המתבגר שלי בבידוד-בית בגלל הקורונה... מה עושים?

16/06/2021
המתבגר שלי בבידוד-בית בגלל הקורונה... מה עושים?

המגבלה העיקרית היא שמומלץ לשהות בחללים נפרדים. לכל המתבגרים הבידוד הביתי הוא אתגר משמעותי, כיוון שנגזר עליהם שלא לצאת או לפגוש חברים. עם זאת מתבגרים צעירים יזדקקו כנראה ליותר תמיכה והכוונה ואילו הבוגרים יותר ישמחו כנראה להפוגה... תהיו אמפתיים אליהם – זה באמת קשה להיות סגור במקום אחד לאורך זמן, לבלי להיפגש עם אחרים או להתאוורר! הורים, היו סבלניים, זו תקופה מאתגרת מאוד. מצד שני, מוקדם ככל האפשר – שוחחו עם המתבגרים שלכם והציעו להם תכנית-פעולה. נסו לשמור על שיגרה קבועה ומגוונת ככל הניתן – הכוללת שמירה על שעות-שינה, ארוחות מסודרות, השלמת הלימודים (אם יש), וביצוע מטלות הבית.

1.  שתפו את המתבגרים בביצוע המטלות האישיות שלהם בבית. ההשתתפות שלהם במשימות השונות באמת עוזרת, ואפשר להתייחס אל הבידוד כהזדמנות מצויינת לשיפור המיומנויות הביתיות שלהם:

תנו להם אפשרות לבחור – איזה ממטלות הבית הם מוכנים לקבל על עצמם – כביסת הבגדים האישיים שלהם? שאיבת אבק? ניקיון? כבדו את הבחירה שלהם, למדו אותם איך לעשות את המשימות שהם בחרו ועודדו אותם להתמיד. במידה והבידוד נמשך מעל כמה ימים, הציעו להם להחליף משימה מדי כמה ימים.

2. אפשרו להם להכין לעצמם ארוחות! תנו להם לבחור איזו ארוחה הם מכינים – בוקר, צהרים או ערב. הציעו להם לקבוע תפריט, שלחו אותם לחפש מתכונים באינטרנט או בספרי בישול אם יש לכם. בקשו שיכינו רשימת מצרכים ובדקו עבורם אם יש הכל בבית – אם לא, שיכינו רשימת קניות. הציעו להם את עזרתכם ותזכו בהזדמנות לשיתוף פעולה.

3. זאת ההזדמנות גם לעשות את כל מה שתמיד דוחים עד שיהיה זמן... אולי תרצו לארגן את ארון הבגדים – למיין את מה שכבר לא מתאים, להעביר בגדים בין הילדים בבית או לארוז בגדים למסור לתרומה בהמשך. בדומה לכך – גם משחקים או ספרי לימוד שכבר לא בשימוש.

4. לכולנו יש אלפי תמונות דיגיטליות שלא סידרנו מעולם בשום אלבום – נצלו את הזמן לעשות סדר בתמונות - למחוק תמונות מיותרות וכפולות, לארגן אלבומים דיגיטליים, לעשות הזמנה של ספרי תמונות מודפסים או להכין הגדה משפחתית לפסח (יש המון אתרים חינמיים, הקישו "אלבום דיגיטלי" בשורת-החיפוש בגוגל).

5. המתבגר שלכם לקראת הוצאת רישיון נהיגה? הציעו לו ללמוד לקראת התיאוריה בנהיגה! יש אתרים ייעודיים לנושא זה באינטרנט, חלקם חינמיים. לאחר הבידוד תוכלו לשמוע ממנו מה הוא למד בנושא הבטיחות בדרכים, תרוויחו ככה חוויית לימוד משותפת (ועל הדרך תעבירו לו את ה"אני מאמין" שלכם בנושא החשוב הזה!)

6. בכלל, בקשו מהם להסביר לכם על משהו שהם למדו, תתעניינו בעולמם. יש אינספור אתרים המאפשרים למידה עצמית של נושאים שונים – האתר Campus-IL מלא בקורסים שונים ומגוונים – עודדו אותם לגלוש גם באתרים כאלה.

7. עודדו אותם להיות בקשר אונליין עם החברים – בקבוצות הווצאפ, ליצור שיחות וועידה, לשחק משחקי-רשת או לארגן  מסיבת-צפייה משותפת.

8. פנו זמן לשוחח איתם – הקשר איתכם הוא הקשר האנושי הישיר היחיד שיש להם כרגע. עודדו אותו למצוא משהו שעושה למתבגר שלכם טוב, כמו לבחור סרט או צפיית-בינג', הקשבה למוסיקה, העיקר שהוא ירגיש שאתם איתו, מלווים אותו בהתמודדות הזו.

 

מאחלת לכולנו שהתקופה הזו תסתיים בקרוב, בריאות איתנה ויחסים טובים במשפחה.

 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^