טיפול מקוון, מה הרווח של כולנו?

29/03/2020
תמר לרר
תמר לרר
פסיכותרפיסטית
טיפול מקוון, מה הרווח של כולנו?

בימי פוליטיקורונה טרופים אלה, שהמציאות עולה על כל דימיון, מצליחים לתפוס בראש, ומנסים להעביר דרך הלב, חוסר ודאות האם המציאות היא אכן מציאות.... 
ואולי יש סיכוי שיש עוד אנשים במצבי? צריך לעכל ולתפקד, לתפקד ולעכל, ומהר....

החלטתי לכתוב מאמר קצר לאלה מביניכם שמרגישים שהיו רוצים עזרה בדרך, חשבתי שיהיה נכון להתייחס לכולנו כמקשה אחת, המאמר עוסק בטיפול אונליין ויתרונותיו למטופל ולמטפל, כפי שחוויתי כמטפלת CBT, פרטנית, זוגית ומשפחתית.

עולם הטיפול המסורתי עבר טלטלה בשנים האחרונות, כולנו מרגישים את זה על "בשרנו". היום המטפל משתף את המטופל במטרות הטיפול ובודק עימו ביחד האם הן הושגו. הטיפול המקוון מסייע רבות להתקדמות בתהליך. ישנם יתרונות לשני הצדדים גם יחד, למטפלים ולמטופלים :

1. התחלה יותר קלה- כמה פעמים החלטתם ללכת לטיפול? כמה פעמים אמרו לכם ששלחו אליכם מטופל ולקח חודשים עד שנפגשתם לראשונה?

באונליין המרחק הפיזי עושה את אי הנעימות הראשונית שבהיכרות פשוטה יותר, יש תחושת מוגנות פיזית בכך שניתן לנהל שיחה מהבית שלנו, הרי כולנו פונים לעזרה כאשר אנחנו במצוקה, עצובים, כועסים, מפחדים, מיואשים... כאשר אנחנו מבינים זאת ולא יודעים מה נכון עבורנו, הרבה יותר קל להביא את עצמנו לשבת מול המחשב בבית, כל שכן לבחון האם המטפל מתאים עבורי, האם אני מתחבר לאדם שבו? האם אני מתחבר למי שאני?

אני בעד לבוא מוכן לטיפול עם מטרות ולהציג זאת בפני המטפל. מניסיוני האישי ההיכרות הראשונית אונליין מאפשרת "לשבור את הקרח" יותר בקלות.

2. משך הטיפול וההתקדמות בין הפגישות- לשמחתנו הרבה עולם הטיפול עזר בקיצור התהליך באופן משמעותי בשנים האחרונות, אך עדיין יש צורך בתחילתו של תהליך להגיע לפגישה אחת לשבוע בדרך כלל, הזמן (לעיתים כמה שעות) והמשאבים (דלק, תחבורה ציבורית וחנייה),  כל אלה נדרשים מאיתנו להשקיע בפגישות בקליניקה.  במפגשים אונליין אין צורך להיערך,  קיימת נוחות, ישנה מוגנות ומרחב אישי, כמו כן, החיסכון במשאבים משמעותי מאוד. מניסיוני האישי, פגישות אונליין יותר ענייניות, המרחק הפיזי נותן למטופלים אפשרות להרגיש יותר בנוח ולהתבטא, יחד עם זה הרצון להתייעל בזמן עוזר לעבודה המשותפת בפגישות וביניהן. העבודה אונליין יוצרת גבולות ומסגרת המאפשרים לשני הצדדים להתמקד בחלק המשמעותי, כמו בצילום,  בו אנחנו תוחמים במסגרת את החלק הרלוונטי מהמציאות.אני באופן אישי שומרת על קשר רציף עם מטופליי לאורך הזמן שבין הטיפולים. מצאתי שקל יותר לתת משימות כתיבה בין הפגישות לאלה שבוחרים בטיפול מקוון. אפילו יותר מכך, מצאתי שמטופלים הבוחרים בטיפול מקוון ועובדים איתי במקביל במערכת הדיגיטל של שאלות ותשובות, מתקדמים בקצב מהיר בין פגישה לפגישה. את אותה המעטפת ניתן לספק בקבוצת ווטסאפ ואחרות, רואים את התוצאות בפגישה המכוונת, שני הצדדים מגיעים לפגישות ממוקדים ובעלי מוטיבציה גבוהה מאוד.

3. סיום ויישום הטיפול בחיי היומיום- כאשר מיישמים באופן קבוע ויומיומי שגרת חיים המופנית כלפי התודעה באופן עצמאי, התוצאות מהירות ומשתלמות, שגרת החיים בטיפול מקוון הוא תחושת הביחד בזרוע המחוקקת והאחד בזרוע המבצעת, המטפל והמטופל מחליטים ביחד והמטופל מבצע, מפתח תחושת מסוגלות, ואיזו מסוגלות זו אם הוא עשה את זה בטיפול מרחוק, מה הסיכוי שיוכל לעשות זאת בעצמו?

הרי לשם כך הגיע מראש לטיפול, כדי שיוכל לקחת את הכלים וליישמם בעצמו. תראו לי מטופל או מטפל שלא היו רוצים לראות, להרגיש, לחוש ולצרוח מאושר על הצלחת דרכם המשותפת?

מצאתי שבטיפול המקוון יישום הטיפול בחיי היומיום היה קל יותר בגלל תחושת המסוגלות, אם הצלחתי להגיע לכאלה תוצאות בעצמי עם ההכוונה הנכונה, עכשיו שיש לי אותה, אני יכול גם לבד. 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^