מתמודד עם הפרעות בשינה? לא מצליחה להירדם בלילה?

09/03/2021
מתמודד עם הפרעות בשינה? לא מצליחה להירדם בלילה?

מניסיוני חמש סיבות פסיכולוגיות יכולות לייצר הפרעות בשינה. במידה ואתה מזהה את אחת מהן כזו אשר גורמת לך לקושי בשינה – תוכל להתמקד בטיפול פסיכולוגי מתאים לפתרונה.

אז למה לדעתך קשה לך להירדם בלילה?

  1. לחץ נפשי: כאשר יש לך תחושה שמשהו לא הולך כשורה, כאשר משהו לוחץ או מרגיש מסוכן, היכולת להירדם נפגעת. תגובתנו הטבעית למצב מאיים הינה פעולה: בריחה או תקיפה – מסיבה זו מצב של שינה איננו בא בחשבון. יותר מזה, פעמים רבות כאשר הקושי להירדם חוזר שוב ושוב, ישנם אנשים אשר מפתחים 'חרדת מיטה' – עצם הסיטואציה של לנסות להיכנס למיטה ולהירדם גורמת להם לעליה במתח הנפשי וללחץ בפני עצמו. כך נוצר מעגל של קושי להירדם – עליה בלחץ וכתוצאה עלייה בקושי להירדם.

חובות כלכליים, סכנת פיטורין, פרידה מאדם קרוב, שינויי סטטוס כמו נישואין או גירושין, מעבר אזור מגורים – כל אלה דוגמאות למצבים של עליה במתח הנפשי.

  1. דכדוך – דיכאון: במצבים של דכדוך עמוק ואפילו דיכאון, אחד הסממנים המובהקים הינה ירידה בפעילות או במילים אחרות האטה פסיכומוטורית. כאשר הגוף פעיל פחות הוא מתעייף פחות והצורך הפיזי בשינה יורד. יש לקחת בחשבון כי פעמים רבות מצבים של דכדוך ודיכאון מלווים בלחץ נפשי - עליו דיברתי בסעיף הקודם, כך ששני הגורמים עלולים לפעול יחדיו בכיוון של קושי להירדם. המלצה חד משמעית במצבי דיכאון הינה למצוא דרך (ואני יודע שזה קשה) להפעיל את הגוף יותר – הווי אומר לזוז יותר, לצאת יותר, ללכת. פעילות גופנית תורמת גם לירידה בחרדה ובדיכאון. מוכח.
  2. חשש לאבד שליטה: אנשים אשר יש להם צורך בשליטה, שליטה עצמית, שליטה בסביבה או שליטה בסובבים אותם – כל אלה הינם מאפיינים אישיותיים. הצורך בשליטה איננו מאפיין שלילי בלבד, רבים אלו התורמים ונתרמים לכולנו בהיותם חובבי שליטה. אלא שהצורך בשליטה עלול להביא עמו גם קשיים. כאשר אתה נכנס למיטה, אתה בעצם עובר ממצב של ערנות למצב של חלימה, ממצב בו ההיגיון שלך שולט בסיטואציה למצב בו אתה מתמסר ללא מודע ולעולם החלום. יש אנשים (ראה סעיף 1 וסעיף 2) אשר אפילו ישוו את ה'נפילה' לשינה לסוג של מוות – לא ממליץ להגזים בכך. להרפות – היא יכולת. מבלי היכולת להרפות קשה לנו לייצר מצבים של וויסות- אנחנו תקועים כל הזמן על מאה אחוז. היכולת להרפות, לוותר, לעזוב ולהניח הינן יכולות חשובות בחיים והינן חשובות יותר במטרה להיכנס למצב של שינה.
  3. מחשבה טורדנית: מטופלים המתמודדים עם קשיי שינה סיפרו לי שברגע שהם נכנסים למיטה מתחילים להפריע להם כל מיני אלמנטים בסביבה: המזגן, רעש מהכביש, מכונת הכביסה, הכלים בכיור. אל אלה מצטרפות כל מיני מטלות בעבודה ובמשפחה אשר נותרו 'פתוחות'. מה יהיה? מה יקרה? איך יתכן? יחידות מחשבה אלה מתעצמות כאשר נכנסים למיטה בהעדר גירויים אחרים. מחשבות טורדניות ראויות להתייחסות נפרדת. במידה ואתה חש במחשבות טורדניות בעיצומו של יום – אני ממליץ לגשת לטיפול בכך – כאן אני מדבר על אנשים אשר במהלך היום אינם מבחינים בחשיבה טורדנית, שכן היא מופיעה מיד עם הכניסה למיטה והניסיון לעצום עיניים. נסה להבחין – האם מדובר במחשבה מטרידה זמנית? או במחשבה מטרידה וותיקה? או אפילו טרדה קבועה.
  4. דחף לפעולה: נסיים בגורם חמישי ואופטימי לקשיי השינה. לעיתים מטרה בוערת, התרגשות, דחף לפעולה עסקית או מינית יכולות להיות גורמים מעוררים. הלילה לפני הטיסה לטיול משמעותי ידוע אצל רבים כגורם מדיר שינה. שמחות יכולות לגרום לקושי להירדם. מצבי חיים אלו הינם מצבים חיוביים כמובן, לא רק שאינם סיבה לטיפול, אף להיפך הם סיבה לחגיגה, לשיתוף ולתיעוד. אם אתה שמח, תתקשר למישהו אשר יכול להזדהות ולשמוח בשמחתך.

 

עד כאן. אני מניח שישנם גורמים נוספים לחוסר שינה. מילה אחרונה: חוסר שינה מייצר עצבנות, דכדוך, חוסר אנרגיה ולחץ נפשי. במידה והמצב קבוע ולא משתפר מומלץ טיפול פסיכולוגי גם תמיכתי וגם ממוקד בנושא זה.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^