הורים ילדים והקורונה שביניהם

27/03/2020
מירי מטלון
מירי מטלון
מנחת הורים
הורים ילדים והקורונה שביניהם

הקורונה חדרה לחיינו ושינתה את העולם שהכרנו. ברגע אחד התבקשנו לעצור את חיינו, את חלומותינו, את עבודתנו, ולחזור הביתה לילדים, למשפחה.

לא, זאת לא חופשה. לא, אי אפשר להזמין חברים, לצאת לבלות כדי לשנות את הנוף או את הלחץ המשפחתי .

בנוסף מרחפת מעלינו המגפה שמעוררת פחד אצל רבים מאתנו ומייצרת חרדה. על בריאותינו, בריאות יקירינו, ילדינו , הורינו ועל הפרנסה שלנו.

כשהאדם נשאל מה הוא היה מבקש בחיים, לרוב הוא יגיד בריאות מקום ראשון ופרנסה, שיהיה לי למה שאני צריך. בתקופה זאת שני יסודות ביטחון אלו מאותגרים.

אנחנו ההורים מלאים במחשבות ובדאגות אלו וכך מלאים, אנחנו מגיעים לילדינו. וילדינו (לא משנה באיזה גיל) חווים דרכינו, כי משהוא אחר קורה בעולם.

לילדי הגן מובן שסדר היום הרגיל השתנה ושהם כבר לא הולכים לראות חברים ואת הגננת, אבל הנוכחות בבית די נעימה להם לרוב.

לילדי בית הספר היסודי העולם התהפך. הם יודעים להיות בבית, הם יודעים להיות בבית ספר, הם לא יודעים להיות בבית כשבית הספר חדר אליו ומציף את היום יום במשימות והודעות.

והמתבגר.ת? הם חווים קשיים רבים כשמשפחת החברים מנותקת מהם ועכשיו הם מחויבים לפגוש את המשפחה הגרעינית בה הם מורדים. יחד עם זאת יש להם לרוב עולם פנימי שיכול למלא אותם ונראה אותם יותר בחדרים שלהם.

אז מה עושים?

שלב ראשון - אני רוצה להחזיר אתכם לרגע שבו הבאתם את הילד.ה הביתה בפעם הראשונה , לרגע בו הפכתם להיות הורים.

שם, ברגע הזה, החיים השתנו, כללי המשחק שונו, התחלנו לדאוג, לטפל. בחופשת לידה גילינו בדידות, לופ של יום יום, אי יציאה מהבית ומחשבות על עבודה ופרנסה נכנסו לעולם החשיבה ביתר שאת.

אז בעצם .. היינו שם פעם, בתחושה שהעולם הפנימי שלנו והמשפחתי שלנו השתנה. וצלחנו את הרגעים כל אחד בדרך שעזרה לו או לה בימים האלה.

אנחנו ההורים מיומנים בשינויים.

אם כך הנה מס' טיפים לצלוח את התקופה בבית עם ילדים:

  1. הכירו את המשפחה שלכם: אתם כבר 12 ימים עם ילדים בבית כי מסגרות החינוך נסגרו. זה הזמן להתבונן ולראות מה הכי עובד עבור המשפחה שלכם. באיזו שעה הכי נוח לכם לקום? ולישון? מתי נוח ללמוד? איזה ארוחות כולם פחות או יותר אוהבים ומה השעות? מה משמח את המשפחה שלכם? מה לא מצליח? והאם יש זמני נפרדות בבית? בדקו מתי הכי נוח לכם ומתי לא.
  2. סדר יום: ריתמוס קבוע של סדר יום מייצר ביטחון לילדים במיוחד בעולם בו הכל  השתנה. חשוב שהילדים ידעו שיש דברים שלא משתנים, שהם העוגן שלהם לביטחון. נכון שבימים אלו כולם משבחים את סדר היום וטבלאות רצות ברשת בכל מקום. אבל אני מזמינה אתכם אחרי שהכרתם את המשפחה הייחודית שלכם, לבנות לה סדר יום שלכם שמתאים לזמנים שעובדים לכם ועליו לשמור. אם הסדר יבנה ממה שעובד, יהיה לכם ההורים הרבה יותר קל לשמר אותו וכך תיצרו ביטחון וסדר במערכת.
  3. למידה בתקופת קורונה: אז יש למידה מרחוק והיא חדשה. עולם חדש נפתח וזו ההזדמנות לפגוש את התכנים שהילדים לומדים, אך זו גם ההזדמנות לאפשר לילדים לפתח מיומנויות למידה מתוך מה שהם אוהבים. בחרו עם הילד.ה דבר שהוא אוהב.ת וסייעו לו להיות מקצועי בנושא. חיפוש תוכן און ליין, למשל ציור. אז ללמוד על אומנים, יש שיעורי ציור און לין. אפשר לנצל את הזמן לפתח כישורים חדשים וכך גם לפתח את מיומנות הלמידה העצמית. כשתחזור השגרה החדשה, לילד.ה יהיו מיומנויות שיסייעו להם לצלוח את המעבר .
  4. הם בבית: כן, הם בבית כל הזמן וכך גם אנחנו, אז המלצה שלי היא לזכור שזה הבית. עכשיו אתם מייצרים זיכרונות לעתיד. אז בבית הולכים בפיג'מה, מתפנקים על הספה, מסדרים את החדר, מבלגנים ומסדרים. תייצרו זיכרונות שתוכלו לצחוק אותם, שתרצו לחזור אליהם, לרגעי משפחה שתמיד יזכירו לכולכם שזה הבית. לשחק במשחקים, לצחוק בקול, לשיר, לרקוד וליהנות ביחד. אנחנו עם האנשים שאנחנו הכי אוהבים בעולם.
  5. חמלה ,שחרור וגמישות: תהיו בחמלה לעצמכם. המצב חדש לכולם, כולנו לומדים יחד להתנהל. זה לא פשוט. אנחנו נטעה ונתקן ונטעה שוב. רק ימים יגידו מה עבד ומה לא. לכן שחררו את מה שהכרתם כדי שתוכלו לבנות מחדש ביחס למשפחה שלכם ותתגמשו מול עצמכם ומול הילדים כי זה שומר על הבריאות.

 

בברכת בריאות לכולם ולעולם חדש וטוב יותר

מירי מטלון בעלת קליניקת "הורים ונהנים", זכרון יעקב. מדריכת הורים ביחידים וקבוצות ומטפלת רגשית. 0506984298

Mirimatalon449@gmail.com

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^