ראיון עם תמר דונגי – מפגש ממוקד

25/01/2021
ראיון עם תמר דונגי – מפגש ממוקד

מה הרעיון של לעשות מפגש אחד?

התקופה הזו של הקורונה דורשת מכולנו הסתגלות למציאות חדשה. אלו זמנים שמייצרים אצל רבים מאתנו תחושת חוסר יציבות, חוסר וודאות, אי שקט וחרדה. בעקבות הקורונה לרבות מאיתנו לא פשוט להיכנס ולהתחייב לתהליך טיפולי ארוך, הן כלכלית והן רגשית. המפגש הממוקד אותו אני מציעה רלוונטי מאוד לימים האלה. במקום לצאת למסע ארוך, שאני בהחלט מאמינה בו, אני מזמינה נשים להגיע למפגש יחיד, ארוך מהרגיל שבו הן בוחרות נושא ספציפי שיוצר קונפליקט, אי שקט, אי נוחות, תקיעות.

מעניין, אז תסבירי קודם למה זה לא יכול להיות טיפול?

חשוב לי לבהיר ש'מפגש ממוקד' איננו טיפול ואיננו בא להחליף תהליך טיפולי. תהליך טיפולי מתמשך מאפשר למטופלת ולמטפלת זמן ומקום להקשיב למתרחש במרחב המשותף, להכיר זו את זו לעומק וליצור בהדרגתיות, מתוך הקשבה ותשומת לב, קשר מיטיב, מכיל ואמפטי. ככל שהמטופלת כאובה יותר כך נדרש לה זמן ארוך יותר לחוש אמון וביטחון בקשר עם המטפלת. ללא אמון ובטחון לא ניתן ליצור ריפוי. טיפול מתמשך מעניק למטופלת את הזמן הדרוש לה ליצירת אותו מרחב ריפוי ולזמן את תהליך ההחלמה אותו היא מבקשת לעצמה.

מה ההבדל בין זה לבין אימון ב-3 מפגשים?

באימון המאמנת מובילה תהליך, היא בוחרת יחד עם המתאמנת מטרות מעשיות, אולי נותנת לה עצות או מאירה לה דרך להשגת אותן מטרות. למפגש הממוקד אני מביאה את השפה הטיפולית, מתוך אמונה שכל הידע הנדרש לתהליך נמצא אצל הלקוחה, לא אצלי. אני לא מחזיקה אצלי תשובות, או מטרות, או דרך, אלא רק כלים שיכולים לסייע ללקוחה להתבונן על אותה סיטואציה מנקודות מבט שונות וחדשות.

תוכלי לספר איך נראה 'מפגש ממוקד'?

העבודה במפגש הממוקד נעשית בשלושה שלבים: השלב הראשון הוא שיחת הכרות. בשיחה אני מבקשת מהלקוחה לספר לי מה הביא אותה אלי. יחד אנחנו מדייקות את הסיטואציה, הכאב או הקושי אותו היא בחרה להאיר. בשלב השני אנחנו עובדות עם קלפי 'בעצמתה'. אלו קלפים שיצרתי במיוחד לעבודה עם נשים. את הנושא שדייקנו היא פורטת עכשיו ל'תחנות'; כשהיא שואלת את עצמה, איך הכול התחיל, מה קרה קודם ומה אחר כך, מה הוביל למה ומה קרה בסוף. עבור כל תחנה היא בוחרת קלף ומסדרת את הקלפים על פי רצף ההתרחשויות. הקושי שהתחיל כמקשה אחת, עכשיו מחולק ומאורגן לפי סדר התפתחות. תהליך הבחירה והדיוק של הקלפים מעניק לה תחושת העצמה ובעלות על המתרחש, במקום חווית תסכול וחוסר אונים.

בשלב המסכם אני מזמינה את הלקוחה להסתובב בסטודיו ולבחור חומר שיכול לבטא את התחושות שעולות בה אחרי שיצרה את סיפור הקלפים. חמר, צבעי גואש, צבעי פנדה, מסמרים, צמר גפן, ועוד... מגוון עשיר של חומרים מזמינים אותה לדייק שוב, הפעם את התחושות והרגשות שעלו בה מתוך הסיפור שיצרה. ההזמנה ליצור לא תמיד פשוטה, יש שזקוקות ליותר ליווי או הנחייה, ויש אחרות שמבקשות ליצור ללא התערבות שלי. בכל מקרה חשוב לי להבהיר שאין צורך בניסיון יצירתי או בכישרון.   

השילוב בין המילה לקלפים, ליצירה מאפשר התבוננות מעמיקה ומשמעותית, שמתבססת על שלושה ערוצים שונים: המילולי, הוויזואלי והחושי. אלו יחד פותחים עבור הלקוחה הזדמנות לחוות את אותה סיטואציה שהכבידה או 'תקעה' או יצרה תחושת תסכול וחוסר אונים בעבר, למקום אחר וחדש, שיש בה עכשיו תנועה, יצירה והתפתחות.

למי מתאים תהליך כזה?

למי שרוצה תהליך קצר וממוקד כדי להאיר על נושא ספציפי. למי שמרגישה נוח לעבודה שמשלבת שיח, קלפים וחומרי יצירה.

למי לא מתאים?

פחות מתאים למצבים מורכבים שדורשים תהליך מעמיק ומתמשך, למשל טראומות או טראומות מתמשכות. ללקוחות שזקוקים להנחיה או להכוונה צמודה יותר של המטפלת.

את לא חושבת שמפגש חד פעמי יכול להעצים את הקושי והחרדה?

להיפך. היכולת לארגן חוויה מציפה או כואבת, בדרך כלל משיבה את תחושת השליטה ויכולת הוויסות והארגון.

ומה אם הפונה רוצה מפגש נוסף?

זהו מפגש ממוקד המזמין התבוננות על סיטואציה ספציפית. בדרך כלל מספיק מפגש אחד. למי שמבקש מפגש נוסף, אני ממליצה לקחת שבועיים או חודש כדי לעכל ולעבד את התהליך ואת התובנות ולאפשר להם לקחת מקום במפגשים עם המציאות.

למה המפגש נמשך שעתיים וחצי?

כדי לאפשר את העבודה המשולבת שיח, קלפים יצירה.

 

התמונה מתוך ערכת קלפי 'בעצמתה' קלפים לעבודה עם נשים ציירה וייצרה תמר דונגי

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^