להתגבר עם המתבגר

03/01/2022
אפרת איכר
אפרת איכר
מטפלת זוגית ומשפחתית
להתגבר עם המתבגר

כמה מילים על גיל ההתבגרות...

כיום מדובר על כך, שגיל ההתבגרות עשוי להתחיל כבר בגילאי 8 (בנות) ו9 (בנים) ועשוי להמשך עד גיל 25.

כלומר, אם פעם האתגר ההורי, היה נמשך כ-6 שנים בממוצע, היום אנו מדברים על אופציה לעשור ויותר.

הורים רבים, מדברים על תקופה המשלבת בחובה אתגרים רבים עם התינוק הקטן שבנשימה אחת הפך לילד, ובנשימה הבאה כבר נהיה ממש גבר/ אישה קטנים.

המתבגרים נעים בין שתיקה לצרחה, בין מסכים לחוויות קצה, בין הסתגרות בחדר לבריחה מהבית.

אריקסון, דיבר בכתביו על כך שהמטרה ההתפתחותית בגיל הזה הינה גיבוש זהות. ואכן חלק מסערת הרגשות של הגיל הזה, הטלטלה בדינמיקה עם ההורים ועם העולם בכלל, נובעת מתהליך של חיפוש ובלבול.

קוגניטיבית, עולות שאלות ברומו של עולם, על: מי אני, מה אני, מה חשוב לי, ואיך אני מגדיר את עצמי מחדש? מינית, חברתית, אישיותית.

הגוף משתנה, נושא מתעתע, שכן הנער/ה שנמצאים בהצפה גדולה ורק רוצים חיבוק, פתאום נראים אחרת, נשמעים אחרת, מריחים אחרת, ובאופן טבעי המגע והחיבוק נהיה לא ברור מאליו.

חיפוש אחר "קבוצת השווים" שלי, הריי היא הקבוצה החברתית אליה אני משתייך, תופס מקום עצום בחשיבות וברמת המשאבים הנלקחים ממני.

החיפוש אחר עצמאות ובאותה פעימה, התלות בהורים שנמצאת כברירת מחדל בשנים האחרונות, יוצרת דינמיקה המחפשת תיאום ציפיות ו"חוזה מחדש" של מערכת היחסים של המתבגר עם הוריו. והתקשורת שהייתה עד כה, מצריכה משאבים הן מההורה והן מהנער/ה יותר מאי פעם, במשוואה בין הכלה והקשבה לגבולות ברורים ועקביים שהנער/ה עדיין זקוק/ה להם.

אין ספק, שזוהי תקופה, שלפעמים בין התפקידים היחידים של ההורה, הוא פשוט להשאר נוכח. עוגן בלב סערה. קשת ביום סוער. נקיק מים באמצע מסע במדבר.

אך גם הורים נפגשים עם מקומות לא פשוטים עם עצמם בתקופה הזו.

כל מתבגר סוחף את ההורה שלו בצורה שונה לחווית גיל ההתבגרות של עצמו. לעיתים זה מציף עוצמות של זכרונות, תובנות, והתמודדויות לא פשוטות. כמה לאפשר להם פשוט לחיות? לטעות? כמה לשמור ולגונן?

משפטים שהבטחנו לעצמנו שלא נוציא מהפה, והנה שחזור מדוייק של הדברים שהכי תיעבנו לשמוע, עם תיאור מדוייק של התגובות שאנחנו הגבנו להורים שלנו פעם.

הבלבול בין הצרכים שלהם, לשלנו, יוצר לעיתים קרובות הרבה מתח, תחושה שאיבדנו אותם ואת השליטה, פחד וחרדה שיהיו במקום הלא נכון, בזמן הלא נכון, שיפגעו, תחושה שאנחנו לא רלוונטים.

אז איך יוצרים תקשורת משמעותית ומשמרים אותה לאור העליות והמורדות בגיל הזה?

איך נשארים רלוונטים ?

איך מוצאים מאזן נעים באקלים בית עם כמה מתבגרים?

טיפול רגשי משפחתי

למתבגר ולאוהביו.

העיקר משפחה

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^