מהי פסיכולוגיה הומניסטית?

17/11/2021
עדי הלר בלום
עדי הלר בלום
פסיכותרפיסטית
מהי פסיכולוגיה הומניסטית?

אז מהי הפסיכולוגיה ההומניסטית?

הפסיכולוגיה ההומניסטית היא אסכולה, העוסקת במימד האנושי של הפסיכולוגיה, שהתפתחה בארצות הברית, על פי משנתו של הפסיכולוג קארל רוג'רס. בבסיס תפיסת העולם של הפסיכולוגיה ההומניסטית, המטפל מציע סביבה תומכת ובלתי מתייגת למקבל הטיפול.

למשל, מקבל הטיפול יכונה בשם ״לקוח״, להבדיל משמות כגון ״פציינט״ או ״מטופל״, הנושאים בהם משמעויות לוואי, שמקבל הטיפול הוא חולה שיש להבריא או מקולקל ושבור שיש לתקן. למילה ״לקוח״ יש קונוטציה של כבוד למקבל הטיפול, והיא מעניקה משמעות של לקיחת אחריות רצונית של אותו אדם לטפל בבעיות של עצמו.

לפי התפיסה ההומניסטית האדם נמצא במרכז. זוית ההסתכלות של המטפל על הלקוח רואה אותו כאדם בריא ושלם, שההליך הטיפולי יסייע לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. בתחום זה ישנה חמלה ואמפטיה, עם דגש על עבודה משותפת של המטפל והלקוח, יצירת מערכת יחסים חיובית בגובה העיניים בין המטפל ללקוח וסביבת טיפול לא שיפוטית. גישות הטיפול ההומניסטיות שמות דגש על החוויה הסובייקטיבית של האדם, עם ראייה נרחבת על אספקטים רגשיים וחווייתים של הלקוח.

ואיפה זה פוגש אותנו בחיי היום יום?

זכיתי לפגוש בעבודתי הטיפולית לקוחה מבוגרת שהגיעה לקליניקה עם לא מעט בעיות. מספר רב מהן נבעו מכך שרוב חייה הסובבים אותה תייגו אותה והתייחסו אליה בצורה נחותה, בגלל השוני שבה ומספר דיאגנוזות שקיבלה. אותה לקוחה ראתה את עצמה, במשך שנים, באור שלילי, כנחותה, חולה ו״משוגעת״ וסבלה מדכאון, חרדות, דימוי עצמי נמוך ויכולת תפקוד נמוכה.

על ידי עבודה משותפת בחדר הטיפולים בעזרת טיפול שהתבסס על הפסיכולוגיה ההומניסטית, אותה לקוחה רכשה כלים שעזרו לה להבין ולעבד קונפליקטים פנימיים שחוותה, שהובילו לבחירות ודפוסים בחייה. היא למדה לקבל את עצמה ואת צרכיה, וגרמה לשינויים חיוביים, תחילה מינורים, ואחר כך מרחיקי לכת, באיכות חיי היום-יום שלה וביחסיה עם סביבתה.

וכמה מילים לסיום;

יותר מתמיד, ראיית העולם העכשוית והתומכת, הפלורליסטית והאמפטית של הפסיכולוגיה ההומניסטית היא שימושית, נכונה, ומתאימה במיוחד לעולמינו המודרני ולצרכים המשתנים של האדם והחברה. הפסיכולוגיה ההומניסטית היא הדרך המנחה אותי, ואשמח אם תצטרפו אליי.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^