גישת הפסיכולוגיה החיובית בייעוץ קריירה - צובעים את העולם בורוד, או שמתחברים למציאות?

30/03/2021
גישת הפסיכולוגיה החיובית בייעוץ קריירה - צובעים את העולם בורוד, או שמתחברים למציאות?

כשאנשים חושבים על "פסיכולוגיה חיובית", הם חושבים שמדובר בגישה שצובעת את העולם בורוד ומתעלמת מבעיות ואתגרים. גישה של "תחשוב טוב, יהיה טוב".

וזו טעות גדולה.

 

פסיכולוגיה חיובית היא ענף מחקר של הפסיכולוגיה שהכיוון המרכזי שלו הוא: "כשאנשים מזהים את הצדדים החזקים שלהם ואיפה הם הצליחו, הם עושים יותר, מצליחים יותר, וגם נהנים תוך כדי 😊".

בגישת הפסיכולוגיה החיובית לא מתעלמים מהבעיות: בעיות הן חלק חשוב מהחיים ומהסיבה שמגיעים לייעוץ, אבל בגישת הפסיכולוגיה החיובית, לא "חופרים" בבעיות – מבינים מה הן, ומתבססים על החוזקות והיכולות שלך, שגם הן חלק משמעותי מהחיים, כדי לעזור לך לפתור את הבעיות ולהתמודד עם האתגרים שלך.

 

"פסיכולוגיה חיובית" איננה זהה ל"חשיבה חיובית" –

"חשיבה חיובית" שאומרת "תחשוב טוב ויהיה טוב" – הם משהו אחד והם מבוססים בד"כ על אינטואיציות של אנשים שונים.

"פסיכולוגיה חיובית" מתייחסת למשהו אחר לגמרי: "פסיכולוגיה חיובית" היא מקצוע אקדמי – היא מגובה במחקרים ומבוססת על מדעי ההתנהגות. היא מראה לנו דרכים איך לשפר איכות חיים של אנשים, והיות והיא מבוססת על מחקרים, אנחנו גם יודעים באילו מקרים הדרכים האלה אינן פועלות – ויודעים להפעיל אותן במקומות הנכונים.

 

ואיך זה בא לידי ביטוי בליווי לקריירה?

למשל: לקוח שקשה לו להסתדר עם הבוסית שלו. הגיע ואמר שהיא "מחפשת" אותו, ומעיקה עליו עם ביקורת וטענות עד שהוא כבר מרגיש רע לקום בבוקר לעבודה.

יכולתי בשלב זה לשאול אותו אילו בעיות יש ביניהם, ומה בדיוק מפריע לו ולנתח את האופי שלה לעומק ואת הבעיות שנתקל בהן והגורמים להן.

אבל היות ואני מגיעה מגישת הפסיכולוגיה החיובית, הבנו את הבעיה, והמשכנו לבדוק בנוסף גם מתי כן היתה עבודה מוצלחת מבחינתו ושיתוף פעולה בינו לבין הבוסית שלו.

עם עידוד והכוונה שלי, הוא נזכר בכמה מקרים כאלה, ותוך כדי הניתוח שלהם – גילינו למשל שכשהוא שלח לה אימייל שפירט את הפעולות שעשה, היא לא באה "לחפש" אותו, ואף נתנה לו יותר סמכות. הוא בחר לחזור על הפעולה המוצלחת הזאת, ושלח לה פעם בשבוע אימייל עם פירוט הפעולות שעשה והתוצאות שלהן. אמנם הבוסית לא שינתה את עורה, אבל היא בהחלט פחות ופחות באה לבדוק ו"לחפש" אותו, ולאחר תקופה היא אפילו נתנה לו לעשות תפקיד שרצה, ולא חלם שהיא תתן לו.

 

לסיכום: בתוך מפגש ייעוצי יש כל מיני גישות שאפשר לנקוט.

גישת הפסיכולוגיה החיובית לא צובעת את העולם בורוד ומתעלמת מבעיות ואתגרים.

בגישה הזו בודקים מה הבעיות ויחד עם זה גם בודקים ולומדים מההצלחות, החוזקות והיכולות שלכם.ן.

זה מביא תוצאות בשטח, ובנוסף המפגשים עצמם מהנים ויוצאים מהם עם חיוך 😊

 

לחיפוש מטפל/ת, לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^