לטפל עם החושים

01/06/2020
עפרה חן-לוי
עפרה חן-לוי
מטפלת בהבעה ויצירה
לטפל עם החושים

׳אני מחכה בציפייה לשעת הטיפול בה תיפתח הדלת. אני מרגישה את הרעד בבית החזה, חוסר נחת וקושי בנשימה. מדמיינת את המטופלת בעייני רוחי. אני שומעת את פעימות ליבי ויודעת שאני מתבלת את התחושות בפחדים שלי. אולי הפחד מכשלון, מדחייה, אולי מכך שלא אקדם או אעזור. עם הזמן אני מזהה מהן תחושותיי המוכרות לגבי עצמי ומה עולה לי דווקא עכשיו כשאני חושבת עליה לפני שהדלת נפתחת. אני חייבת להקשיב לזה כי זה חלק מהתכנים שיהיו בתוך החדר אפילו לפני שהתחלנו. אני נושמת עוד נשימה ופותחת את הדלת.׳

בחדר הטיפול אנחנו ׳מדברים׳ עם המטופלים שלנו דרך הגוף. לא רק בטיפול בתנועה, גם כשאנחנו יושבים על הספה ומשוחחים איתם. אנחנו לא תמיד נשים לב לתחושות הפיסיות שאנחנו חשים, אולי כי זה מבהיל אותנו שזה מגיע כך בהפתעה, ללא שליטה או אפשרות לשהייה, למחשבה. אולי כי זה מגיע כל כך גולמי ולא מוסבר כרעיון או סמל אלא בצורה של מחנק בגרון,עייפות, כאב בטן,  או כל תחושה אחרת שעולה. אבל אלה מילים שהגוף מדבר איתנו וזו גם התקשורת הלא מדוברת עם האחר.

כאשר עובדים עם ילדים זה יותר ברור, כי המילים לא תמיד יהיו הראשונות לדבר, בטח כאשר אלה ילדים קטנים. וכשמדובר בילדים עם אוטיזם הגוף מדבר עוד יותר כאשר לעיתים לא יגיעו מילים כלל.

לילד עם אוטיזם החוויה החושית היא חלק מרכזי בהווייתו. זה יופיע בצורות שונות שהמטפל צריך להכיר ולגלות. גירויים מבחוץ שמעוררים את החושים כמו אור, צליל או מגע שנחווים עוצמתיים ומתקיפים לעיתים. עיבוד איטי יותר של מידע מהסביבה. הבעות הפנים אשר לא תמיד יעידו על מצב רגשי- מה שתנועה וקול כן יוכלו לספר. פעמים רבות התקשורת עם ילד אוטיסט תתאפשר באמצעות צלילים, תנועה, מגע, משחק. גם עם ילדים שהשפה המילולית נגישה להם, לא תמיד יתקשרו איתנו במילים ונצטרך לחפש את הדרך הכי נכונה לדבר איתם.

העבודה עם ילדים אוטיסטים לימדה אותי להתבונן עם החושים שלי. עם כל מטופל או מטופלת בכל גיל או קושי שמגיע איתו, להיות ערה לרגש שעולה אצל המטופל כתחושה פיסית ומחפש את הדרך להיאמר, להשתחרר. אני מתבוננת במרחק ביננו, בתגובה לעוצמת הקול, בנשימה, בקשר עין - כאשר המילים חשופות זה לא תמיד פשוט להסתכל בעיניים. זה מרגיש פעמים רבות גולמי ולא ברור , ללא רעיון או סיפור רק תחושה עוצמתית שמחכה למילה או מבט שיתנו לה תוקף ומקום אשר כל כך זקוקה לו.

 

לחיפוש מטפל/ת לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^