לגדל את המאמן המנטאלי שבכם

01/06/2021
לגדל את המאמן המנטאלי שבכם

כשאני פוגשת ספורטאים בפעם הראשונה בקליניקה, אחת השאלות הראשונות שחשוב לי לשמוע היא: "ספר לי על דמות משמעותית בחייך, ומדוע?"  כמעט כולם מציינים שם של מאמן. לא אמא, לא אבא... מאמן. ומדוע בחרו בו? כי הוא האמין בהם. שימו לב, לא בגלל המקצועיות שלו, לא בגלל ההישגים פורצי הדרך, אלא בזכות האמונה שלו באותו ספורטאי.

תפקיד המאמן הוא מאתגר קשה ומורכב. החל מהבדידות שאתם חווים וכלה בלחץ, עומס, אינטנסיביות, אי וודאות וחוסר שליטה. כמה לחץ אתם חווים בעונה של תחרויות ומשחקים, הרבה מאוד אחריות אישית ומקצועית, ציפיות גבוהות, להצלחה, הישגים, בחירות חכמות, ניהול משברים, ניהול סיכונים, ניהול לחץ, ניהול ספורטאים, ניהול קבוצה, המון המון, בתפקיד אחד שיש בו קושי רגשי ופיזי מטורף.

אילו רק יכולתי לצעוק לכל אחד מכם שתזכרו בכל רגע, כמה עוצמה, כוח ויכולת השפעה יש לכם על עתידם של רבים שפוגשים אתכם. אתם אחת הדמויות המשפיעות עליהם בחיי היומיום ומי שהם הופכים להיות האנשים והספורטאים שהם.

ידוע וברור שמאמן אחראי על היכולות המקצועיות של הספורטאים שלו, ואני שואלת כמה תשומת לב אתם נותנים לצד המנטאלי רגשי? מאמן צריך לתת את הדעת לחיזוק היכולות האלו בו עצמו. האחריות לחיזוק מיומנות אלו אצל המאמן הן קריטיות וחשובות כל כך להצלחה חשוב לי להתייחס לכמה נקודות שבעיניי משפיעות על התפקוד של המאמן ובוודאי על השחקנים והקבוצה כולה.

 

דוגמא אישית ושליטה עצמית

זה מתחיל באימונים בדברים קטנים (אפילו, האולם שהיה צריך להיות עבורנו לא שוריין, קורה? קורה!) איך אני מגיב? באיזו שפה מילולית ושפת גוף? איך אני מוצא פתרונות ואיזה להתמודדות עם בלת״ם?

אפשר לקחת דוגמא ממשחקים ותחרויות שבהם רמת הלחץ גוברת ויש רצון להישג ותוצאה (טבעי): איך אני מתמודד עם הלחץ כשהשחקנים שלי בסביבה? באיזה דרך אני מתקשר עם הספסל והשחקנים? האם אני ״נטרף״ עם הידיים ובאופן מילולי והאם אני צועק ומאבד את זה? או שיש לי מסוגלות לתווך את זה? אני יודעת כמה אנשים הישגיים רוצים לנצח, אבל השאלה החשובה ביותר היא האם ב"מאני טיים" אני מצליח לגלות אחריות, שליטה ודוגמא אישית?

חשוב לזכור ולקבל, לא לכולם יש את אותה יכולת לניהול משברים ולחץ, אבל בתפקיד המאמן כשאתה חייב בראש להכיל ולנהל את עצמך ואת האירוע, ההבנה לגביי ההשפעה של ההתמודדות עם הסיטואציה חייבת להדהד חזק ולהיות מצפן. אם זה לא מצליח אז כדאי לקחת בחשבון מחירים של זה והכי כדאי לזכור שגם מאמנים מקצועיים מקבלים ליווי מנטלי לשיפור.

 

Hero or Zero

היכולת של המאמן להסתכל על התמונה הרחבה כולה, לראות קרוב ורחוק בו זמנית, להכיל את עצמו ואת הספורטאים שבאחריותו, להיות איש של חזון וערכים, וגם איש חינוך, כן. כמובן להגיע באהבה לתפקיד (גם אם לעיתים התפקיד כפוי טובה) מאחר וזהו הניצחון האמיתי.

יש כאלה שאולי לא יסכימו עם הגישה הזו ויגידו שברמות הגבוהות אי אפשר להתנהל בדרך שציינתי. הדוגמא הבאה היא במיוחד בשבילם:

מאמן הכדורסל האגדי ג׳ון וודן (מניחה שחלקכם שמעתם עליו) אימן את UCLA במשך 27 שנים. הוא לקח 10 אליפויות לאומיות ב-12 שנים בלבד. הגיע לרצף ניצחונות של 88 משחקים וזכה בתואר "מאמן השנה" 6 פעמים כשבשנת 2006 נבחר ל"מאמן הטוב ביותר בכל הזמנים".

לפני אימון כדורסל וודן היה עומד שם ושואל את השחקן- ״מה שלום אמא שלך, דיויד? התקשרת אליה?",  "איך הולך בשיעור מתמטיקה?"

הוא הכיר את השחקנים שלו כאנשים. היה אפשר לראות שאכפת לו והיה אפשר לראות שהוא ממש ידע ללמד. החשוב מכל, הוא הבין את השוני בין אנשים. על דברים מסוימים הוא התעקש, כמו איסור על קללות, קיצוץ ציפורניים, הגעה בזמן ואסר כל התנהגות של ״פרימדונה". אבל כשזה הגיע לעבודה עם השחקנים, הוא התייחס לכל אחד בצורה אינדיבידואלית, התייחס לכל אחד מהם בדרך הנכונה להם.

 

משוב לספורטאים-כמה חשוב המינון

שני פסיכולוגים הקליטו את כל ההערות של המאמן האגדי גוודן לאורך מספר אימונים:

75% מהן היו הערות מדויקות, מפורטות לשחקנים בודדים

 12% מהערות היו למען הקבוצה כדי לשמור על העוצמה והאינטנסיביות

7%  שבחים ועידוד לקבוצה להתמקדות במטרות

 6% הערות שליליות (על פעולות של שחקנים ולא על האופי) 

וודן היה יחיד בדורו ותורות אימון רבות מתבססות על דרכו. הוא ההוכחה שלהיות מאמן זו אחריות גדולה ועבודה קשה.

כעת, בדיוק בשלב של העדר וודאות, זה זמן מעולה לקבל ממני משימה קלה: צאו לשיחה עם עצמכם, תבררו את שביעות הרצון שלכם מהעונה שחלפה ותשאלו מספר שאלות שהן יהוו את פריצת הדרך שלכם: מיהו המאמן שארצה להיות? איך הוא מתפקד ומתנהל? מה החזון והערכים שלו? איך הוא מתייחס לעצמו ואל השחקנים? איפה הוא יהיה בסוף העונה ובעוד 10 שנים? אחריי שתענו יהיה לכם הרבה יותר פשוט לצעוד בדרך שאליה אתם מכוונים.

מתוך הערכתי הגדולה למאמנים  5 דברים משמעותיים עבורכם:

1. זכרו תמיד כמה אתם משמעותיים

2. כבדו את עצמכם, קבלה לצד תשוקה לנצח

3. זכרו, אתם המודל עבור הספורטאים שלכם

4. חזקו את המוכנות המנטאלית שלכם

5. חזקו את האג'נדה, חזון וערכים של תפקיד המאמן

 

בבלוג התייחסתי לחלק קטן מתוך עולמו המשמעותי והמשפיע של המאמן בהערכה עצומה לפועלכם.

ואל תשכחו: ״הפסד הוא לא סוף העולם וניצחון לא שם אותי על גג העולם״ - ג׳ון וודן.

קיץ נעים,

לימור קרני 

הקול בראש - לספורטאים שמכוונים לתוצאות .

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^