זהות עצמית בעידן הקורונה

24/09/2020
זהות עצמית בעידן הקורונה

השבועות האחרונים מזמנים לנו התמודדויות במעגלי חיים שונים: דאגות לבריאות שלנו ושל יקירינו, אובדן מקורות פרנסה, צמצום המרחב האישי ובידוד חברתי שנכפה עלינו. מטבע הדברים, במציאות כזו נשאף להחזיר לעצמנו את תחושת השליטה, לחזק את הביטחון בעצם הקיום שלנו ולהפחית את חוסר הודאות שמרחף מעל.

כל עיסוק בשאלות הנוגעות בזהות העצמית לכאורה נדחק הצידה ונראה כי בימים האלה רבים מאיתנו נוטים לחשוב שמדובר במותרות, ״הרי סוף העולם הגיע״.

אין ספק שהמחשבות האפוקליפטיות האלה עלולות לעורר חרדה גדולה והתחושה ש״הקרקע נשמטת מתחת לרגליים״ ממשיכה להזין אותה. חלקינו מגיבים אל מול חוויה זו בהיצמדות נוקשה להנחיות וחלקינו מקלים ראש ואולי אף מגלים התנגדות.

כך או כך המציאות הזו משבשת את חווית הרצף של כל אחד מאיתנו, ואיתה משתנה גם הזהות המקצועית והאישית שלנו. יחד עם זאת, עלינו לזכור שאצל רובנו חוויית ההמשכיות הפנימית של היותנו בעולם לא משתנה, ולכן על כל אחד לבחור את האופן שבו הוא מתמודד עם השיבוש המהותי הזה ברצף של חייו.  

כיום, ואולי יותר מתמיד, חשוב שנדאג לאזן את השגרה הנוכחית שלנו ולצד שמירה שקולה על מה שאסור, רצוי או מותר, גם נשים פוקוס על מה שיוכל להחזיר לכל אחד ואחת מאיתנו את תחושת המשמעות במהלך משבר הקורונה ולאחר שהוא יחלוף. כך יהיה לנו קל יותר לראות את המשבר הזה כאירוע נקודתי (גם אם מתמשך) בציר הזמן של חיינו ונוכל לשמור על תחושת חיוניות.

רבים מציעים לראות בתקופה הזו הזדמנות, ומנקודת המבט שלי, בימים האלה שבהם רעשי הרקע שסובבים אותנו מנמיכים את עוצמתם ניתנת לנו האפשרות לצמצם את הביקורת העצמית, להקשיב יותר פנימה ולהתחבר לתשוקות ולמוטיבציות האמיתיות.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^