להתיידד עם הכאב

21/05/2020
יחיאל פרץ
יחיאל פרץ
מטפל התנהגותי קוגניטיבי
להתיידד עם הכאב

כאב מתקשר בהרבה מצבים לתחושת אובדן כזה או אחר של אדם שקרוב לליבנו, כמו במקרה של מוות, שלילת ילדות / שמחת חיים במקרה של תקיפה מינית, אובדן פיננסי ומעמד חברתי, או אובדן פיסי במקרה של מחלה. אם נשאל אדם היכן כואב לו, לרוב הוא יצביע על אזור החזה והלב, למרות שהכאב הפיזי מגיע מהמוח ואחראים לזה הם נוירוני הכאב, גם תחת השפעת משככי כאבים הכאב קיים, אך קולטני הכאב רדומים. בכאב נפשי, לכאורה, אי אפשר להצביע באופן מוחשי, אז האם תיתכן אפשרות "להרדים" את קולטני הכאב?

האם ניתן להנות ולכאוב בו זמנית?

אני שומע הרבה אנשים שאומרים "הכאב לקח לי את ההנאות בחיים", "אני כבר לא מאושר, אין לי טעם". בואו נבין כמה דברים על אושר, הנאות וכאב. ישנה דעה רווחת שכאב ועונג מנוגדים ואינם יכולים לגור בכפיפה אחת. מהו ההיפך מכאב? רוב האנשים יענו "שמחה", "הנאה", אך זה לא נכון. ההיפך מכאב הוא חוסר כאב או במילים אחרות - נוחות. אנחנו מבינים גם שנוחות היא לא מקדמת ומניעה, כאשר נבחר לחיות את חיינו כך.

בשביל להגיע להנאה שלמה חייבים לעבור דרך שבילי הכאב. כמו לדוגמא באימון טוב. הגדרה של אימון מהנה היא אימון שהיה מלווה בנחישות, התמדה, וכמובן כאב. כמו כן, מערכת נישואין טובה מלווה בהרבה כאב, קרירה מצליחה וכו'...

אם המטרה שלנו בחיים היא לחיות בנוחות, כלומר בבריחה מהכאב, מצפים לנו חיים מלווים בכאב. "כאב זהו המחיר שאנחנו משלמים על ההנאות שלנו" . מניעת הכאב גורמת לבריחה מכל דבר שמזכיר את הכאב, אלה יכולים להיות מגוון נושאים שקשורים בקשר ישיר או עקיף ולא בהכרח יגרמו לכאב ברמה ובתדירות שאנחנו מצפים שיקרו.

נכון, ישנה הרגשה טובה כאשר נמנענו מהכאב. אך, בעצם הבריחה שלנו מהכאב הגברנו את חוסר המסוגלות העצמית להתמודד, ריקנות וחוסר ביטחון עצמי. רגשות אלו ילוו אותנו הרבה לאחר מכן, כשהכאב יפסיק להיות מפחיד. בעצם רגשות אלו בונים לנו את הכאב הבא שבאופק.

ברגע שאני בורח, נמנע מהכאב ודוחק אותו פנימה, אני בונה את הכאב הבא בתור, כיוון שאני גורם לתחומים אחרים, שלא קשורים בקשר ישיר לכאב, להיות כואבים מהפחד והחשש לפגוש שוב את הכאב. בנוסף, לתחושות שקניתי בדרך הזו של אי יכולת התמודדות שמכרסמת בערכת הכלים שלי להצלחה בחיים. 

 

כלי 1: אנדרטת הכאב - לתת לכאב להיות תמונה על הקיר ולא תמונה שלך על קיר הכאב

אני לא רוצה שהכאב ימלא כל חלל בי כיוון שלאחר מכן לא יהיה מקום לדברים אחרים. אך, מצד שני ישנה הרגשה שכאשר אני אפסיק לכאוב אני מוותר על האובדן / זמן החוויה (כל הזמן שהשקעתי בחוויה הרגשית  היה לחינם)  / אבל אם אני אעזוב את הכאב אני אשכח ממנו.

אחת מהטכניקות שקיימות היא לקבוע זמן ייחוד עם הכאב שלי ובזמן הזה אני נותן לעצמי לחוות את מלוא העוצמות של הרגש. אני מזמין את אותם רגשות,

וכאשר הם צצים מידי פעם ביום יום, אני מזכיר לעצמי שזה לא הזמן לכאוב. יש לזכור שיש מקום שבו הכאב חי, וכאשר יגיע הזמן אני אכנס לחוויה הרגשית במלוא עוצמתה.

יש סיבה לכך שבמקרה של אובדן, אנחנו נותנים זמן כל שנה לאחר הכלת הכאב הראשוני.

כל כאב הוא סוג של אובדן. אם זה מעמד, אהבה, אדם קרוב...

ברגע שאני נותן לכאב מקום, אני מתחיל להחזיר את הרגשת השליטה לחיים שלי. אחת מהתחושות הקשות בסבל, הינה העדר הבחירה בו ותחושת אובדן השליטה והביטחון שמציפים מכל עבר.

כאשר אני מקציב זמן, מקום לכאוב, ובשאר הזמן אני עסוק בעשייה ומסיח את דעתי מהכאב, אני מתייחס בכבוד לכאב שלי ולרגשות שלי.  במקביל, אני גם שומר על מקום של כבוד לעצמי ולסובבים אותי.  

 

כלי 2: נתינת וקבלת משמעות לכאב

אנחנו יכולים לראות אנשים שחוו סבל ויצאו ממנו כאשר ערך מסוים שלהם, כגון נתינה ואמפתיה, התחזק. בתוך כל ההמולה של הכאב, הם מצאו משמעות וייעוד בחיים. נכון, לא תמיד אנחנו נראה את הייעוד או את האור בקצה המנהרה. אך אם נבחר לסבול ולקבל, המשמעות תגיע ותמצא דרך לנתב את עצמה לתוכינו כי זו היא דרך החיים.

כל עוד יש לי בחירה איך להתמודד עם הכאב ואיך להגיב אליו, אני אחיה בחופשיות מסוימת. אף כאב לא יוכל לשתק אותי או לקחת ממני את כוח הבחירה. גם אם הכאב הוא בלתי נמנע - הסבל הוא נמנע.

באופן זה אנו יוצרים משמעות של בחירה להתמודדות עם האובדן. כזו שאני בחרתי עבור מטרה נעלה יותר.

כאשר אדם מוכן לשאת אובדן לא מבחירה, היקום מעניק לו מתנה שנקראת משמעות והיא להפוך לאובדן מבחירה. 

עצם זה שאני:

1.מוכן להמשיך הלאה ולא ליפול לתהומות הייאוש 

2. מקפיד לשמור על אמת מידה של ערכים 

3. מקפיד על הדברים חשובים לי ושנותנים לי את הכוח והאנרגיה 

4. לא נותן לכאב להזין עצמו לעבר הכאב הבא 

5. מתמודד בקבלה של הכאב ונותן לעצמי את הכח והיכולת להתמודד

מתוך כל אילו, נוצר הקסם ששמו משמעות. 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^