מפגש ליל הסדר - איך יוצאים ממנו בשלום?

29/03/2021
דר' ענבל לוסטיג
דר' ענבל לוסטיג
פסיכותרפיסטית
מפגש ליל הסדר - איך יוצאים ממנו בשלום?

ארוחות משפחתיות מהוות גורם למתח גדול עבור כל הנוכחים, ככול שהארוחה קשורה לתאריכים משמעותיים כמו חגים, או אירועים מיוחדים המתח והקושי שמתלווה מתגבר. הקושי הוא רב במיוחד עבור מי שלא נמצא בתוך מסגרת משפחתית משלו. איך ניתן להבין זאת? חגים, ארוחות במיוחד ליל הסדר מסמלים באופן מובהק חיזוק ערכים כדוגמת  מסורת ומשפחתיות.

ארוחת ליל הסדר היא ארוחה ארוכה מהרגיל הן בשל קריאת ההגדה, וריבוי המנות וההכנות הרבות שנדרשות לקראת הערב. משך הזמן והמתח לקראת המפגש ותוך כדי המפגש קשור גם לכך שזמן הארוחה 'מזמין' העלאה של זיכרונות מהעבר, חלקם קשורים לקונפליקטים עם דמויות משמעותיות מהמשפחה, קונפליקטים שצפים ועולים מציפים תחושה של כאב, קושי ותסכול.

ליל הסדר השנה, מלווה בקושי עוד יותר גדול וזאת על רקע החודשים הארוכים בהם התמודדנו עם 'הקורונה' וכל ההגבלות שקשורות בה. ההגבלות הפחיתו באופן משמעותי את זמנים בהם היינו עם משפחה מורחבת  ואנשים קרובים בחלק מהמצבים יצרו כמיהה וגעגועים, בחלק מהמצבים הגדילו את הפער התסכול ואפילו הכעס. התסכול של התקופה קשור גם לתחושה שבתקופה הזאת של הקורונה, דברים רבים שהיינו מורגלים לבחור באופן יום יומי השתנו נלקחו מאיתנו.

אז איך יוצאים בשלום מליל הסדר?

*לוקחים נשימה עמוקה(רצוי יותר מאחת) בוחרים - איך הכי נכון לי לעבור את ליל הסדר. האם עם המשפחה, או עם חברים, או עם משפחה רחוקה או בבית. האם נכון לי לבוא לכמה שעות ולחזור לבית שלי או להישאר לישון ולנסוע למחרת. איזה אפשרות תהיה הטובה ביותר עבורי השנה.

* מזכירים לעצמנו- שליל הסדר זה ערב אחד (משמעותי אבל בסופו של דבר מדובר בכמה שעות) שחשוב שזמן הארוחה יהיה זמן נעים לנו ולסובבים אותנו, אבל בסופו של הערב ארוך ככול שהוא יהיה  כל אחד חוזר לחיים ולבית שלו.

* הצפה של כאב- ארוחות משפחתיות זה לא זמן מתאים להעלות סוגיות מטרידות או מתחים מהעבר. אם תוך כדי הערב התחושה היא שאירועים ותחושות מהעבר מציפות, תמיד אפשר לצאת להתאוורר ולחזור ואולי לחשוב על זמן ומקום מתאים לדבר עם אותם אנשים כדי לנסות למצוא דרך לפתור את המתח.

*למצוא זמן בתוך ימי החג 'לעשות לביתנו'- משמע להקדיש זמן למלא את עצמנו בטוב: אולי במפגש עם חברים, או בבילוי במקום אהוב עלינו מקום של טבע, ים או כל מקום שנוכל להרגיש בו נינוחות ורוגע.

* להרגיש חלק- למצוא דבר אחד לפחות שנביא איתנו לארוחת החג, זה יכול להיות מאכל שאנחנו אוהבים או קטע שנרצה להקריא במהלך הארוחה. ישנה משמעות רבה שנאפשר לעצמנו להיות שותפים לערב החג בניגוד לחוויה של זרות או תחושת הניכור של מי שבוחר להגיע 'כאורח'.

*חרות- לא לשכוח להזכיר לעצמנו שחג פסח הוא קודם כל חג החרות, חרות שמשמעותה הזכות לבחור את הדרך שמתאימה ונכונה עבורי. לבחור את הדרך שלי משמע לבחור מה שנכון לי ולא בהכרח למישהו אחר גם אם המשפחה או החברים חושבים אחרת.

 

ארוחת החג יכולה להיות זמן נעים מקרב, מחבר כל השותפים לו, כאשר התנאי לכך שנצליח לבחור את הדרך שמתאימה לנו. זמן הקורנה עימת את כולנו את תחושת הבחירה או העדרה בחיים שלנו. חג הפסח- חג החרות הנו זמן חשוב עבור כולנו להרהר במידת החרות שנרצה ליצור ולאמץ לתוך החיים שלנו בשנה הקרובה.

אז שיהיה לכולנו חג חרות שמח!

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^