עם ניגון חדש בלב - איך ניפטר ממחשבות מטרידות בדרך יצירתית?

07/11/2021
עם ניגון חדש בלב - איך ניפטר ממחשבות מטרידות בדרך יצירתית?

חיסון שלישי, למודת ניסיון נערכתי מראש, ידעתי שמחכה לי תור ארוך ומייגע ועל כן לקחתי איתי ספר מרתק של הפסיכולוגית נעמי דותן: "לשנות באמת".
בספר מסבירה דותן כי המחשבות שלנו, שחולפות בראש, יכולות להידמות לכלי נגינה; למשל מחשבות שנעים לחשוב אותן, מחשבות מחזקות, מזכירות, כאמור,כלי נגינה עם צליל שנעים לשומע. למשל, מחשבות נעימות, מרגיעות, יכולות להיות כמו נגינה של סקסופון רומנטי ומרגיע.

לעומתן, מחשבות צורמות, מכאיבות או מעכבות מזכירות בעיני את הכלי המוזיקלי "מיזמאר" כלי נשיפה שמאפיין ריקוד בשם סעידי, ריקוד אתני. המיזמאר פותח בקול תרועה מחאתי את השירים בז'אנר הזה.

אם נדבר לרגע על יצירה מוסיקלית הרי שביצירה כזו אפשר לשלב בין כלי נגינה שונים, או להחליט מתי רוצים שכל כלי ינגן. אנו יכולים להחליט אם לשהות רגע או יותר בתוך רגש סוער או מכאיב שנולד ממחשבות, או לנסות ולחשוב מחשבה אחרת, ש"תנגן״ מוזיקה שונה.

פרופסור עדנה פואה שמתמחה בחקר החרדה ו הocd (הפרעה כפייתית- אובססיבית) ממליצה בספרה "די לאובססיה" (ספר נוסף במסגרת ספרים העוסקים בקשר בין מחשבות לסבל נפשי) לפנות שעה מוגדרת ביום לכל הדאגות (מחשבות פחות נעימות, או כמו שקראנו להן קודם מחשבות ה"מיזמאר"). ואם אלו מופיעות בשעה אחרת של היום, בשעה שפחות מתאים להתעסק בהן, הרי שאפשר לומר להן בפשטות"אחזור אליכן, דאגות יקרות שלי, בשעה 21 בערב כרגע אני מתפנה לעיסוק אחר". אחר כך, בשעה שקבענו, אפשר לכתוב את כל אותן מחשבות מעיקות או לשתף אותן בעל פה, לצייר או לרקוד את המחשבות הללו, למשל.

למעשה, כל אחד בתוך מחברת מנגינת חייו יחליט- מתי ואיך כל כלי ישמש אותו ואיזה סוג נגינה הכי תעזור ל"חיסון" הטבעי שלו, שהוא למעשה החוסן שלנו.

אז איך נבחר אילו כלי נגינה יושמעו בראשינו ולנהל את המחשבות המטרידות?

1. כשאני מרגיש.ה מועקה/ עצב/ לחץ וכדומה, אשאל את עצמי: "מה המחשבות שעוברות לי בראש? האם יש מחשבה שחוזרת על עצמה?"

למשל המחשבה- 'אני בחיים לא אצליח. הכל קשה.'

2. אתבונן שוב במחשבה- מה היא עושה לי בגוף? עושה לי טוב בגוף או גורמת לכיווץ/ כאב/ אי נוחות? מה המחשבה גרמה לי להרגיש פיזית? איפה ההרגשה ממוקמת בגוף? באיזה עוצמה מ1- 10?

למשל- המחשבה שהכל קשה גורמת לי לכיווץ בלב

3. לדמיין שאני אומר.ת את המשפט הזה, את המחשבה. באיזה קצב הוא נאמר? מהיר/ איטי/ בינוני? באיזה טון הוא נאמר? גבוה? נמוך? (כמו ווליום מנגינה ברדיו) האם יש כלי נגינה שהצלילים שלו היו יכולים ללוות או להיות דומים למחשבה? 
למשל- המשפט "הכל קשה" בראש שלי הוא משפט מהיר, נאמר בטון נמוך ומרגיש לי כמו איזה תוף ענק שעושה "בום"!

4. מכאן אני יכול.ה ״לשחק״ עם המחשבה. לדמיין כלי נגינה שמנגן בדיוק הפוך, למשל, אם התוף הוא מהיר, נמוך וחזק אני אדמיין כלי שמנגן לאט, גבוה ועדין כמו חליל צד במנגינה שמיימית. אני יכול.ה ממש להאזין למוזיקה כזו או אפילו לומר את המשפט בלב בצורה הפוכה- לאט מאוד מאוד, להפריד כל הברה במילה ה- כ- ל
ק- ש- ה.
כשאני משנה מנגינה למחשבה אני בעצם שמה עליה סימן שאלה, בודקת אותה שוב...הכל קשה? מה דווקא הולך קל?

5. תרגישו איך לכם לשנות את המחשבה או לדמיין קצב אחר. מה המוזיקה עושה לכם. איך זה מרגיש שמשנים מעט את מרכיבי החושים על המחשבה ואחרי כן על הרגש.

דוגמא נוספת לשימוש במוזיקה של המחשבות- כשחלפה בראשי מחשבה של "בשביל מה אני בכלל מתחסנת? הנה גם על החיסון השני חשבו שיעזור ואנשים מחוסנים חולים" הבנתי שאני מנגנת במיזמאר. זו מחשבה שנשמעת לי צורמת, בקול גבוה, מהירה. כתוצאה, היא מעיקה עליי ומחלישה. שאלתי את עצמי איזה "מחשבת סקסופון" אוכל להכניס במקום- ואז אמרתי לעצמי:
"אני עושה כאן ועכשיו מה שביכולתי למען בריאותי...אני לומדת לחיות לצד המגפה". זו מחשבה, שכשאני חושבת אותה, אני בעצם הנמכתי את הקול, האטתי והיטיבתי עם עצמי.

כתבו - איזו מחשבה אתם החלפתם היום או דווקא בחרתם.ן להשאיר? לאיזה כלי נגינה אהבתם להתחבר?

בברכת יצירת מנגינת חיים הרמונית וייחודית

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^