NLP הדרך לחופש פנימי

30/10/2021
NLP הדרך לחופש פנימי

במאמר זה :

  • תבין כיצד על ידי אימוץ של 10 כללים תחווה אושר
  • תלמד כיצד להיות בתקשורת טובה ויעילה עם האהובים שלך
  • תבין מהו ה NLP ומדוע כדאי לך לאמץ אותו לחייך

 

NLP זוהי גישה המאפשרת לכל אדם באשר הוא לקחת אחריות מלאה לחייו ולחיות את חייו חופשי ממגבלות של אמונות מגבילות, הרגלים מזיקים, והתנהגויות שאינן יעילות לו יותר.

חשוב להדגיש ולומר, NLP זו איננה אמת כלשהי. זו איננה תורה מסיני. זו גישה. גישה המאפשרת לאדם הבוחר בה חופש פנימי, רווחה רגשית ויכולת לשנות את חייו מקצה לקצה. מהקצה בו הוא מרגיש שאיננו ממצה את חייו, שהוא חש שהוא חי ליד עצמו, לחיים מלאים חיוניות, שמחה, מימוש הפוטנציאל האישי והנאה.

כשאני פגשתי לראשונה בגישת ה NLP הייתי במקום מבולבל בחיי. בדיוק הייתי עם פציעה ביד שהרופאים לא ידעו ממה בדיוק היא נגרמה ואם ומתי אחלים ממנה. הפציעה הזו פגעה בעסק שלי. הייתי כעשור דולה. חשתי שזו השליחות שלי בעולם ולא יכולתי לדמיין עצמי עושה משהו אחר. הפציעה עצרה בעצירה מלאה את העסק שלי. לא יכולתי לעשות עוד עיסויים לנשים הרות, לאחר כל ליווי לידה היד היתה מתנפחת לי וכאבה כאבי תופת. נאלצתי להוריד בכמות הלידות שאני מלווה וכמובן שלא יכולתי לעשות בכלל עיסויים. הייתי מתוסכלת. מאוכזבת. מבוהלת. לא ידעתי מה יהיה ומה אני אעשה מכאן.

ואז, אז פגשתי את הגישה של ה NLP. משהו בהנחות היסוד שלה, בדרך שלה גרם לי להרגיש שעבורי זה מדויק, שאני מתחברת אליה מיידית, שהיא מחזירה אלי את השליטה בחיי ונותנת לי תקווה, פתח, כיוון להמשך ואפילו תשוקה לחזור חזרה במלא הכוח. ואכן הלכתי ולמדתי את הגישה. תחילה היכן שהכרתי אותה – באירופה ובאנגלית. משהו בה היה לי כ"כ מדויק שידעתי מתוך ידיעה פנימית שאני הולכת להעמיק בה וללמוד אותה גם בעברית. וכך היה. החופש, השליטה חזרה, ההנאה, התשוקה, חזרו לחיי באחת. השינויים בי היו עמוקים ומדויקים שהרגשתי שאני ממש נולדת מחדש. חשתי כיצד צומחות לי כנפיים ואני פשוט מתחילה לעוף בחיי. היד כבר לא כואבת. היא השתקמה מעצמה. התחלתי להנחות תהליכים ואף לפתוח סדנאות של NLP ושמעתי את תגובות הסביבה, את הפליאה, את הפירגון. זכיתי לקחת חלק ולראות כיצד לא רק חיי שלי השתנו מקצה לקצה, אלא אף חיי המונחים שלי השתנו. אנשים עם מצוקות אמיתיות וקשות יצאו לאחר פגישה, שתיים עם מטרות ברורות, מלאי מוטיבציה ויישמו באופן פרקטי בחייהם שינויים משמעותיים בתפיסת האני שלהם, באמונות שלהם וביכולות שלהם.

אז מהי הגישה הזו?

גישת ה NLP זוהי גישה שהתגלתה באמצע שנות ה 70 על ידי ריצ'ארד בנדלר וג'ון גרינדר כאשר הם החלו תצפיות על עבודתם של וירג'יניה סאטיר, פריץ פרסלס ומילטון אריקסון. שלושתם היו גאונים בתחום טיפול הנפש עם תוצאות פנומנליות. בנדלר וגרינדר בודדו את תבניות הפעולה שלהם במשך שנתיים ויצרו מודלים מובנים לשכפול הגאונות. הם אספו סביבם קבוצה של אנשים שחקרו, תצפתו ועשו מודלינג למוחות מצטיינים, והוכיחו בקורסים שלהם כי ניתן להעביר את המודלינג לאחרים.

בפשטות, זהו חיווט מחדש של תת המודע, לימוד ואימון של מה יעיל עבורי? מה עובד לי? "כיצד אני יכול להחליף את מה שלא עובד עבורי?" זה היישום של פסיכולוגיית ההצטיינות. זוהי מערכת של התפתחות מתמדת על עצמנו, אחרים והחיים שלנו תוך יישום המחקרים המתקדמים ביותר בנושא טרנספורמציה של המוח והחיים היום יומיים שלנו.

חיווט מחדש של התת מודע שלך, מספק כלים חזקים ואפקטיביים בכדי להביא את עצמך לרמה הבאה שלך ולהרחיב את המיספרות והתעוזה שלך. האפשרויות של חייך הן אינסופיות בדיוק כמרחב הדמיון שלך.

ה NLP מושתת על מספר הנחות יסוד שהן הבסיס לכל השיטה. כל תהליכי ה NLP מבוססים על הנחות יסוד אלו. כאשר אתה מקבל על עצמך את הנחות היסוד ברמת הטמעה וחי אותם, החיים שלך באחת משתדרגים בכמה רמות. זוהי טכנולוגיה של מודלינג שמטרתה העיקרית היא שכפול הגאונות, הפיכתה לברת למידה ויישום בחייך.

הנחות היסוד של ה NLP:

1. המפה אינה השטח – למה הכוונה? דמיין לעצמך פותח מפה, אתה רוצה להגיע מנקודה A במפה לנקודה B, הדרך שהמפה מראה לך לעולם לא תהיה הדרך בה אתה הולך בפועל. בפועל יש לך נוף, מראות שונים, אולי עיקולים ודברים נוספים שהמפה אינה מראה. השטח עצמו תמיד יהיה שונה. באותה דרך בדיוק, מה שאנחנו רואים, שומעים, ומרגישים אינה המציאות. זו גרסה של המציאות כפי שאנו קולטים אותה בחושים שלנו ושהמוח שלנו מתרגם את אותם הגירויים. המוח, באמצעות מיליארדי עצבים, נותן משמעות לכל דבר ודבר הנקלט בו. כל דבר שאתה חושב, רואה, שומע או מרגיש נוצר על ידי המוח בתגובה לגירוי חיצוני. המציאות קיימת, אבל אנחנו לעולם נחווה אותה באופן סובייקטיבי. כלומר, המוח שלנו יוצר לנו מציאות וירטואלית, כפי שהוא מבין מתוך המציאות האובייקטיבית. זו המפה. מכאן, שבעצם אין דבר כזה מציאות אובייקטיבית, כי המציאות היא תמיד בעיני המתבונן.

ולכן זה הגיוני ששניים גדלים באותו בית, ויחד עם זאת כל אחד מהם זוכר משהו אחר לגמרי. אפילו על אותו אירוע בדיוק.

2. אנשים מגיבים על פי מפות העולם שלהם – המוח שלנו, כאמור, נותן משמעות לכל דבר שהוא קולט. מיום שאנו נולדנו ואפילו עוד לפני, ברחם אמנו (ויש כאלה שאומרים שעוד לפני), אנו חווים חוויות רבות, העולם מזמן לנו כל הזמן התנסויות וחוויות. המוח שלנו נותן משמעות לכל אירוע ואירוע. הפירושים האלה, מייצרים לנו את המחשבות ברמת הידיעה מי אנחנו בעולם, על העולם עצמו והדרך בה הדברים עובדים. פירושים אלו נוצרים לנו בגילאים המוקדמים מאוד ועד גיל 7-8. כל אלה יוצרים לנו את מפת העולם שלנו. היא אינדיבידואלית לכל אדם. כל אחד מאיתנו מגיב לעולם בהתאם לאותם מסננים שלו. בהתאם למפת העולם שלו. פעמים רבות אנו בטוחים שמפת העולם שלנו היא האמת האחת והיחידה ואנחנו כועסים על אחרים הפועלים לפי מפות העולם שלהם, כאשר המפה שלהם שונה משלנו. במפה, אין הבחנה בין העבר להווה ולכן כל דבר שקיים הוא כאילו ההווה ושיקוף של המציאות. למה הדבר דומה? דמיינו לעצמכם לרגע מצב בו שני פעוטות נגמלים מחיתול. האחד בזמן הגמילה, בורח לו פיפי, ואמו במבט מאוכזב אומרת לו: "בוא, לא נורא, נחליף תחתון" ומנקה ותוך כדי מתלוננת בטלפון. הפעוט שער לכל תגובות אמו מסיק לעצמו – אסור לי לטעות יותר אף פעם! מתוך הפרשנות הזאת הילד הזה גדל להיות ללא מודעות בכלל, פרפקציוניסט. פעוט אחר אמו מגיבה בצורה דומה מאוד, אך הוא נותן פרשנות אחרת לגמרי – העולם הזה לא בטוח. אמא כועסת עלי וזה מאוד מפחיד. אסור לי יותר לבטוח באף אחד. והוא גדל עם קושי ביצירת מערכות יחסים ואינטימיות. שני פעוטות אלה גדלים וכמבוגרים נפגשים. האחד פרפקציוניסט, השני ממעט בתקשורת ויצירת קשר. במפגש ביניהם כל אחד מתוך מפת עולמו, בטוח שזו האמת האחת והיחידה וישנה אפשרות להתנגשות רבה.

3. כבוד למפת העולם האישית של כל אדם - מאחר וכבר הבנו שאין אמת אחת, ובעצם כל מכלול החוויות שלנו בונות את מפת העולם שלנו ולכל אחד מאיתנו יש מפת עולם ייחודית משל עצמו, הרי ברור ומובן שעלינו לכבד את מפת העולם של כל אדם ואדם. ב NLP משתמשים במושג "ראפור", שמשמעותו - כימיה הנוצרת בין אנשים. ראפור נוצר כאשר אתה רואה את הדברים מתוך מפת העולם של האחר. זהו שלב ההצטרפות. יכולת זו לראות את הדברים ממפת העולם של האחר, זה בעצם אמפטיה ונתינת כבוד למפת העולם של האחר. זה מאפשר לאחר תחושה שאתה באמת שומע אותו, רואה אותו, מרגיש אותו. השלב הבא הוא שלב ההובלה, שזו בעצם היכולת ליצור הרחבה במפת העולם של האחר. מטרת ה NLP היא בעצם ליצור הרחבת האפשרויות במפת העולם.

4. האדם איננו ההתנהגות שלו – ב NLP ישנה הנחה שישנם חלקים פסיכולוגיים שונים האחראים על התנהגויות שונות. לכן ישנה הפרדה מלאה בין האדם עצמו ומי שהוא, לבין ההתנהגויות שלו, שנוצרו פעמים רבות מתוך איזו פרשנות שניתנה בגיל צעיר מאוד ונועדה להגן עליו. לכן אין ילד רע. ישנה התנהגות שאינה משרתת אותנו יותר., שאינה יעילה לנו. לעיתים התנהגות שאולי אינה יעילה, אך משרתת אותנו באיזה אופן ולכן אנחנו רוצים להמשיך לשמר אותה – לדוגמא, פחד גבהים. אם אתה פוחד מגבהים האם זה הופך אותך לפחדן? אולי אתה רוצה לשמר את פחד הגבהים כי הוא משמר אותך מלסכן את עצמך.

5. בכל התנהגות ישנה תועלת בהקשר מסוים – כל התנהגות במקור הגיעה עם כוונה חיובית כלשהי. זה בעצם מדגיש לנו את ההפרדה בין האדם להתנהגותו. כל התנהגות באשר היא מגיעה כדי לשרת איזה צורך שלנו. גם כאשר ההתנהגות היום פוגעת בנו, במקור היתה לה מטרה לשמר אותנו.

6. האדם אינו מקולקל או שבור ולכן אינו זקוק לטיפול – זו אחת ההנחות הנותנת לכל אחד מאיתנו לא רק תקווה רבה אלא גם אחריות ואפשרות לשנות כל דבר שמפריע לנו בנו. כל מקום וכל דבר הוא הישג! האדם פועל בצורה מצוינת שהגיע לאן שהגיע, גם אם זה לא המקום אליו הוא רצה להגיע.

7. לאדם יש את כל המשאבים להם הוא זקוק – כל חלום הוא בהישג ידך! יש לכל אדם את היכולת להגשים את חלומותיו ואת הידע הנדרש כיצד לעשות זאת. אם זהו רצונך וזוהי מטרתך, הרי יש לך את כל הכישורים, היכולות והידע להשיג אותה.

8. האדם עושה בכל רגע נתון את הבחירה הטובה ביותר הזמינה לו – תמיד אתה עושה את המיטב עם המידע והיכולת שיש לך ברגע זה. תחשוב לרגע כמה פעמים אמרת לעצמך "אם הייתי יודע... אז..."... זו בדיוק הנקודה. פעלת הכי טוב שיכולת עם המידע והיכולת שהיתה לך באותו הרגע.

9. ככל שהגמישות גדלה כך גדלה יכולת ההשפעה – ככל שהגמישות המחשבתית שלך גדלה, כך נפתחות בפניך יותר ויותר אפשרויות. לכן היכולת שלך להשפיע ולהשתנות גדלה. כשאתה גמיש במחשבתך, אתה פתוח להתנסויות רבות יותר , למפות עולם שונות, להזדמנויות רבות.

 10. איכות התקשורת שלך היא בתגובה שאתה מקבל – הנחת יסוד זו מאלצת אותך לקחת אחריות מלאה לתוצאות התקשורת שלך! הנחת יסוד זו מעודדת אותך בעצם לצאת ממפת עולמך ולהשתמש בתקשורת שלך בכבוד והבנה למפת עולמו של האחר. ברגע שאתה תתקשר בהצטרפות למפת עולמו של האחר ורק אח"כ, בעדינות, תעבור להובלה (כלומר הרחבת מפת עולמו מתוך רכיבים ממפת עולמך, והרחבת מפת עולמך מתוך רכיבים ממפת עולמו), הרי תשיג תקשורת מקרבת ונעימה יותר. במידה ולא השגת זאת, הרי המשמעות שאתה לא תקשרת בצורה מיטבית. קח אחריות, שנה את התקשרות שלך.

 

ישנן כמה הנחות נוספות משמעותיות:

1. אין כישלון יש רק תוצאה – כישלון זוהי פרשנות סובייקטיבית לתוצאה. תוצאה היא המשוב לפעולה שבוצעה. היא סך הכל מראה לנו האם אנחנו בכיוון הנכון. חשבו לרגע על החללית שנשלחה לחלל. נכון, היא לא הצליחה לנחות בצורה הרצויה למתכננים על הירח, אך האם זה כישלון??? הרי עצם השליחה וההגעה הם אדירים! יחד עם זאת, יש מקום לשיפור בכדי להגיע בפעם הבאה לתוצאה הרצויה.

2. התנגדות מבטאת חוסר ראפור – כשאתה בראפור בעוצמה גבוהה עם אדם, לעולם לא תהיה התנגדות. במידה וישנה התנגדות, סימן שהראפור נשבר או שלא היה מלכתחילה. כשאתה בראפור עמוק עם האדם יש לך הזדמנות מצוינת לעבור מהצטרפות להובלה וליצור הרחבה במפת עולמו של האחר.

3. ערכו של האדם כאדם אינו נפגע או פוחת לעולם – כמו שכבר ציינתי, האדם אינו ההתנהגות שלו. לכן ערכו של האדם אינו נפגע לעולם. חשוב על זה לרגע , לו אתה היית נולד היכן שהוא נולד, עם המשאבים שיש לו, עם החוויות שהוא חווה אולי היית פועל בדיוק כמוהו. לכן, האדם כמו שהוא תמיד מצוין.

4. ידע אינו עושה שינוי – ידע אינו מניע אותנו לשום פעולה. הוא נשאר כידע. חשוב רגע כמה אנשים אתה מכיר, ואולי אתה עצמך, יודע דברים רבים על הרגלים מזיקים, על התנהגויות שאינן מועילות, על תזונה, ואינך משנה דבר. כמה פעמים אמרת בליבך או שמעת מישהו מסביבתך אומר – ממחר דיאטה, ממחר ספורט...? ועדיין דבר לא נעשה. המחר נדחה שוב ושוב. שינוי תמיד מתבצע ברמת תת המודע. לכן ב NLP עובדים ישירות עם תת המודע.

5. כל פעילות מחשבתית כלשהי (כגון: למידה, זיכרון, אמונה), היא בעלת מבנה ייחודי הניתן ללמידה, לשינוי ולשכפול. מבנים אלו הם הבסיס לפעולה בכל תהליך NLP .

6. כאשר ישנה אסטרטגיה מעולה, האדם ישיג תוצאות מצוינות. לכן כאשר ישנה אסטרטגיה ניתן להפוך אותה לתהליך מובנה בעל שלבי פעולה.

 

ה NLP מציע לך את ההנחות הללו לאימוץ כדרך חיים. אין צורך לשנן אותן, אלא להתחיל לפעול על פיהן. ברגע שאתה מסכים איתן, מטמיע אותן בעצמך ומאמץ אותן כדרך חיים, החיים שלך באופן מיידי הופכים להיות נעימים יותר, ברורים יותר, ממצים יותר. הרי בוא נחשוב לרגע- מה בעצם סט ה"חוקים" האלה מציע? הוא מאפשר לך לקחת אחריות מלאה על התקשורת שלך, לכבד כל אדם באשר הוא ולכבד את דרכו. כלומר, להיות סבלני וסובלני כלפי האחר, סט ה"חוקים" הזה חומל על עצמך ועל האחר ובעצם מוציא מן העוקץ את כל עניין ההצלחה והכישלון. אין כישלון. יש רק משוב. היה ולא קיבלת את התוצאה הרצויה, בדוק עם עצמך, שנה ועשה שוב ושוב ושוב, עד שתגיע לתוצאה הרצויה בעיניך. הוא מאפשר לך להחליף כל אמונה, התנהגות או הרגל שאינם יעילים יותר עבורך לכאלה שאתה בוחר שישרתו אותך בדרך הטובה ביותר. ה NLP מנגיש לך את התקשורת עם תת המודע שלך ולכן מאפשר לך לבצע תהליכים עמוקים ולאורך שנים ואף לחיים שלמים. באמצך את הנחות יסוד אלה, אתה בעצם אומר לעצמך, עכשיו אני הנהג הבלעדי של חיי. אני בוחר.

כאשר למדתי והתחלתי לאמץ לחיי את הנחות היסוד של ה NLP חיי היו בבלגן. לא רק מהבחינה המקצועית, כפי שכתבתי בתחילת המאמר, אלא אף האישית. היה בהם הרבה כעס על בתי הבכורה. היו בי תחושות קשות של בגידה, פגיעה ואף שאט נפש מדרכיה. כאשר התחלתי לאמץ את ההפרדה בין ההתנהגות לאדם, את הרעיון שמאחורי כל התנהגות ישנה כוונה חיובית, שהיא פועלת הכי טוב שהיא יכולה עם האמצעים שהיא מאמינה שיש לה, לכבד את מפת עולמה, שערכה כאדם לא נפגע ללא קשר לפעולותיה, הכעס שכח, האכזבה נעלמה. במקומה תפסו מקום חמלה, הבנה, הערכה, ראייה שלה כאדם נפרד ממני. במקום הזה, יכולתי להתקרב אליה שנית, להכיר אותה מחדש, לראות דרך עיניה את המקומות בהם אני לא עניתי על הצורך שלה, לסלוח לי ולה. לאהוב אותה חזרה.

בזכות ה NLP לא רק קיבלתי קריירה חדשה ומרגשת, אלא אף את בתי חזרה. ולא רק זאת, בזכות יישום עקרונות ה NLP, הטעמתן ב DNA שלי, וחיים לאורם, קיבלתי חופש להיות מי שאני ולאהוב ללא פחד וחשש. קיבלתי את חיי, בדרך המדויקת לי.

עכשיו השאלה: מה אתה היית רוצה? האם יש אצלך חלקים בחיים שאותם היית רוצה לשנות לטובה? האם גם אתה היית רוצה לחיות בתקשורת מצוינת עם העולם שסביבך? עם האהובים שלך? האם גם אתה רוצה לנהוג את מכונית המירוץ המצוינת של חייך?

אם התשובה חיובית לאחת או יותר משאלות אלו, אני מזמינה אותך להתחיל לחשוב על כל אחד מהנחות היסוד הללו והכי חשוב להתחיל ליישם אותן בחייך. כי כולנו חיים רק פעם אחת. זו אינה חזרה גנרלית. אלו החיים שלך. האם גם אתה רוצה לחיות אותם בתחושת רווחה רגשית והנאה? האם גם אתה רוצה לממש חלומות ולהגשים מטרות?

זה הזמן. כבר היום תתחיל לשים לב למפת עולמך ולמפות עולמם של הסובבים אותך, כבד אותן, והתחל ליישם כל עיקרון בחייך.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^