עולם הטיפול לאחר הקורונה

16/06/2021
עולם הטיפול לאחר הקורונה

בהסתכלות על משבר הקורונה, הדימוי שעולה לי הוא "קרון-נע" שחושש לרדת מהפסים, תרתי משמע.

כמו שהלמידה מרחוק חדשה לתלמידים, כך גם הלמידה מרחוק בטיפול חדשה לרוב המטופלים ואף למטפלים.

המצב בו אנו נדרשים להסתגל למיומנות חדשה עשוי להיות קרש קפיצה בטיפול, ויש לתת עליו את הדעת. עצם ההסתגלות או אי הההסתגלות לתנאים שונים עשוייה ללמד על הכוחות של המטופל, על יכולת הגמישות במצבים שונים.

בנוסף, המחשבות על טיפול בימי קורונה מעורר שאלות לגבי פרופורציות. יש מטופלים שאילולא הטיפול הם בודדים ואינם מדברים עם אחרים. והטיפול זהו המפגש היחיד שיש להם. מטופלת בגיל סיכון אמרה שהיא מוכנה להסתכן ולצאת לטיפול (שעוד אפשר היה) כי בלי זה אינה נפגשת עם אף אחד. הטיפול מהווה עבורם מים לנפש, כלומר יגידו מה שהורג אותם זה לא החשש מקורונה אלא החשש מהבדידות.

הפסקת הטיפול  בגין המשבר, ובשל חוסר יכולת להתמודד עם פלטפורמה שונה ממפגש אישי, חלקם מהעדר הכנסה כספית, מפגיש עם שאלות של נחיצות הטיפול . השאלות המתעוררות: האם הבעייה שלי היא כזאת שניתנת לדחייה? מהם סדרי העדיפויות? כעת אני צריך להתמודד עם הדאגה למשפחתי ולבריאותם. יש שיאמרו שיש לשים בפרופורציות את הבעיות האישיות ולהתרכז במשפחה.

הפסקת הטיפול עשוייה להיות חיזוק למטופל על היכולות שלו להתמודד במידה והוא תופס את עצמו כמישהו שבעבר לא הצליח להתמודד עם קשיים, והיום הוא מגלה על עצמו יכולת וחוסן נפשי.

הטיפול מרחוק יכול לפתוח אופציה של ביטול המרחק הגיאוגרפי, לא תהיה מגבלה של מרחק, בהנחה שהמטופל יכול ורוצה להשתמש באופציה של טיפול באמצעים טכנולוגיים שנפתחה בעקבות המשבר.

הטיפול עשוי להביא לידי ציפיות של המטופלים להוזלת מחיר הטיפול, הן בשל המצב הכלכלי, שנקלעו אליו, והן בשל ההוזלה שהתרחשה בהנחה שהיתה בעת המשבר.

פן נוסף בטיפול מרחוק- המטופל נחשף בצד שלא היה מוכר למטפל, אם הטיפול מתרחש בבית והמטופל מדבר על המיקום שבו הוא נמצא, משתף במראה ואולי אף עושה סיור ומראה את הבית. המטופל "מכניס" את המטפל גם לביתו, לא רק לראשו וליבו. זה עשוי לייצר קירבה נוספת דרך עיני המטופל.

לסיכום, נראה כי לבני האדם יש יכולת הסתגלות למצבים שונים גם למצבים קשים.

סגנון ההתמודדות נובע מתפיסת העצמי בתפיסה של היכולות שבאות לידי ביטוי בהתמודדות עם דברים שונים במהלך החיים.

יכולת היישום של ההתמודדות יכולה להתרחב לתחומים נוספים.

יש כאלו שעבורם שימוש בעזרים טכנולוגיים אינו מהווה בעייה, ויש כאלו שהפיתרון של טיפול מרחוק ושימוש בעזרים טכנולוגיים, מהווה את הבעייה החדשה.

אין ספק שהמשבר הנוכחי יהווה שיח בחדר הטיפולים כשהכל יסתיים. ההשלכות של המשבר יהדהדו לזמן רב.

 

למציאת מטפל אונליין

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^