לא נשארים לבד - טיפול און ליין

29/03/2020
מירב הראל
מירב הראל
תהליכי ריפוי עצמי
לא נשארים לבד - טיפול און ליין

השינויים הגלובליים הרבים שקורים און ליין בכל רחבי הגלובוס, תחת כסות מגפת הקורונה, מעלים לשולחן הדיונים, ביתר שאת, את הסוגייה של טיפול און-ליין. כלומר – מרחב טיפולי דרך תוכנות תקשורת אינטרנטיות כמו סקייפ, וואטסאפ וידאו, פייסטיים, זום וכו'.

ההזדמנות לדגום טיפולים ברשת הובאה לפתחי לפני כשנתיים בדמות ישראלית שגרה בחול ונתקלה בסרטונים ובהרצאות שלי ביוטיוב. היא פנתה אלי בבקשה שאלווה אותה במסע הריפוי האישי שלה מחוסר איזון בבלוטת התריס. זמן לא רב אחרי אותה פגישת און-ליין ראשונית הגיעו עוד פניות מישראלים שחיים בחו"ל והאופציה הוירטואלית נכנסה לחיי בהצלחה רבה. המשותף לטיפול רגיל וטיפול און-ליין הוא רב: בשניהם מדובר על מרחב טיפולי מקודש, בשניהם יש אינטימיות מאחר ואנו רואים ושומעים אחד את השני: תגובות, מימיקות או תנועות, בשניהם מתאפשר הריפוי התודעתי, הרגשי, האנרגטי והרוחני וכמובן שבשניהם השיחות עצמן מוקלטות (מצאתי שזה מייצר ערך תרפיוטי אדיר שמעצים את הטמעת השינויים הנדרשים).

יתרונותיה של זירת הטיפול הוירטואלית לכשעצמה אף הם רבים:

- היא כמובן מסירה את המגבלה הגאוגרפית – כל הגלובוס פתוח לטיפול, עם התאמת שעות במקומות הרחוקים יותר בכדור.

- היא חוסכת את הצורך לצאת מהבית, שבימים אלו זה ממש "שביל עוקף חששות-קורונה", ואף חוסכת בכך את זמן הנסיעות (הלוך-חזור), את הפקקים ואת הסידור לילדים (אם יש צורך בבייביסיטר זה גם חוסך כסף).

- במקרה של אנשים שמוגבלים פיזית (מחלות, כאבים קשים או מוגבלות קבועה/זמנית), טיפול און-ליין זה ה-דבר שמאפשר היתכנות של קבלת טיפול רגשי-נפשי.

מהניסיון שלי, מה שנתפס כחסרונות על ידי המטופלים זה שלכאורה אין מגע אישי, למרות שרואים ושומעים, אך יש כאלו שזה ממש חשוב להם להיות פיזית ליד המטפל. לפעמים יש קטיעות בשיחה בגלל וויי-פיי חלש. כשלא מכירים מראש, כמו לדוגמא בפגישת ייעוץ חד פעמית, זה יכול לאתגר אנשים מסויימים שנדרש להם יותר חוסן וביטחון קיומי. יש מעט שחוששים מחוסר פרטיות (אולי מישהו בבית יאזין לי לשיחה), ובמקרה האישי שלי, לא ניתן לחבק את המטופל חיבוק של ריפוי בכניסה וביציאה (בימים כתיקונם בהם אין כמובן איסור כזה).

לסיכום, אגיד שזוהי אופציה נהדרת גם בימים מטלטלים שכאלו וגם בימים שגרתיים בהתחשב ביתרונות שהיא מעניקה לאנשים מסויימים.

האם זה מתאים לכולם? לא, כמו כל דבר אחר. אנחנו שונים ומגוונים וזה מה שיפה בפסיפס האנושי.

קוריוז לסיום - כמה מהמטופלות הישראליות שחיות בחו"ל וליוויתי את מסע הריפוי שלהן, כשהן הגיעו לביקור בארץ הן תיאמו מפגש טיפולי "רגיל", בפיזי. זה היה מוזר ואף משעשע בהתחלה לפגוש את "כל האדם" ולא רק את החלק העליון שנכנס למסך, לשני הצדדים. יחד עם זאת, הטיפול עצמו היה בדיוק אותו הדבר ברמת החיבור, הישירות, הכנות והריפוי שמתאפשר, למעט העובדה שיכולתי לחבקן חיבוק פיזי.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^