מפחיד לגדל פה בנות

25/08/2020
מיכל יערון
מיכל יערון
פסיכולוגית
מפחיד לגדל פה בנות

"בת בבית – אור בבית" – כך מרנין הפתגם המפורסם.

לאחרונה, יותר מדי הורים חוששים לגדל בישראל את הילדות שלהן, וכשהן הופכות נערות, המצב הופך מפחיד ומאתגר אפילו יותר. ולא בגללן. גם לא בגלל אחרים. אלא בגללנו.

בתוכנו, ההורים –  טמונה ההצלחה לגידולן בביטחון, ברווחה נפשית ופיזית מלאה, בשמירה על חיים מאושרים שלהן, ובמינימום "תקלות".

אף הורה לא  נולד מוכן למשימה הלא פשוטה, אבל כן יש כמה כללים ועקרונות בסיסיים שאם נשכיל לדבוק בהם וליישם אותם כבר מהיום הראשון שבו הגענו עם האוצר הגוזלי הביתה – נקצור מקסימום הצלחה;

לפני שניגש לתכל'ס, אקדים ואומר שאם אתם נמצאים בהיריון (מזל טוב!), או שאם אתם רק בשלב תכנון ההיריון (בהצלחה!) תעשו את הדבר הנכון ביותר ותירשמו לכמה מפגשי הדרכה-הורית. זה מאסט. אין הורה מושלם, ואין חוברת הדרכה – אבל לדעתי, ממש כמו שיש קורס הכנה ללידה, חובה על כל אחד מאיתנו בטרם הוא הופך הורה – להצטייד בכל הכללים, החוקים, ההנחיות והטיפים שיסייעו בידו להביא לעולם יצור שידע לתמרן בתוכו בצורה מיטבית, שידע לצלוח אתגרים וקשיים, שידע להיות אדם שלם ובטוח בעצמו גם כשהוא חווה קשיים או תסכולים, אבל יותר מהכל – שיגדל להיות פעוט ואח"כ ילד ולבסוף נער – שיודע לקבל סמכות הורית!

אז אחרי שאמרנו את זה, ולטובת ההורים שעבורם הכנה הורית מקדימה היא כבר המלצה מאוחרת מדי, אני חולקת איתכם כמה עקרונות זהב שבאמצעותם תוכלו לעזור לילדה שלכם לגדול בטוח יותר, בסביבה שבה מסתתרים זאבים ובעידן של אובדן מוסר;

# להיות בטוחה ולהישמר מצרה זו בחירה! דאגו שהילדה מבינה היטב שהתנסויות שעלולות להוביל לאובדן שליטה שלה על עצמה ועל קורותיה, כמו שתייה לשוכרה,  אינן מתקבלת בברכה (מהרבה סיבות שחלקן בריאותיות), ושאם היא מעוניינת להתנסות בחוויה המפוקפקת למרות הכל – שתעשה זאת אך ורק בביתה. בדלת' אמותיה, וכשההורים בסביבה כדי לתת מענה ולהושיט עזרה בעת הצורך.

# קרה מקרה וההתנסות הלא מבורכת התרחשה מחוץ לבית? לחכות להתפקחות ולהושיב מיד לשיחה צפופה. תביני, אהובת ליבנו ומשוש חיינו – אנחנו, כמשפחה, יחידה אחת הומוגנית; זה נכון שיש לך את החיים שלך, ואנחנו מכבדים את זה. אבל כל עוד עשית בחירה שעלולה לפגוע לא רק בך – אלא גם בנו ובחיינו, יש לך אחריות קולקטיבית. אם היית מגיעה לבית חולים, או עוברת תאונת דרכים כי השתכרת – פגעת גם בנו. וכמו שלא היית רוצה שחייך יהרסו או ישתבשו בגלל טעות שלנו ההורים, או של אחד מאחייך – כך גם הפוך.

# איפה כל החברות שלך? לא פעם שומעים על אסונות שמתרחשים, ועל עדויות של חברה קרובה שנכחה. או שלא נחכה. לך תדע. אבל את, ביתי היקרה – תדאגי להקיף את עצמך בלביאות שישמרו עליך בכל מחיר ובכל מצב. בנות שידעו לעמוד לצידך ולעשות את דבר הנכון, בזמן הנכון. שידעו להפעיל שיקול דעת של בוגרת אחראית אמיתית. את כבר יודעת יפה מאוד מי זו מבין כל הבנות שמקיפות אותך. תדבקי בה.

# שמרי את האויבים שלך קרוב! בא לך להכיר בנים חדשים? יש בחור אחד ממש ממש חמוד שאת מאוד רוצה לצאת איתו לדייט אבל ההיכרות שלכם שטחית? הכרת מישהו באינטרנט? תביאי אותו קודם כל הביתה. אנחנו מבטיחים לך שנתאדה לחדר שלנו או שנסתווה כמו זיקית. לא תרגישי אותנו! אבל אם חלילה יקרה מצב שבו תזדקקי לעזרה, נהיה כאן במרחק קריאה. ככה, אגב, נוכל גם לעמוד על קנקנו של הבחור החדש שלך מהצד, ונדע להסיק מסקנות משותפות.

# קפסולה, זה הלהיט של היום: אל תלכי לבד ילדה ברחוב, זהו פזמון משיר ישן. מה מצער שהוא רלוונטי היום יותר מאי פעם. לא לאפשר לילדה להסתובב לבדה. ואם מכורך הנסיבות היא לבד – תדרכו אותה להיות בשיחת טלפון עם הורה או חברה לאורך כל הדרך, כדי לעדכן בזמן אמת אם מתרחשת סכנה!

# את המנייה הכי יקרה: ערך עצמי זה אולי הבסיס של הבסיס עבור כל בן-אנוש מוצלח; תנו לילדה שלכם תחושת מסוגלות, עטפו אותה בים של תחושת מצליחנות, פרגנו לה כשהיא מגלה אחריות ותעופו עליה כשהיא מפגינה גם בגרות כשזה נוגע לחברות או לחוויות של אחרים. ככה, היא גם תמיד תשתף אתכם. גם כשהסיפור יהיה פחות נעים לאוזן. ולה.

בתנ"ך נהוגה הייתה שיטת תגמול ברורה: עין תחת עין ושן תחת שן. תפיסה שאומרת שעל כל עוולה שביצעת שילמת במזומן ובלי שוטף + ובאופן המדויק ביותר הנוגע לסוג העברה. אנסת? סורסת. ככה פשוט – ככה ברור. נכון, כל זה קרה  בימים ההם, אולם לדעתי – בהיותנו מדינת חוק ולא מדינת מוסר, מדובר בחוק שעליו לחול על כולנו גם בזמן הזה.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^