מהי פוטותרפיה ? מנקודת מבט אחרת

20/05/2021
מהי פוטותרפיה ? מנקודת מבט אחרת

"הצילום הוא אמנות ההתבוננות" (אליוט ארוויט Elliot Erwitt)
 

- Phototherapy - Psychotherapy
פסיכו - נפש, פוטו - (Photo) אור, תרפיה - טיפול

 

אם תבקשו לערוך חיפוש במרחבי האינטרנט ולברר מהו תחום הטיפול הקרוי "פוטותרפיה" מקור המידע הראשון יפנה אתכם ל"טיפול בבעיות עור באמצעות אור". טיפול זה יפרט מיני תחלואים ונגעים הפוגעים ברקמת העור של בני האדם ויציע מענה לבעיות רפואיות באמצעות קרינה מלאכותית המדמה אור יום.
המשיכו לגולל את דף החיפוש ותגלו טיפול נוסף הקרוי "פוטותרפיה" – והפעם מדובר בתהליך טיפול רגשי המשלב אלמנטים מעולם הצילום האמנותי -
אני כמובן עוסקת בתחום זה.
לאחרונה נוכחתי כי קיים דמיון רב בין שני תחומי הטיפול הזהים בשמם "פוטותרפיה":
שני התחומים עוסקים בריפוי, בתהליכי הבראה, בשניהם האדם הפונה מבקש מזור לכאביו. בין אם מדובר בפצעים גופניים הפוגעים ברקמת העור ונראים גלויים על פני השטח ובין אם בסמויים מן העין, אלו וגם אלו גורמים לאדם לתחושות סבל ומועקה.

כמו כן, בשני התחומים הטיפול הוא למעשה חשיפה מתונה לאור ולחום: בראשון כחלק מתהליך ההחלמה יתבקש המטופל להאיר על מכאוביו בנורה המפיצה אור וחום ואילו בשני, בטיפול הרגשי, המטפל הוא זה שיעזור ויכוון את המטופל, יעודד אותו בחמימות ובמאור פנים לשוב ולהתבונן, לגלות בתוכו את כישוריו, את חוזקותיו, את "האור הפנימי" שלו.


פצעים ונשיקות כל השקרים וכל השתיקות (1)
אדגים כיצד המושג "פוטותרפיה" הוא בבחינת אנלוגיה לתהליכי ההחלמה המשלבים גוף ונפש וארחיב בנוגע לבחירתי לערוך השוואה בין הפוטותרפיה המתייחסת לטיפול בנגעי העור לבין זו המציעה מענה כחלק מתהליך טיפול הרגשי:
רקמת העור כמוה כנפש האדם דורשת תהליכי טיפוח ואחזקה. הזנחתם של פצעים עלולה להוביל להחמרת המצב ולהתרחבותם של מעגלי הפגיעה ולכן ניטיב לפנות לטיפול סמוך למועד הפגיעה. בשירה המוכר חוה אלברשטיין מפליאה בקולה כאשר היא מתארת:
"כולנו רקמה אנושית אחת חיה (2) " - רקמת העור היא רגישה, עדינה ועלולה להיפגע בנקלה.

כל שריטה ולו העדינה ביותר תכאיב ותטריד אותנו (בעודי כותבת אני נזכרת באותם paper cuts טורדניים), כך גם מכאוביה של הנפש. אנו בני האדם יצורים עדינים, אנו זוכרים כל מילה, אנפוף, שתיקה קצרה או תנועת גוף אשר נתפסו בעינינו כפוגעניים ולפעמים נושאים את תחושת הכאב או העלבון במשך שנים רבות.
השפה העברית אף היא יוצרת הקשרים בין רקמת העור הכואבת והנפש כאשר אנו משתמשים בתיאורם של מכאובים רגשיים כ"צלקות", "פצעים פתוחים". חשוב
להגדיש כי בנוסף לאמור לעיל הדמיון נוכח גם ביכולת הריפוי הטבעית של האדם, בגמישות, באלסטיות וביכולת ההתאוששות המרשימה. בתהליך הריפוי בין אם בפצעי העור כך גם בפצעי הנפש אנו, אנשי הטיפול, ננוע ברגישות רבה, נהיה קשובים לקצב הנכון לאדם, להרגליו, לצרכיו ונפעל יחד איתו במטרה לקדם
תהליך החלמה והבראה. בהמשך דבריי אסביר ואדגים מהם מאפייניו של תהליך ההתפתחות האישי המשולב באלמנטים מעולם הצילום האמנותי - הפוטותרפיה.

"אם אתה משנה את הדרך שבה אתה מסתכל על הדברים, הדברים שאתה מסתכל עליהם משתנים" (ויין וולטר דייר Wayne Walter Dyer)

 

מה הוא טיפול רגשי?
כאשר אדם מבקש להתחיל תהליך של טיפול רגשי הוא בוחר בחירה אמיצה ונכון לשתף איש מקצוע בסיפור האישי שלו, על פי רוב יעשה זאת במטרה להקל על מכאוביו, מכאובי הנפש והגוף כאחד. בתהליך זה החשיפה והשיתוף מעוררים מנעד רחב של רגשות ומחשבות החל מסקרנות, התלהבות ונחת וכלה בכאב, תחושת החמצה ותסכול. השיתוף מהווה הזדמנות לחזור ולהעמיק את ההתבוננות, לשאול שאלות ולהישיר מבט סקרן וחומל כלפינו וכלפי אחרים היקרים לנו, העמקה זו היא תנועה לקראת השגת תחושת רווחה, ערך ושייכות.

 

למה צילום?
בשנים האחרונות גבר מאוד השימוש הספונטני בצילום בזכות השילוב הקל והנוח המוצע במכשיר הטלפון הנייד. אנו מתקשרים בעזרתו, מצלמים ומתעדים, נותנים ומקבלים משובים ולמעשה מקיימים מערכות יחסים אינטימיות ופורות. התמונות משמשות נקודת מוצא לאינטראקציה ביננו לבין אחרים, בחינתן מספקת תובנות אשר מהוות גורם משמעותי בפעילויות חברתיות ויצירת קשר. בין אם מדובר בצילום עצמי או בכל צילום אחר הסקרנות והצורך לשתף הפכו במשך השנים לנחלת הכלל. פעולת הצילום, בחינת התצלומים ושיתופם עם קבוצת שייכות כל אלו מספקים מענה לצרכינו כשאנו מבקשים להיות נוכחים, מובנים ובעלי ערך. גם לעבר יש משמעות בכל מה שקשור לצילום, בחינה חוזרת של תצלומים מהילדות, מאירועים משפחתיים וחברתיים, דיוקנאות מגילאים שונים מעניקה לכל אדם הוכחה לכברת הדרך שהוא עבר, לקיומו ולזהותו במרחב המשפחתי-חברתי.

 

פוטותרפיה בתהליך אישי
"הפוטותרפיה מציעה דרך יצירתית להשגת תובנות אישיות והפיכתן מוחשיות וברורות, כך שניתן יהיה לנסח את סיפור החיים מחדש, באופן שתומך בצרכים האינדיבידואליים וביכולות האישיות במסע ההתפתחות האישי" (DeMarre,2001 אצל תורן, 2007).

העיסוק בצילום כאמצעי אמנותי בטיפול מאפשר לאדם להביא לידי ביטוי רבדים שיבחר, להביע רגשות ולמצוא סדר וארגון בעולמו הפנימי. שברו, ( Chebaro, 1998) גרס כי הצילום ככלי טיפולי מסייע לעקוף הגנות, ליצור תקשורת לא מילולית ומגביר את תחושת השליטה אצל המטופל. הטיפול בשילוב הפוטותרפיה ראוי שיאפשר גמישות רבה כאשר השימוש בתצלומים אישיים ומשפחתיים נעשה על מנת להשיג תובנות חדשות על חוויות ואירועים בחיי המטופל.
 

מגוון תהליכים אישיים:
חזרה אל בית הילדות
: צילום בית המשפחה הישן, צילום הכניסה לבית, המעבר בין החדרים, המטבח, חדרי האמבטיה, התבוננות בוגרת על הבית בו גדלנו והעלאתם של זיכרונות ילדות מרגשים.
היינו ילדים: מסע לשכונת הילדות, מפגש עם שכנים, תיעוד המפגשים בעין המצלמה, קיום תהליכי פיוס ומפגשים עם חברים ישנים ואהובים.
ביקור פרידה מחבר/ה בבית החולים: תיעוד רגעי החברות האחרונים, הפרידה.
חזרה ל"מאה שערים": תהליכי חזרה בשאלה תחת עין המצלמה. צילום הרחובות, השכונה, פריטים מהעולם הדתי כגון מודעות, חנויות של תשמישי קדושה, שלטי חוצות.
מסע השלמה בין אמא ובת: תיעוד מצולם של מפגשים מרגשים בין אמא חולת אלצהיימר ובתה הכואבת. המסע כלל תצלומים במרחבי בית האבות, בחדרה של האם, חדר האוכל, במקלחת. התהליך היה בבחינת מסע הבראה של הבת והקלה מעומס משקלו של הכאב.
העבודה הטיפולית אינה מתרחשת רק בקליניקה במפגש פרטני 1:1 ניתן להרחיבה לעבודה סדנאית-קבוצתית.

 

פוטותרפיה בקבוצה
רבים מאיתנו חווים קושי ומבקשים להרחיב את כישורינו בכל מה שקשור לאופן בו אנו מתנהלים בשדה החברתי. אנו מבקשים לעצמנו מרחב המאפשר ביטוי אישי, כולנו מבקשים לחוש תחושות ערך, ביטחון ושייכות אולם ביסוס מרחב אשר נותן מענה לצרכים אלו הוא בבחינת אתגר לא פשוט בוודאי כשאנו פועלים בקבוצה ונדרשים לשיתופי פעולה. בין אם מדובר בקבוצה הפועלת במגרש המשחקים, בבית הספר או במקום העבודה הכניסה לקבוצה וההשתלבות בה אלו דורשים מאיתנו מנעד רחב של כישורים ומיומנויות.
הפוטותרפיה מהווה מרחב יצירתי הרואה באמנות הצילום קרקע פורייה לטיפוחן של מיומנויות חברתיות כאשר עבודה קבוצתית מציעה מרחב לביטוי אישי, להבעת רגשות, לקבלה ומתן של משוב מקדם ולטיפוח כישורי אינטליגנציה רגשית.

 

הפוטותרפיה כמענה לתהליכים קבוצתיים:
פוטותרפיה מתעדת – דור שני:
מציעה מענה יצירתי המתעד תהליכי היכרות מחודשת, סליחה ופרידה. באמצעות הצילום המשתתפים לומדים לקבל את היותם חלק משרשרת הדורות ומרחיבים את נקודת המבט האישית לכדי נקודת מבט משפחתית וקהילתית.
פוטותרפיה משפחתית – מציעה הזדמנות לטיפוח מערכות יחסים, התבוננות על אירועים משפחתיים בעיניים יצירתיות, מיטיבות וסקרניות. ליווי התהליך הטיפולי נעשה בשילוב כתיבה וצילום אירועי חיים כואבים, פרידות, חולי ומשבר, שינויים בהרכב המשפחתי.
פוטותרפיה ארגונית – מציעה מענה לצורכיהם של אנשי הצוות העובדים יחד בארגון, לשאיפתם ללמוד ולעבור תהליכי גיבוש המעשירים את משאבי ההתמודדות, המיומנויות והכישורים החברתיים שבאמתחתם. שילוב אלמנטים מעולם הצילום מהווה הזדמנות
להתנסות בפיתוח כישורים בינאישיים כגון שיתוף, העמקת השיח, מתן משוב מקדם, וזאת
במטרה לקדם אווירה חיובית בסביבת העבודה, להעניק השראה, מחויבות ומוטיבציה
גבוהה לכלל השותפים.

 

התנסות קצרה - ZOOM IN
אם אבקש מכם לגשת ולהביא תצלום אחד משמעותי במיוחד האם תדעו היכן התצלום מונח? האם הוא שמור בגלריית התמונות בטלפון הנייד שלכם? האם הוא ממוסגר? האם הוא גלוי או שמא חבוי במגירה? מדוע בחרתם דווקא בו? אילו רגשות ההתבוננות בתצלום מעוררת בכם? האם אתם אוהבים את מה שאתם רואים? האם קיים כאב, געגוע? כעס אולי? האם, את מי ומתי שיתפתם בסיפור מאחורי התצלום? אם הייתם מקבלים הזדמנות לשנות משהו קטן בתצלום האם הייתם מוכנים? אם הייתם מקבלים הזדמנות לחזור בזמן לאותו המעמד מה הייתם מבקשים לעצמכם?
שאלות אלו הן ההתחלה, הן מיועדות לגרות אתכם ולעורר סקרנות...

 

ממליצה להתחיל ולעלעל בספרים, להתרשם, להתאהב ולבחור:
 מחשבות על הצילום – ספרו של רולאן בארת, יצא לאור בשנה 1980 , בהוצאת כתר.
 צמצם התשוקה - פסיכותרפיה וצילום – ספרה של ד"ר ענת בוצר, יצא לאור בשנת 2015 , בהוצאת רסלינג.
 להתבונן ביצירה לראות את הנפש - מודלים וגישות להערכה ולהדרכה בטיפול מבוסס אמנויות פרי יצירתם של מטפלים ישראלים עורך וכותב שותף: ד"ר רונן ברגר. יצא לאור בשנת 2015 , בהוצאת אח.
 הצילום כראי התקופה - ספרה של סוזאן סונטג – יצא לאור בשנת 1977 , בהוצאת עם עובד.
 מאחורי החיוך: שימוש תרפיוטי בתצלומים. יספרה של לינדה ברמן - יצא לאור בשנת 1997 , בהוצאת אח.

 

(1) מתוך: "פצעים ונשיקות" אלבום הבכורה של להקת הרוק הישראלית "מוניקה סקס". את שיר הנושא "פצעים ונשיקות"
כתב והלחין יהלי סובול
(2) מתוך: "רקמה אנושית אחת" – מילים ולחן מוטי המר. השיר מוכר בביצוע חוה אלברשטיין

 

למציאת מטפל - לחץ/י כאן

ביבליוגרפיה:
 תורן, צ (2007). פוטותרפיה: הצילום והתצלום ככלים טיפוליים. פסיכואקטואליה, אוקטובר, 2007. עמ' 49-52 הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. 2007.
1. Chebaro, M. (1998) Cross- cultural inquiry in art and therapy. In HISCO & C . A calisch (eds). Tapestry of cultural issues in art therapy. London and Philadelphia: jessica kingsley pub

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^