איפה כל החברות שלך? קשר חברתי בימי הקורונה

28/11/2021
איפה כל החברות שלך? קשר חברתי בימי הקורונה

הסגר המתמשך והשהיה בבתים מאתגרת את מרבית המשפחות בארץ ואולי בעולם כולו. השאלה למה אתה לא מזמין חבר או לא יוצא מהבית, כבר לא רלוונטית כרגע. ואנחנו מתמודדים עם מציאות שלא הכרנו אולי מעולם.

העובדה שאסור לילדים לפגוש ילדים אחרים באופן ישיר, דומה בהחלט למצבים קודמים של מחלה מדבקת, אבל הפעם, ברוב המקרים, לא מדובר בילדים חולים. אז בהחלט יש כאן אתגר כאשר לילדים בריאים ואנרגטיים אסור לפגוש את בני גילם עד הודעה חדשה. גם לא את השכן, לא את בני הדודים ולא את החברים מהגן או מבית הספר.

אז איך בכל זאת משמרים את הכישורים החברתיים, מקיימים קשרים חברתיים ולא שוקעים בבדידות ובבועה?

התשובה ידועה ובחלקה אף עושה לנו ההורים חיים קלים – משתמשים באמצעי הקשר והתקשורת האפשריים. אז כמובן שהזום פורח בימים אלה, לצד הווטסאפ,  הטיקטוק ועם העלייה בגיל גם הפייסבוק ודומיו.

מרבית הילדים שהיו מחוברים חברתית, בהחלט מכירים באופציות הללו ואף מגבירים את השימוש בהן. עם זאת , מאחר שהמסכים עדיין מוגבלים ביכולות שלהם, יש תחושה שהקשרים בהווה אינם מספקים וילדים רבים חווים שעמום. מה גם שהרבה מהתקשורת הוירטואלית מושתתת על שיתוף בפעילות: מה נשמע ? מה עשית היום? צילום של המיקום אליו הגעת, של האנשים עמם אתה נפגש.

וכאשר ימים שלמים אין שום שינוי בלוקשיין שלך, ואין כמעט שום דבר חדש ומעניין לשתף בו, ברור שהקשרים עם בני הגיל המרוחקים הופכים לשטחיים. בעיקר בגילאים בהם היכולות הרגשיות או הוורבליות מוגבלות והקשרים מתבססים ביום יום על עשייה משותפת.

כהורים מומלץ כמובן לשוחח עם הילדים ולבחון האם ועד כמה הם שומרים על קשר עם חבריהם. במידה ונראה שהילד התנתק לגמרי, ננסה לברר אתו את הסיבה ולסייע לו להתחבר חזרה ,בהתאם ליכולות ולנורמות של בני גילו.  

אפשר גם לנסות לעודד שגרת קשר עם בני דודים באמצעות פעילות משפחתית משותפת בזום בארגון הורי. מעבר לכך, כדאי "להפשיל שרוולים" ולמלא את החסר בקשר חברתי תוצרת בית. בחזקת עשה לך חבר. או כדברי השיר love the one you're with.

כדאי להתייחס לימי הסגירות המשפחתית כהזדמנות . הזדמנות לחזק ולנצל את הקשרים המשפחתיים כמשאב. כשם שבחופשה משפחתית בחו"ל (אחח, מי זוכר) הילדים יצרו קשר עם האחים ואתנו ההורים, כך גם כרגע. כדאי לנער את העצלות ולהקדיש תשומת לב לפעילות המשפחתית. בכל זאת, הבית היה ונשאר בית הספר לחיים ובית הספר למיומנות חברתית. אז במקביל לשעות ההתקשרות של כולנו דרך הרשת, כדאי להשתמש בהשבתה לטובת הקשרים המוקדמים עם המשפחה הגרעינית: ארוחות משפחתיות בהם משוחחים ביחד, משחקים משותפים עם הילדים בהתאם להנאות שלהם ושלנו, עידוד פעילות משותפת בין האחים ביוזמה הורית או השתתפות הורית, בישול משותף, ספורט או אפילו צפייה משותפת בטלוויזיה. זה הזמן לזמן איכות משפחתי. יש לנו תנאים של חיבה ולמיליון ויותר אנשים אין לצערנו תירוץ של "אני בעבודה". אז אולי זה מה שהקורונה מזמנת לנו. הזדמנות לחיבור מחודש ליושבי ביתנו. ורק שלא נתמכר...

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^