אהבה בימי קורונה

24/03/2020
שגיא ברסלב
שגיא ברסלב
עובדת סוציאלית
אהבה בימי קורונה

עבר רק שבוע מאז שהוכרז הסגר, אף אחד מאיתנו לא נדבק, אבל היא כל כך פוחדת מהוירוס שהיא לא מוכנה שאגע בה. מילא אני, אבל מה עם הילדים? היא לא מוכנה שגם הם יגעו בה. הם מתחננים לחיבוק של אמא, למגע שלה. החרדה השתלטה עליה, היא מסרבת, מרחיקה אותם מעליה שוב ושוב והם בוכים.

בתקשורת חוזר שוב ושוב המסר - עצירת התפשטותו של הנגיף מותנית ביכולת שלנו כחברה לצמצם מגע, אבל ההנחיות משתנות מדי מספר שעות, חוסר הוודאות עצום ועימו עולה מפלס החרדה. המידע הזורם אלינו, חלקי, מבלבל ומלא סתירות פנימיות – אנשים מנסים לגבש הבנה של המצב אבל ככל שעולה החרדה הולכות הפרשנויות ומתרחקות לקצוות.

אבל הנה משהו שאנחנו יודעים בוודאות: ילדים מתחת לגיל 10 אמנם נדבקים בוירוס, לא כולם יפתחו סימני מחלה וגם אם כן יהיו אלו לרוב בצורה קלה. רובנו המכריע נעבור את הוירוס בשלום, רק מעטים יסתבכו וזאת בשל מחלות רקע. זה די ברור בשלב הזה - מי שבריא בדרך כלל, יעבור את המחלה הזו בשלום.

הסגר הוא משימה כבדה מאד שנאלצנו לקבל על עצמנו בלית ברירה כדי לשמור על כלל הקהילה – המשמעות היא בילוי פרק זמן ממושך מאד בין 4 כתלי הבית. הבית הזה הופך להיות בקלות סוג של סיר לחץ.

הרי שטפתם ידיים היטב, לא הפרתם הנחיות, לא יצאתם כבר שבוע ואתם ממשיכים להקפיד על הגיינה תוך כדי החיים תחת קורת גג אחת – אז למה היא מרחיקה את הילדים מעליה? התשובה היא חרדה.

אנחנו חרדים – ואיך אפשר שלא? זה נורמלי, הגיוני ומובן לחלוטין. אבל משזה נאמר, ישנה חשיבות גדולה מאד לדרך שבה הורים מנהלים את החרדות שלהם מול הילדים. ליכולת של מבוגר לווסת את עצמו רגשית ולנהל את החרדות שלו יש השפעה אדירה על הילדים. ויסות מאפשר לנו לנווט את ספינת המשפחה דרך המים הסוערים הללו אל חוף המבטחים בסופו של משבר.

ילדים מתבוננים בנו בעין בוחנת, מנתחים כל מילה ותנועה שלנו ומסיקים מאיתנו איך להגיב – האם אנחנו נסערים ומתקשים לחזור לפרופורציות או האם אנחנו רגועים ובשליטה?  ילדים זקוקים לנו רגועים ואסופים, ילדים זקוקים להסברים פשוטים מאיתנו, ילדים זקוקים לדוגמא שלנו בחשיבה חיובית ואופטימיות.

ילדים זקוקים תמיד ובתקופה כזו יותר מכל למגע, לחיבוק, לחמימות ורוגע מצד הוריהם.

מחקרים מוכיחים חד משמעית -  ככל שאנו מראים יותר חיבה, כך יהיו הילדים שלנו אנשים מאושרים ואופטימיים יותר בבגרותם, היכולת שלהם לווסת את עצמם ולהירגע תעלה, מערכת החיסון שלהם תשתפר ועימה עמידותם בפני אתגרים בריאותיים - קורונה היא לא סיבה מספיק טובה להפסיק להראות אהבה בתוך הבית.

שמרו על עצמכם לא רק פיזית גם נפשית, הישארו בבית ותהיו בריאים.

 

Narvaez, D., Wang, L., Cheng, A. et al. The importance of early life touch for psychosocial and moral development. Psicol. Refl. Crít. 32, 16 (2019). https://doi.org/10.1186/s41155-019-0129-0

Epidemiology and Transmission of COVID-19 in Shenzhen China: Analysis of 391 cases and 1,286 of their close contacts

Qifang Bi, Yongsheng Wu, Shujiang Mei, Chenfei Ye, Xuan Zou, Zhen Zhang, Xiaojian Liu, Lan Wei, Shaun 

 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^