אהבה בימי קורונה

25/04/2020
אורי לוין
אורי לוין
פסיכולוג
אהבה בימי קורונה

לא חשבתי לכתוב. גם עכשיו, כשאני מדפיס את המילים הללו, אני עדיין לא מתרגל לרעיון שזה מה שאני עושה. אבל מיכל יערון חברתי בקשה, ואם יש משהו שהחיים למדו אותי, זה שלמיכל לא אומרים לא...

ימי הקורונה הללו מאתגרים את כולנו כמעט בכל היבט של חיינו. מה יהיה המצב הכלכלי? מתי נחזור לשגרה? איך מתמודדים עם המתח והלחץ? ומתי כבר הילדים יחזרו לבית ספר, רגע לפני שאנחנו משתגעים....? היבט אחד שרציתי להרחיב עליו היום הוא על "אהבה בימי קורונה" – כיצד מאתגרת המגפה את הדפוסים, בהם אנו מקבלים אהבה ונותנים אהבה. חשוב להתבונן על דפוסים אלו  ביחסים הזוגיים שלנו, אך ההתבוננות חשובה לכל קשר משמעותי שלנו עם חבר או חברה, ילדים, הורים ואפילו אנשים במקום העבודה שלנו.

גרי צ'פמן, כומר ואנתרופולוג אמריקאי, כתב ופרסם ב1995 רב מכר בינלאומי שנקרא "חמש שפות לאהבה" (תורגם לעברית בהוצאת 'מעוז ישראל'). בספרו, מגלה גרי צ’פמן כיצד אנשים שונים, מבטאים אהבה בדרכים שונות. הוא מציע, שלאהבה יש חמש שפות מרכזיות בה היא יכולה לבוא לביטוי: שפה מילולית, בה משתמשים במילים מעודדות ומחזקות; שפת המגע, בה חיבוק, נשיקה, סקס, ליטוף וכד' מבטאים את האהבה; שפת המתנות, שמאפשרת נתינה מוחשית וסמלית; שפת מתן שירותים וטיפול, בה מחוות של רצון טוב כמו לבשל ארוחה או  לסדר את הארון מבטאות אהבה; וזמן איכות, כלומר להעניק למישהו/י תשומת לב מלאה ואמיתית.

 

אנשים שונים "מדברים" בשפות אהבה שונות. בן זוג יכול לבטא את אהבתו בעיקר דרך מגע פיזי. בת הזוג חשה את עצמה "ננגעת" דווקא דרך מילים. אם מבטאה אהבה דרך טיפול ושירות ("הכנתי לך שניצל ופירה") בעוד הבת זקוקה דווקא לזמן איכות ולהקשבה. חשוב להכיר את השפות השונות בהן אני רגיל לתת ולקבל אהבה, כמו גם את השפות השונות של בן או בת הזוג, הילדים, החברות והחברים.

במיוחד כיום, חשוב לא לוותר על מתן אהבה וקבלת אהבה, להמשיך להקשיב לצרכים של הקרובים אלי, אבל לא פחות חשוב – לצרכים של עצמי, ולא לפחד להיכנס לדיאלוג פתוח על הצרכים הללו, וכיצד ניתן לספק אותם בתוך מערכות היחסים בהן אנו נמצאים.

 

אורי לוין הוא פסיכולוג קליני מומחה, אנליטיקאי קבוצתי ויועץ ארגוני. חבר בועד המנהל של הפדרציה האירופאית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית (EFPP). מלמד בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב. מטפל ומדריך בארץ ובחו"ל בתחומי הטיפול האישי, הזוגי והקבוצתי.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^