ראיון עם סער נצר - כל מה שכדאי לדעת על אימון לזוגיות פרק ב'

04/04/2021
סער נצר
סער נצר
מאמן אישי / קואוצר
ראיון עם סער נצר - כל מה שכדאי לדעת על אימון לזוגיות פרק ב'

מה ההבדל בין אלמנות לגירושים מבחינת הכניסה לזוגיות שנייה?

אלמנות זה לחוות את תהליך האובדן, בין אם הוא פתאומי ובין אם לקח זמן. זה חלק מתהליך הפרידה טרם הכניסה לזוגיות חדשה. אין חויה שנעזבת, לפחות לא בצורה ישירה ומודעת. בגירושים, במידה והפונה אליי מהצד שנעזב, הוא חווה תהליך לא פשוט. איך משתחררים מהזוגיות הקודמת שנגמרה בעל כורחם? יש הרבה מאוד כאב ומשקעים, שעד שלא מפנים אותם, יש קושי אמיתי לייצר זוגיות חדשה, שהיא גם בריאה.

כלומר, הזוגיות החדשה מותנית בסיום הזוגיות הקודמת בצורה מיטיבה?

נכון. גם בהתאלמנות. אם האלמן או האלמנה לא השלימו עם האובדן, יהיה להם קשה מאוד למצוא זוגיות חדשה.

מה קורה בליווי שלך? מה זה התהליך הזה?

זה תהליך שמתחיל בהבנת עולם הבעיה – גירושים או התאלמנות. איך חוו את התהליך? צריך להתחבר לחוויה, כי יש הרבה מאוד הדחקה. איפה זה תפס אותי? איך התמודדתי? מה עשיתי? מה לא עשיתי? כיצד פעלתי וממה נמנעתי?

מייצרים תמונה ברורה של איפה אני עומד היום ומה אני רוצה הלאה. מהמקום הזה אפשר להתחיל לצעוד קדימה. אחרת חוזרים בדיוק על אותן טעויות שגרמו לפרידה או אפילו עושים דברים קשים יותר.

אם היתה לי זוגיות נהדרת ובן הזוג בגד בי, זו טעות שלי?

הטעות אינה אובייקטיבית או לא, אלא איך אני רואה את התהליך. איפה האחריות שלי בבגידה של בן או בת הזוג? עם עצמי. האם אני לוקח אחריות על הבגידה? הטעות יכולה להגרם מהפרשנות שלי של מה קרה והיה בזוגיות הקודמת וזה יכול להוות מכשול לכניסה מיטבית לזוגיות חדשה.

כלומר, נדרשת הבנה של הזוגיות הקודמת?

נכון. איך הגעתי לזה ומה עשיתי. מה היה לי נכון וטוב בזוגיות, ומה לא תאם את צרכי, מה עשיתי ומה באחריותי ואיך אני תופס את הדברים. אחרי הבנה עמוקה של הזוגיות שהסתיימה, אפשר ללכת לזוגיות חדשה.

אז השלב הראשון, כשאדם רוצה להגיע לזוגיות שנייה, חלק מהתהליך יהיה הבנה של הזוגיות הקודמת. מה היה שם ומה הוביל לפרידה?

נכון. כשבגירושים יש עוד אדם ואולי גם ילדים. אילו משתנים משמעותיים שהבנה של מקומם בחיים עוזר להתקדם הלאה.

מה המטרה של הברור הזה בעצם?

המטרה היא לייצר למתאמנים את התמונה הברורה. לרוב, תגיעי אליי לתהליך אחרי ניסיון להכנס לזוגיות חדשה שוב ושוב וזה לא מצליח.

לדוגמא: זוגיות שהסתיימה כתוצאה מבגידה. יש סיכוי שהנבגד או הנבגדת, יתקשו לייצר אמון בזוגיות חדשה וכל פעם יביאו את זה לתוך הקשר והדבר יכשיל את הקשר. העבודה האימונית עוזרת הם לזהות את החלק הזה ולא לתת לו לנהל את היחסים העתידיים.

אז יגיעו אלייך אותם אנשים שמנסים להכנס לזוגיות שנייה, לא מצליחים ולא מבינים למה?

בדיוק. יגיעו גם אלה שלא מצליחים לעבור את הדייט השני או השלישי. לא מצליחים לייצר התחלה של זוגיות.

ספר לנו קצת על התהליך

התהליך הוא רפלקציה על המקום שבו אני נמצא היום. איפה אני עכשיו ומה אני רוצה להמשך. תהליך של בירור צרכים, הבנת החוזקות, הרצונות, הערכים וכן הלאה. הבנה לעומק של מי אני ומה אני רוצה.

אחת התופעות היא שאנשים בטוחים שהם יודעים מה הם רוצים, וזה שוב ושוב לא עובד להם. אין להם בעיה להגיד שלא עובד להם, אלא הבעיה מתחילה ב"מה אני עושה לא בסדר". "כל הגברים דפוקים", "כל הנשים לא נורמליות", "אני לא מצליחה למצוא את הגבר השפוי שאני רוצה"... אנשים מייצרים לעצמם אמונות שגויות שמפריעות להם.

כלומר אנשים מפתחים אמונות רדיקליות שמונעות מהם להכנס לזוגיות הבאה?

לפעמים זה אפילו לא אמונות אלא השתבללות ממקום של "אני בסדר וכל השאר לא". אמונה מאוד קורבנית ומאשימה. צריך להראות לאדם את האמונות האלה ולהבין מה ניתן לעשות עכשיו. איך ניתן לשנות את האמונות האלה.

התהליך האימוני הוא קצר יחסית, 8-12 פגישות, שהמטרה היא שבסופן המתאמן או המתאמנת ירכשו כלים שאיתם הם יוכלו לעבוד גם בלי הליווי שלי.

אז מתי אדם צריך להגיע לאימון כזה?

כשמרגישים תקיעות בחיים, כשעוברים גירושים בהם מחפשים יכולת טובה יותר לעבור את התהליך, תחושה של לבד, של חוסר הצלחה, רצון להבין את הדברים יותר לעומק. אם אדם נמצא בתחושה שהוא לא מצליח להתקדם, הוא יכול לקבל כלים בתהליך אימון.

תן לנו דוגמא שבה אדם זז והתקדם בתהליך האימון?

אישה שהיתה כל הזמן בזוגיות מתעללת. אחרי שהבנתי שזו לא פתולוגיה ולא נדרשת התערבות קלינית, היא רכשה כלים בתהליך האימון ולמדה לזהות שהיא מחפשת מישהו שיוביל, יהיה יותר דומיננטי בקשר. ובמקביל, היא למדה לזהות את המקומות שהיא יכולה להוביל את הקשר. במבט לאחור היא זיהתה שאף פעם לא היה ביטוי למקומות שלה. כלומר, במהלך התהליך, היא זיהתה שבני הזוג שלה לא עזרו לה לצמוח, ובזכות העבודה היא סיימה את הקשרים הללו והיום היא נשואה פעם שנייה.

חשוב לי לציין, אני מאד מאמין ואוהב את התהליך האימוני אבל מרגיש מאד בנח להפנות מתאמנים שלי לאנשי מקצוע אחרים אם אני מרגיש שאין לי את הכלים לעזור להם.

בסופו של יום, בתהליך האימוני, מה שחשוב זו החוויה הנוכחית של האדם ולא הגורם לקשיים.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^