מה אעשה כשאהיה גדול?

30/03/2021
דר' ענבל לוסטיג
דר' ענבל לוסטיג
פסיכותרפיסטית
מה אעשה כשאהיה גדול?

דן בן 25 פנה אלי לטיפול. כשביקשתי לשמוע מה גורם לו לחשוב שטיפול פסיכותרפיה יכול לעזור לו, ענה: "השתחררתי מהצבא כבר לפני 4 שנים, נסעתי עם שני חברים טובים שלי לחו"ל, אני גר עם שותפים בדירה נחמדה, כעקרון החיים שלי בסדר. אבל כל החברים שלי כבר התחילו ללמוד או עובדים במקום מסודר ולי אין מושג מה אני רוצה לעשות."

אז איך עובדים הדברים בטיפול ? איך פסיכותרפיה יכולה לעזור לדן להבין מה הדבר הנכון בשבילו לעשות או איזה לימודים מתאימים עבורו?

מתחילים מהעבר כי האדם דומה לעץ, הוא תמיד ניזון מתוך השורשים שלו, כלומר מהעבר שלו. לשאלתי ענה דן: "הכל היה אצלנו רגיל במשפחה. אני הבן הבכור ויש לי שני אחים צעירים ממני. תמיד ציפו ממני שאני אוביל, שאני אהיה מנהיג. לאבא שלי, שעובד שנים רבות בתחום הביטוח, היה ברור שאני צריך להצטרף לתחום ולעבוד אתו. אימא שלי עוסקת בעריכת דין וחשבה שזה תחום שכדאי שאני אלמד וגם אעסוק בו, שאני אהיה כמוה". ושאני שואלת" "ומה אתה רצית?" לכך עונה דן: "את יודעת? אף פעם לא חשבתי שאני יכול לחשוב מה מתאים לי, היה לי ברור שאני צריך ללכת או בדרך של אימא או בדרך של אבא ושתי הדרכים לא מתאימות לי, אז פשוט לא הלכתי."

 

טיפול בפסיכותרפיה מציע לאדם דרך להקשיב לנפש שלו. במקרה של דן, ניתן לחשוב שלהורים שלו היה חשוב לכוון ולעזור לו למצוא את הדרך שלו. אבל הכוונה של הורים, צריכה להיות כזו שתיתן מקום לצרכים, לאהבות ולנטיות של כל ילד. במקרה של דן נשמע שהדאגה של ההורים לא השאירה מספיק מקום לצרכים ולרצונות של דן. האופן בו ההורים כיוונו וליוו אותו, הקשה עליו למצוא את הנתיב והדרך שמתאימה לו.

איך מתקדמים עכשיו כשמבינים שהקושי של דן למצוא את הדרך התעסוקתית שמתאימה לו, קשור גם לכך שהוא לא קיבל מספיק מקום לגלות את הדברים שמעניינים אותו?  

טיפול פסיכותרפויטי יעזור לדן לפתח הקשבה טובה יותר לצרכים לרצונות וגם לאיזה סוג של תעסוקה מתאימה לו. הקשבה לעולם הפנימי של דן מתוך כבוד עמוק לייחודיות שקיימת בו, תאפשר לו לאט לאט לחשוף את התחומים שמעניינים אותו ויכולים לאפשר לו להמשיך לגדול ולצמוח גם בתחום התעסוקתי. הדרך שטיפול במצב של דן מציעה היא לא תמיד קצרה אבל היא תהיה מותאמת לקצב הייחודי שמתאים לדן ותאפשר לו להכיר באופן טוב יותר את העולם הפנימי של הנפש שלו.

אז אם גם אתם מרגישים שלא ברור לכם עד הסוף מה הכיוון התעסוקתי ו/או הלימודי שמתאים ולא ברור מאיפה מתחילים בכלל לברר אני מזמינה אתכם לפנות לטיפול וביחד נמצא את השביל שמתאים.

 

למציאת מטפל/ת, לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^