתי

טיפול פסיכולוגי

מיינדפולנס

NLP

אימון אישי / קואוצ'ינג

ההצפה הזו מעידה על שינוי חברתי וערכי משמעותי שהתחולל בשנים האחרונות. אנשים רוצים שיטות טיפול שונות, גישות אחרות מהתפיסות הפסיכולוגיות המסורתיות, מבקשים עזרה לא רק במקרים של קושי רגשי וקליני אלא גם זקוקים להרבה הכוונה, יעוץ והעצמה. העולם הפך להיות יותר דינמי, קצבי ומהיר ואנשים רוצים טיפולים קצרים יותר, מדוייקים וממוקדים יותר.

מעבר לכך, ריבוי שיטות הטיפול, שחלקן הגדול לא מוכר גם לאנשי המקצוע בעצמם, מביא לכך שאנשים טובעים באפשרויות ללא הבנה והולכים לטיפול כזה או אחר, לא כי הוא אכן המתאים להם אלא כי מישהו המליץ להם או ש"הגננת אמרה" או כי זה "טרנד". אין יד מכוונת בתוך המון האפשרויות, ואין מי שיסביר טוב יותר באיזו שיטה לבחור.

אז איך אני יכול/ה לדעת מה הטיפול הנכון בשבילי?

אציין 2 עובדות חשובות:

  1. המלצות מפה לאוזן – האם נכון ללכת למטפלת באומנויות כי הגננת המליצה? לא בהכרח. אולי דווקא טיפול בבעלי חיים יתאים יותר לילד שלך? ואולי בכלל טיפול בתנועה? ... התפיסה של בחירה במטפל מסוים כי המליצו לי עליו, מוכחת כלא תמיד נכונה ויתרה מכך, מביאה אנשים לאיש מקצוע שלא הם בחרו וההתיחסות שלהם אל הטיפול היא בהתאם. כשאדם בוחר לבד, הוא לוקח יותר אחריות ומגיע אל הטיפול יותר מחוייב ועם נכונות אישית לעשות תהליך שיותר מתאים לצרכיו.
  2. אם יש לך הכוונה מקצועית כלשהי (למשל, חבר מעולם הטיפול או שאלון קצר שעוזר לך להבין איזה איש מקצוע מתאים לך) – 70% מהצלחת הטיפול תלויה בקשר שנוצר בינך לבין המטפל. כלומר, אם יהיה לך מידע על המטפל/ת לפני הגעתך אליו/ה, והוא ירגיש לך "נכון" – ההסתברות להצלחת הטיפול עולה בהרבה.

 

כל שנשאר הוא לענות על שאלון פשוט שיעזור במציאת איש מקצוע בעל ההכשרה לעזור לקושי שלך.

אה רגע..

זה כבר קיים :) שאלון כזה נמצא!

בואו תנסו:

לחץ כאן למענה על שאלון קצר ומציאת איש מקצוע

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^