איך מתמודדים עם חל"ת שני?

30/03/2021
דר' ענבל לוסטיג
דר' ענבל לוסטיג
פסיכותרפיסטית
איך מתמודדים עם חל"ת שני?

"החל"ת הזה הוציא אותי מאיפוס לגמרי"

אורן, בן 36, נכנס לחדר הטיפולים התיישב ונאנח תוך שהוא אומר: "עוד פעם אני בחל"ת, לא יודע איך לשרוד את זה".

כששאלתי אותו למה הוא מתכוון, השיב: "בפעם הקודמת הרגשתי אחרת, אמרתי לעצמי 'סוף סוף יש לי קצת זמן עבורי ולעשות הרבה דברים שחלמתי עליהם ואף פעם לא הספקתי.' אז שבוע-שבועיים ראשונים הצלחתי אפילו להנות וכשחזרתי לעבוד הרגשתי שהמנוחה בחל"ת נתנה לי כוחות.

"אז מה השתנה?" שאלתי

"הפעם אני פשוט לא יודע איך להתמודד עם זה, מרגיש הרבה יותר פחד, אני כבר לא בטוח שיחזירו אותי לעבודה והאמת שהלבד הזה שהסגר מביא אתו יחד עם החגים זה פשוט יותר מידי בשבילי".

ניסיתי להבין מאורן מה זה אומר "יותר מידי בשבילי", ועל כך הוסיף ואמר: "מפחיד מידי, מרגיש ששום דבר כבר לא יהיה כמו שהכרתי. החברים שלי השתנו, חלקם חזרו לגור עם ההורים ואלה שלא, אני כבר לא נפגש איתם. לא ברור מה יהיה עם החברה שלי כשיגמר הסגר ואת יודעת מה? אני בכלל לא בטוח שאני רוצה לחזור לעבוד שם. פתאום התחלתי להרגיש שאולי אני צריך לחפש תפקיד אחר, אולי לעשות הסבה מקצועית או לפחות לחפש מקום חדש. פתאום כל מה שהיה ברור השתנה ואני באמת מרגיש שאני בקושי מזהה את עצמי."

כששאלתי את אורן על הקושי "לזהות את עצמו", אמר: "סדר היום המוכר שלי לקום כל בוקר, ללכת לעבודה, להיפגש עם חברים, לצאת, לבלות, להתאמן בחדר כושר, הכל יום אחד פשוט נגמר. תמיד היה לי ברור שהתפקיד שאני עושה זה משהו שאני מאוד אוהב וטוב בו. פתאום איבדתי את הביטחון שלי שאני באמת יודע ומכיר את התחום שלי כמו שחשבתי. אם יחזירו אותי לעבודה אני כבר לא בטוח שאני זוכר את כל מה שידעתי."  

התחושות האלה שאורן מספר של הבלבול, אובדן הביטחון ותחושת חוסר הוודאות קשורות לתקופה המבלבלת ואפילו מפחידה שבה אנחנו נמצאים.

זו תקופה בה רובנו מתמודדים עם שינויים משמעותיים בסדר החיים שלנו. כמעט כל מה שהיה לנו מוכר וברור מאליו מפסיק להיות כזה: העבודה, קשרים חברתיים, העיסוק במצב הבריאותי שלנו ושל היקרים לנו. שינוי דרמטי כזה כמו שמתחולל בתקופה בה אנחנו חיים מעורר קושי גדול ומחייב התמודדות שונה מזו שעשינו עד לתקופה זו.
כשחשבנו ביחד מה יכול לעזור לאורן להתמודד עם התקופה הזו כדי להחזיר לעצמו את תחושת הביטחון שאבדה לו, העלנו מספר פתרונות שיכולים להקל עליו: חשבנו על כך שגם אם אינו עובד חשוב לשמור על שגרה קבועה. בתוך השגרה נכון יהיה לפנות מקום קבוע לפעילות ספורטיבית של הליכה וריצה. חשבנו על שני קורסים שקשורים לתחום העיסוק שלו, שיכולים לתרום לידע שלו וגם להשאיר אותו 'בעניינים'. בנוסף, העלה אורן את האפשרות של לימוד מקוון של קורס נוסף שיכול לפתוח עבורו אפשרויות תעסוקה נוספות לאלו שיש לו, במידה ויחליט בעתיד לשנות מקום עבודה.

דיברנו על החשיבות של שמירה על קשרים חברתיים, למרות המורכבות של התקופה. אורן אף הוסיף שחשב לנצל את הזמן שהתפנה לו בשביל להתנדב בעמותה שמסייעת לקשישים ולנצל את הכישורים הטכניים שלו כדי להטיב את חייהם של מבוגרים בתקופה הזו.

אורן סיכם את פגישתנו במילים אלו: "אני יודע שהתקופה הזאת לא קלה בשביל אף אחד, וברור לי שלא הכל ייפתר מחר בבוקר, אבל אני מרגיש שאני יודע קצת יותר טוב איך להרגיש מחדש 'אני' גם כשהכול מסביבי כל כך מפחיד ומשונה."

 

אז אם גם אתם מרגישים כמו אורן, שהכול מסביב "משונה" ומפחיד, אני מזמינה אתכם לפנות לייעוץ, תמיכה וטיפול. ביחד נמצא את הדרך שמתאימה לכם להתמודד עם האתגרים של התקופה הנוכחית.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^