הזכות להגדרה עצמית

01/06/2021
הזכות להגדרה עצמית

קצת על עצמי; אני ד״ר לעבודה סוציאלית, מרצה באקדמיה, מטפלת בקליניקה פרטית בפרדס חנה, מתמחה בעבודה עם בני נוער, עבודה עם בני נוער ומבוגרים גאים ובפרט טרנסג׳נדרים.

בבלוג הקודם שלי דיברתי על אמא שפנתה אלי כי לדבריה בנה החליט ״פתאום״ שהוא בת ורוצה שיקראו לו (לה) דריה ואותו סיימתי במשפט: ״כך או כך, מבחינתי קודם כל כבן אדם ואחרי זה כמטפלת; זאת דריה עכשיו וזהו זה.״
כשאני אומרת משפט כזה, הרבה פעמים אנשים אומרים לי משהו בסגנון; ״ואם הוא יגיד לך שהוא עציץ אז מבחינתך הוא עציץ עכשיו וזהו זה?״
אז קודם כל מבחינת חדר הטיפול, כן בהחלט. בחדר הטיפול עכשיו הוא עציץ ואני אהיה איתו בחוויה של מה זה להיות עציץ, מה הקשיים, מה הרווחים וכו'..

 

דבר שני, טרנסג׳נדריות על גלגוליה השונים היא לא תופעה חדשה. תמיד היו ותמיד יהיו טרנסג׳נדרים, לפחות כל עוד נמשיך כחברה להפריד בצורה כה בוטה בין שני המגדרים (אבל זה כבר דיון לבלוג אחר). בניגוד לבן אדם שבא וטוען שהוא עציץ, אנחנו מדברים על תופעה ידועה ורווחת בהרבה (סטטיסטיקות נעות בין 0.6-1.5% מהאוכלוסיה וסביר שמדובר בהערכות חסר). לכן ברור שמדובר פה בתופעה קיימת ובועטת ומתוך כך חשוב וראוי לקחת אותה במלוא הרצינות.
 

דבר שלישי ואחרון, טרנסג׳נדר זוהי הגדרה עצמית ולכן אין לא לאמא כזו או אחרת, לא לפסיכיאטר וגם לא לי, זכות לבטל הגדרה עצמית של אף אדם.

בסופו של יום, זכות האדם על גופו ועל חירותו. כל עוד הוא לא פוגע באדם אחר, לאף אחד מאיתנו אין את הזכות להפקיע הגדרה עצמית זו ממנו.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^