איך ניתן להעזר ב-NLP ודימיון מודרך?

23/11/2021
בינה לוז
בינה לוז
מנחת NLP
איך ניתן להעזר ב-NLP ודימיון מודרך?

קרן היא אם ל-2, בת 33, שכבר בשיחת הטלפון הראשונה הסבירה למה היא רוצה לבוא לטיפול, וציינה: "אני מבטיחה שיהיה לך מעניין"... ואני לא הבנתי עד כמה.

כשהגיעה לפגישה, התברר שלקרן היתה ילדות מאוד מורכבת, בצילו של אב מתעלל פיזית ומילולית בכל בני המשפחה. לטיפול היא הגיעה עם רצון לפרוץ קדימה ולהפוך את מה שחוותה בילדות, למקור של עשיה וכח, ולנתינה לעולם.

במסגרת ה-NLP, השלב הראשון הוא שלב הגדרת המטרה. ככל שתוגדר באופן מדויק ונגיש יותר למטופל, כך הוא יצליח יותר בהשגתה.

המטרה שקרן הציבה לעצמה היתה אדירת מימדים. התחלנו, עקב בצד אגודל, להניח את נקודות הציון שבדרך. את אותם דברים 'קטנים' שיקרו בחיי היומיום שלה שיסמנו לה שהיא אכן בדרך להגשמת המטרה.

מתוך שלל הטכניקות שה- NLP מציע, אני רוצה לתת כדוגמא שתי טכניקות, שהיו משמעותיות ומאוד קידמו את קרן:

האחת, היא טכניקה שנקראת  'שלושת העמדות', ועוסקת בקונפליקט עם אדם, שיש משהו לא פתור איתו. התהליך מתנהל תוך כדי מעבר של המטופל מעמדה לעמדה. בשלב ראשון, קרן התבקשה להיות בנעלים שלה עצמה ולאחר מכן, בשלב שני, להעמיד את עצמה בנעליים של האחר, של אותה דמות איתה היא בקונפליקט. לבסוף התבקשה לנוע לעמדה שלישית ולהיות כמו זבוב על הקיר שרק צופה במתרחש. התהליך היה עוצמתי ביותר. קרן היתה מסוגלת, עם כל הכאב, להיכנס לנעלים של מי שאיתה היה לה, באותו הזמן, קונפליקט קשה, שהכיל האשמות, כעסים ורגשות אשמה מכל הצדדים. עם כל הקושי וחוסר הנוחות היא הצליחה לדבר כמוה, להרגיש כמוה ואפילו לכעוס כמוה. ולאחר מכן, בהיותה בעמדה השלישית, היא עמדה מן הצד והצליחה לראות בעיניים אחרות את הדיאלוג הקשה שמתנהל בין שתיהן.

התהליך איפשר לה להגיע להבנה, ששחררה אותה מאחריות בלעדית ומאשמה, ולהכרה בכך שיש ביניהן, על אף הכל, אהבה גדולה שהיא איננה מוכנה לוותר עליה.  הטכניקה הזו הביאה לכך שיכלו להתפתח ביניהן יחסים פחות טעונים ולהגיע לפיוס משפחתי.

הטכניקה השניה שאציין כאן נקראת ב-NLP 'טכניקת ילדות', והיא שמאפשרת למטופל להתחבר ולקבל את עצמו כילד, להתחבר  לילד הפנימי שבו ולהעלות תכנים ריגשיים. בעזרת דימיון מודרך, מתאפשר  חיבור ומיפגש עם תמונות בכל מיני תחנות ילדות. החיבור עם הילד הפנימי נעשה ממקום של מבוגר, שעשה כברת דרך בחייו, ויכול לראות את התחנות בעיניים אחרות.

קרן העידה שגדלה במשפחה עם אבא שמנמיך אותה, שמתעלל בה ובאמה ובבני המשפחה האחרים. שיש לו התפרצויות זעם. אבא שהוא, על פי הגדרתה, מעין ד"ר ג'יקל ומיסטר הייד.  היו תיאורים קשים. מצד אחד, אף פעם לא יכולה היתה לדעת באיזה מצב רוח יגיע הביתה מהעבודה שלו ומה יקרה בבית. מי תהיה הראשונה 'לחטוף', ואיפה שרק אפשר - בפנים, ברקות, בצוואר, מלפנים ומאחור...

ומצד שני, היא תארה אדם שהיה בתפקיד בכיר, מאוד כריזמטי ומוערך, ואף אחד לא יכול היה לדעת איזו 'מפלצת' מסתתרת מאחורי החזות הכל כך נורמלית הזו.

המיפגש שחיבר את קרן לילדה הקטנה היה לא קל עבורה אבל היא התמסרה לתהליך, והצליחה ליצור  קשר עין עם קרן הקטנה והמבוהלת, שהיתה מתעוררת בלילות ממריבות וצעקות בין אביה לאמה; ואף הצליחה לאמץ את קרן הקטנה אל חיקה, לתת לה יד, ולעודד אותה בכך שיהיה לה תיקון בחיים, שיהיו לה ילדים ושתהיה בזוגיות נפלאה עם בן הזוג שלה. זו היתה חוויה ענקית ומשחררת, שקשה היה לעצור את הדמעות אחריה.

 

מפגישה לפגישה בעזרת טכניקות של NLP ודימיון מודרך, קרן התחילה להגשים מטרתה. היא החלה להופיע בציבור עם הסיפור שלה, והגיעה למקומות נפלאים אליהם לא חלמה להגיע.

אכן מטופלת כמו קרן זו בהחלט מתנה, גם לחיים שלי!

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^