פרק ב'- מה זוגות שנכנסים לזוגיות שניה אחרי גירושין או אובדן צריכים לדעת?

09/03/2021
פרק ב'- מה זוגות שנכנסים לזוגיות שניה אחרי גירושין או אובדן צריכים לדעת?

כשאני מדברת על אחוזי הגירושין של פרק ב' הנושקים כמעט ל-70% התשובה של אנשים היא כמעט תמיד זהה- מה? למה? זה לא אמור להיות יותר קל?

זה הגיוני אם אתם לא חיים בזוגיות שניה והנתון מדהים אתכם, אבל למה זה מדהים גם אנשים החיים בזוגיות שנייה ומתמודדים עם הקשיים? ברור הוא כי עם הציפיה שהדברים "יזרמו" יותר קל היא הצידה שהם נכנסים לזוגיות הזאת וכשהמציאות טופחת על הציפיה שם, הדברים מתחילים להסתבך. זה ידוע שהרי יחסים, בכל תחום, נופלים בפער שבין הציפיות למציאות.

אז למה אחוזי הגירושין הגבוהים האלה בזוגיות שנייה?

 • משפחה ראשונה מתחילה מאיחוד של שניים. לזוג יש זמן להעמיק את הקשר והילדים נכנסים אחרי שהמבוגרים שבמשפחה בססו את היחסים ביניהם. במשפחה שניה הזוגיות והמשפחתיות מתחילים יחד
 • משפחה ראשונה מתחילה ללא משקעים. כשלעומת זאת, משפחה שניה  מתחילה כשברקע יש חווית אובדן ותחושת כישלון
 • במשפחה ראשונה לבני הזוג  יש את הזמן והיכולת לתכנן ולייצר שינויים, למשל, כמה ילדים יצטרפו למשפחה, איפה נגור, על איזה ערכים נגדל אותם. במשפחה שניה נוצרים הרבה שינויים בזמן קצר.
 • למשפחה ראשונה יש הסטוריה של מנהגים וחוויות משותפים במשפחה שניה יש שתי יחידות עם הסטוריה של מנהגים וחוויות נפרדות.
 • במשפחה ראשונה ילדים מרגישים שהם חופשיים לאהוב את שני ההורים, והתפקיד של ההורים ברור. במשפחה שניה עוצמת הקשר לא אחידה, ילדים נדרשים לעיתים קרובות לקחת צד, התפקיד של ההורה הלא ביולוגי לא ברור.
 •  במשפחה ראשונה לילדים יש בית אחד ויש מערכת חוקים וכללים אחת ובמשפחה שניה לילדים יש בדרך כלל שני בתים שמתנהלים הרבה פעמים בצורה שונה, עם מערכות כללים אחרות.

כל אלו ועוד, הם חלק מהדברים שההתמודדות איתם מכתיבה את מידת ההצלחה של בניית המשפחה החדשה.

אם כן, כמה עצות קטנות איך לנסות לעזור בבנייה של זוגיות שנייה:

 1. הצטיידו בידע. זכרו שבתוך הזוגיות הזו רק שניים בחרו בה. הילדים של כל צד והאקסים, אינם שותפים בבחירה ולא בהכרח צריכים לשמוח או לאהוב אותה.
 2. יצבו את הזוגיות שלכם לפני שאתם משלבים את המשפחות. מערכת יחסים מבוססת וחזקה בין בני הזוג יכולה להגן על הילדים מלחוות עוד פרידה ויכולה להוות מודל לתקשורת זוגית טובה.
 3. בנו קודם כל את היחד. דברו, תקשרו, והכירו בקיומן של אי הסכמות, בוויכוחים, בדיאלוג, בחתירה לפתרונות.
 4. קחו זמן לבד להזין את הזוגיות בחומרים הבסיסיים שבונים יסודות של קשר חזק שיוכל לתמוך אחד בשני ובבני הבית בכל פעם שהקרקע תרעד.
 5. כשתרגישו בטחון, שלבו אט אט את שאר בני המשפחה פנימה.
 6. זכרו כי יכולות להיות להם השגות ואי הסכמות. כבדו אותן אך אל תתנו להם להיות מנהלי הבית.
 7. לסיום זכרו, שהצלחת המשפחה השניה קמה ונופלת על עבודת הצוות הזוגית שלכם- ככל שתדברו הרבה גם כדי ללמוד את הצרכים של בני הבית מעיניו של כל הורה, גם על ההתמודדות שלכם, על הקושי,  תגבו אחד את השני מול הילדים, תעריכו את המאמץ אחד של השני ותפנו באופן יזום זמן לזוגיות- כך תעלו את המשפחה שלכם על המסלול הנכון.
 8. ולסיום, זכרו לתקשר ולא לחזור על טעויות העבר.....נישואין שניים אינם ערובה להצלחה של הזוגיות. הכרה בקשיים, תקשורת ופרגון, הם כלים חשובים

 

סיגל קפלן יועצת מומחית למשפחות פרק ב'

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^