טיפול ממוקד גוף בפוסט טראומה

09/03/2021
טיפול ממוקד גוף בפוסט טראומה

אורן (שם בדוי), שהיה מטופל שלי, ניפגע לפני עשר שנים באחד הפיגועים הקשים בארץ  וסבל מ-PTSd . הוא היה מוצף בחרדות, עבר התקפי פאניקה ונזקק לאישורי רופאים בחדרי מיון  שהוא בריא פיזית. לא עלה בדעתו שאותו פיגוע איום שהתרחש לפני שנים רבות, ימשיך לפגוע באיכות חייו. אורן היה משוכנע שהוא התגבר על הטראומה ושהוא המשיך הלאה, אלא שהגוף זכר והאנרגיה שנעצרה בגופו המשיכה לנהל אותו.

במהלך הטיפולים ביססנו את הביטחון שלו בתוך חדר הטיפולים ומחוצה לו. בנינו קשר טוב כתנאי מקדים לגישה אל זיכרונות טראומטיים. אורן היה צריך להרגיש בטוח ביכולות שלו להפעיל את מעצור "הברקס", משמע לשלוט בזיכרונות המציפים לפני שהוא "שם גז". זיהינו את המשאבים הפנימיים והחיצוניים שלו והשתמשנו בהם לחיזוקו תוך עיגונם בגוף. התייחסנו להגנותיו כאל משאבים. התייחסנו אל מערכת הטראומה כ"סיר לחץ" תמיד כדי להפחית, אף פעם לא כדי להגביר, את הלחץ.  העברתי לו ידע רחב על תאוריות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות בנושא הטראומה והptsd  .עבדנו רבות על נשימות כמווסתות. אורן סיפר שוב ושוב את הסיפור ונגע באירוע האיום שחווה בוויסות גדול מבלי שהוא יציף אותו. יצרנו פנדולציה וטיטרציה בין עוגנים בגופו, עם תחושות לא נעימות בגופו. המטרה הייתה לסייע לאורן לשחרר את התחושות הלא נעימות בגוף ולהוביל אותו לפריקה (Discharge). פריקה של אותן אנרגיות חסומות, שלא השתחררו אחרי הפיגוע ונתנו את אותותיהן בגופו. סייעתי לו להניע ולארגן את האימפולס להילחם, כך שהוא ישלים את התנועה ההגנתית של הלחימה בהצלחה, ויפרוק את האנרגיה שנחסמה. כך שיקמנו את האורגניזמים במטרה להחזיר לעצמו את התנועה ההגנתית האינסטינקטיבית של הלחימה. כמו כן, עבדתי עם אורן (במקרה שלו) על הבריחה שלא התאפשרה בזמן הפיגוע והתקבעה כקיפאון. אורן נאלץ להסתתר בחדר סמוך בזמן הפיגוע ולא התאפשר לו לברוח מהמקום. בסיום אפשרתי אינטגרציה בשילוב, כמובן, של מטא-פרוססינג וקעקוע.

בסיום הטיפול אורן כתב לי : "לפני חודשיים וחצי חושך גדול איים עליי ובכל זאת הרגשתי בליבי שזהו היום בו שהשתנו חיי לטובה. לאט לאט החושך נהפך לאור גדול ונעים והדרך האפילה החלה להתבהר באור יקרות!

הכל היה חדש, המודעות לגוף ולנפש ובעיקר לחיבור של שניהם יחד. ואת בתבונה רבה ובעיקר ברגישות וסבלנות הקשבת, כיוונת והארת את הדרך!. אני מאמין ויודע שעדיין דרך ארוכה  היא לפני אך דבר אחד לפחות השארתי מאחוריי- את הטראומה!!!!

הטיפול באורן היה מרגש ביותר ועוצמתי. הוא ארך כ-13 פגישות. חלק מהפגישות היו כפולות.

בטיפול באורן שילבתי שתי גישות טיפוליות :האחת של הפסיכולוגית ג'ינה רוס (2008), המתמחה בשיטת החוויה הסומאטית- SE-somatic experiencing

טכניקה נוספת ועוצמתית לטיפול בפוסט טראומה (ptsd) פותחה ע"י פרופ' מולי להד ומיקי דורון ונמצאה אפקטיבית וממוקד מטרה.

SEE FAR CBT- (מעבר לטיפול קוגניטיבי התנהגותי)

הטיפול עפ"י מודל זה משלב שלוש שיטות:

SE-Somatic Experience- טכניקה ששמה דגש על הזכרון הגופני של הטראומה. במודל זה יהיה שימוש רב במשאבים שיעוגנו בגוף במטרה להוביל את המטופל לפריקה (Discharge)  של אותה אנרגיה שנעצרה בגוף.

FR- Fantastic Reality- טכניקה שמדגישה את מרחב הדמיון כמבריא ומגמיש את הנפש וכאמצעי שמאפשר לבנות סיפור אלטרנטיבי של הטראומה (מבוסס על המודל של להד 2005, 2006).

CBT-Cognitive Behavioral Therpay- טיפול התנהגותי קוגניטיבי. פסיכותרפיה מובנית, קצרת מועד וממוקדת בהווה, ששמה לה למטרה לפתור בעיות שעומדות על הפרק, ולשנות התנהגות וחשיבה לקויות (שגויות ו/או לא מועילות).

בטיפול נעשה שימוש בקלפים טיפוליים מיוחדים וטכניקות נוספות של דמיון, הרפיה, נשימות ,קעקוע וכו'

מודל זה מאוד ממוקד ונמצא מתאים מאוד לעבודה עם מטופלים שסובלים מפוסט טראומה וטראומה. (מודל המציאות הפנטסטית, להד,2006).

העבודה עפ"י מודל זה משלבת כמובן ראיון היכרות, הערכה ואבחון, היא משלבת הדרכה והסבר פסיכולוגי על מהות התופעה שנקראת ptsd  ודיון עם מטופל על תגובות רווחות לטראומה, כגון: פחד וחרדה כתוצאה מהיזכרות בחוויה הטראומתית . גורמים אפשריים לחרדה יכולים לכלול: מקומות, ריחות, רעשים או כל מצב שעלול להזכיר את החווייה הטראומתית. הטראומה יכולה להופיע בפלשבקים, חלומות או סיוטים, קשיי ריכוז, בהימנעויות, בעוררות מוגברת, בפגיעה רגשית, בפגיעה בתפקוד, ביחסי מין, ועוד.

לאחר שהבנו טראומה, וכיצד היא מופיעה בחיי המטופל והסימפטומים השונים בחייו, נבדוק עם המטופל את הדברים שהוא נימנע מהם במציאות בעקבות הטראומה, ונעודד אותו בעזרת משימות לבצע אותם. בהמשך, נתרגל אתו שיחזור של הזיכרון הטראומתי בצורה הדרגתית באמצעות המרחב הפנטסטי, נבצע עיבודים קוגניטיביים, נלמד את המטופל טכניקות להרגעה ושליטה בחרדה בעזרת נשימות, משאבים, ועיגונם בגוף. נאמן ונתרגל עם המטופל דה- סנסיטיזציה, ולבסוף כשהמטופל מוכן נבצע שחזור באמצעות הקלפים הטיפוליים של האירוע הטראומתי עפ"י הפרוטוקול של פרופ' מולי להד ומיקי דורון.

 

בעזרת טכניקה זאת אני עובדת עם מטופלים במגוון טראומות כגון: אכילה רגשית, אובדן, מוות, פגיעות מניות, גרושים, אלימות במשפחה, תאונות, פיגועים, מעברי ארץ. בעקבות הטיפול מופיעים תסמיני ההקלות ורוב המטופלים מדווחים על הקלה משמעותית בכאב, בחרדה, בדיכאון ועל ירידה בסימפטומים. 

 

למציאת מטפל

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^