לנשק מסך- קירבה מרוחקת

16/06/2021
לנשק מסך- קירבה מרוחקת

וידוי- אני סבתא שמנשקת מסך, את המסך של הטלפון הנייד. כאשר אני מדברת עם נכדותי, פתאום הדבר "הקר" הזה, מסך מזכוכית, הופך להיות הדבר החם, התחליף לקירבה ואהבה. לפתע הוירטואליות הפכה להיות ממשית. החברות האמיתית והקירבה המשפחתית הפכו להיות וירטואליות.

קירבה - מרוחקת ממש אוקסימורון. צריך לתרגל זאת. הקירבה היא בתחושה והריחוק הוא גיאוגרפי. הידיעה שזה יגמר מהווה תקווה, אם כי תקווה זהירה, כיוון שאין לנו ידיעה מתי זה יסתיים.

כאשר לא ניתן להיפגש עם הנכדים, והשיחות בוידאו בווטצאפ הפכו להיות התחליף למפגש, מצאתי את עצמי מנשקת את המסך, וליבי יוצא לנכדותיי.

בזמן משבר, וזמן למכביר כפי שנכפה עלינו, כאשר המציאות פוגשת את הצורך הלא ממומש, דווקא אז הכוח נמצא בדימיון וביצירתיות. היצירתיות באה לידי ביטוי כאשר אנו נאלצים להשתמש במשאבים העומדים לרשותינו- הדימיון, הנפש, המוח, והמשאלות.

הסבים והסבתות למעשה מורחקים מילדיהם ומנכדיהם, כתוצאה מהמחלה, שהתרופה לה היא להישאר בבית. חשוב שלא לפגוע בחיוניות שלהם בחיי נכדיהם כדמויות מפתח. יש לאפשר להם להראות התמודדות אפקטיבית במצבי קושי, לחץ ומשבר. כמו כן, להביא לידי ביטוי את היכולת להתמודד עם משבר פתאומי ובלתי צפוי שיקל על ההסתגלות במצב המשברי עבור בני המשפחה.

הצלחה בהתמודדות יעילה עם מצבי לחץ ומשבר היא בעלת ערך רב הן במניעה עתידית, והן בתרומה לחוסן ולרווחה נפשית. לתא המשפחתי יש כוח משמעותי לשמירה עלינו במצבים רגשיים שונים. קשרים אפקטיביים ומשמעותיים עם המשפחה מהווים גורם מיגון.

אי לכך חשתי שיש לי צורך להיות משמעותית גם מרחוק ואני רוצה לשתף אתכם, הסבים והסבתות, ברעיון שעלה לי ועשיתי אותו לנכדות שלי. כיוון שאין לילדים הקטנים תחושת זמן, ולנו תחושת חוסר וודאות חיברתי ביניהם למשהו, שיכול אולי במעט לגשר על כך.

1. הקראתי סיפור שהילד אוהב והקלטתי אותו בווטצאפ. שלחתי להורים והם משמיעים אותו לפני השינה.

2. חיברתי סיפור מומצא לגמרי מעולם התוכן של הילדה עם שמה ואף הוא הוקלט.  מסתבר שגם זה עוזר לקירבה המרוחקת ונוטע ביטחון במשמעות לסבתאות.

מצאתי שהסיפורים בקולי מייצרים קירבה נוספת, ויוצרים התנייה של נועם ורגיעה לפני השינה.  

קירבה מרוחקת היא עדיין קירבה ואני אמשיך לנשק מסך עד שזה יחלוף, כי על הבריאות צריך לשמור.

סלס ריקי

פסיכותרפיסטית אדלריאנית

יועצת זוגית ומשפחתית

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^