לעשות רושם ולהיות אותנטי, אפשרי?

30/03/2021
עדית יערון
עדית יערון
יועצת ארגונית
לעשות רושם ולהיות אותנטי, אפשרי?

רושם ראשוני הוא הרושם המתקבל על אדם בזמן הנע בין מספר אלפיות השנייה למספר דקות, במפגש ראשון עם אנשים אחרים, והוא אחד המרכיבים המכריעים בקביעת התפיסה הכללית על אותו אדם. הרצון "לעשות רושם" הינו צורך אנושי בסיסי הקשור לצורך להיות נאהב, מקובל ומוערך. "אין הזדמנות שניה לעשות רושם ראשון" אומר הפתגם הידוע, ולכן מקובל להתאמץ ולהשקיע בעשיית "רושם טוב", גם אם נאלץ להציג דמות שאינה בדיוק האני האותנטי שלנו.

אנו חיים בעידן של עוצמה ומהירות. הכל קורה מהר, חזק, בקול רם, ובאופן קיצוני. גם מערכת ההקשרים שבין הרושם החיצוני לבין האני האותנטי הולכת ומקצינה. מצד אחד עולם של מיתוג ומיצוב, תוכניות ריאליטי שבהם אנשים מציגים אותנטיות מזויפת כדי למצוא חן בעיני השופטים והצופים, תצלומי "סלפי" של אנשים יפים ומאושרים, תיעודי פייסבוק ואינסטגרם של חופשות ברחבי העולם ושקיעות רומנטיות – שאף אחד לא מאמין להם באמת. מצד שני התחזקות והתרחבות של תורות רוחניות, חיפוש אחר משמעות, שיעורי מדיטציה ויוגה בכל פינת רחוב, וסדנאות מיינדפולנס בחברות הייטק. וכך אנו נעים בין הצורך לקחת חלק במשחק התדמית והרושם ובין הרצון להיות קרובים לעצמנו, אמיתיים ואותנטיים.

אחת מאבני הדרך המרכזיות של הלוגותרפיה – תורתו של ויקטור פרנקל – היא האמונה כי האדם מכוון לחיפוש אותנטי אחר משמעות חייו. אותנטיות מוגדרת כמצב בו אדם פועל ומתנהג באופן הנאמן לרגשותיו ואמונותיו, ללא קשר לנסיבות חיצוניות. ויקטור פרנקל רואה באותנטיות כלי מרכזי ביכולת של האדם להגיע למימד הרוחני/נואטי ולמצא את משמעות חייו.  

באחת מהרצאותיו מספר ויקטור פרנקל כי הוא החל לקחת שיעורי טיסה, וכי המורה לטיסה הסביר לו שאם הוא רוצה להגיע לנקודה מסוימת, הוא חייב לכוון הרבה יותר גבוה מאשר נקודת המטרה. לשאלה מה הקשר בין טיסה לחיי אושר ומציאת משמעות הוא עונה: "אם נביט על האדם כמו שהוא, אנו הופכים אותו לגרוע יותר, אבל אם נבצע לגביו הערכת יתר ונביט עליו כנעלה יותר, אנו מקדמים אותו למה שהוא באמת יכול להיות". ואני מבקשת להציע לעצמי ולכולנו – כשאנחנו פוגשים אדם בפעם הראשונה, בואו לא נתרשם מהרושם הראשון. אם נראה לנו שהוא מנסה "לעשות רושם" בואו נתמקד בסיבות שבגללן הוא מנסה לעשות רושם – הצורך לקבל הכרה, הצורך להיות משמעותי. בואו נאמין כי בכל אדם יש ניצוץ של חיפוש אחר משמעות, ובכך נהיה שותפים לדרך בה הוא יהיה מה שהוא יכול להיות.

 

מאת: עדית יערון, מאמנת אפקטיבית לתהליכי שינוי. בוגרת תוכנית Associate בלוגותרפיה. מנחת דיונים בשיטת VTS.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^