פסיכותראפיה אינטגרטיבית מזרח מערב - מה מסתתר מאחורי ההגדרה הארוכה הזאת?

08/06/2020
מירב לוי
מירב לוי
פסיכותרפיסטית
פסיכותראפיה אינטגרטיבית מזרח מערב - מה מסתתר מאחורי ההגדרה הארוכה הזאת?

אז מה באמת מסתתר מאחורי ההגדרה הארוכה הזאת?

מדובר בחיבור ייחודי בין הפסיכולוגיה המערבית לנקודות מבט מהמזרח הרחוק:  בודהיסטית, טאואיסטית (שממנה נולדה הרפואה הסינית), ופסיכותראפיה ממוקדת גוף – שלוקחת בחשבון את תחושות הגוף בטיפול.

התוכנית התלת שנתית מאפשר לתלמידיה, כולם בעלי תואר שני לפחות במקצועות הטיפול, להכיר שפה טיפולית ייחודית: שפה המשלבת עקרונות וחשיבה משני מקורות עיקריים:

1. מערביים - דרך הפסיכולוגיה המודרנית. כשאנחנו אומרים מודרנית מתכוונים בעיקר לפסיכואנליזה שהגו פרויד וממשיכיו. היא עוסקת בדרך התקינה והלא תקינה שבה מתפתחת האישיות של האדם.

2. גישות מתורות המזרח: מהרפואה הסינית המסורתית ומהבודהיזם. הכוונה בטיפול היא להתבונן במטופל עצמו (פחות בהיסטוריה שלו). כלומר במה שקורה לו עכשיו. כשיש עצירה להתבוננות במה שקורה עכשיו בגוף, בנפש ובמחשבות עולים עניינים שהאדם טרוד בהם או מחפש להם פיתרון. בטיפול אנחנו יוצאים למסע משותף של התבוננות כזאת בעולמו הפנימי. עוצרים לברר ולנשום בתוך ים הרגשות. מתוך התהליך הזה עולה סדר חדש, ושקט פנימי שבא איתו. עם כל הרעשים מבחוץ ומבפנים, אנחנו מחפשים קצת שקט מבפנים.

בטיפול , המטפל קשוב לתחושות, לרגשות, למחשבות ולאינטואיציות של עצמו לטובת התהליך של המטופל. בדרך זאת, המטופל יכול להביא את עצמו במלואו לתוך המיפגש, כל תוכן שהוא מביא נתפס כחשוב ובעל משמעות. דרך הטיפול מקלה על המצוקה והסבל של המטופל ומטפחת כוחות פנימיים מחודשים.

הדוגמא הטובה ביותר של טיפול שבו לא אחשוף אף מטופל, הוא לספר על עצמי כמטופלת בפסיכותראפיה האינטגרטיבית הזאת:

מאז שסיימתי את הלימודים, לפני כעשר שנים, אני ממשיכה ללמוד ברוח הפסיכותראפיה האינטגרטיבית, כולל קורס הדרכה למטפלים. הדבר החשוב לא פחות בעיני, היא האפשרות לתרגל על בסיס קבוע. שתי חברותי בוגרות התוכנית ואני, מתרגלות אחת לחודש, מזה עשור, את הפסיכותראפיה הבודהיסטית.

זאת הזדמנות נפלאה עבורי כמטופלת להביא את עצמי כפי שאני, ולפתוח דלת למי שאני באמת, לנשמה. לתת לנשמה את הבמה ולדבר את התחשות העמוקות ביותר שיושבות בה ומחפשות דרך לצאת.

אלו שעתיים של עבודה משותפת אינטנסיבית. עבודה שיש בה חוויה של מקצועיות, חמלה, אמפתיה, החזקה , ושיתוף עם מה שעולה. הנגיעה הפנימית מעלה כאב, זיכרונות עבר קשים וארועי חיים שלא עובדו. התהליך מאפשר שינוי פנימי, והשינוי הוא... ריפוי! זוהי חוויה עוצמתית ומזככת שמאפשרת להתרווח מבפנים ולצמוח. לצמוח כאישה, כאמא, וכמטפלת.

מוזמנים לנסות את שיטת הטיפול המשולבת, החכמה והעתיקה הזאת לריפוי עמוק ומייטיב.

 

למציאת מטפל/ת לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^