ספורט לילדים בכל מחיר, האמנם?

08/03/2020
מיכל יערון
מיכל יערון
פסיכולוגית
ספורט לילדים בכל מחיר, האמנם?

השבוע סיפרתי לנערה שאני מלווה, שכשהייתי ילדה, הייתי הולכת אל חברה הביתה, דופקת על הדלת ושואלת את מי שפתח לי את הדלת "תמי בבית?" היא פתחה זוג עיניים כלא מאמינה.

נכון, הדור הזה לא הולך...הדור הזה לא זז מהכסא ולא מסיר עיניים מהמסך. מהבוקר בבית הספר ועד שעות הערב הם בישיבה....הם מנהלים קשרים חברתיים דרך המסך, הם פוגעים ביכולת שלהם להתפתח מבחינה חברתית, הם לא מתמודדים כמעט עם אתגרים רגשיים, שלא נדבר על דחיית סיפוק, כשלונות, התמדה, עבודה קשה ומפגש עם סמכות.

לכל אילו נועד העיסוק בספורט בגיל הילדות.

כדי לסבר את האוזן, רק כ-2-5 ילדים מתוך 1000 יעסקו בבגרותם בספורט ברמה מקצועית, ובכל זאת אני חושבת שהעיסוק במסגרות ספורט הוא חשוב מאד לבני הנוער.

הספורט הוא מקום אידאלי ללמוד בו עבודה קשה, דחיית סיפוקים, התמדה, התמודדות עם כשלונות, פרגון ותחרות, התמודדות עם סמכות והרבה מאד עצמאות.

אז אם כן, באיזה ענף נכון שהילד שלנו יהיה ומה תפקידינו בליווי שלו?

  1. יש לזכור לאורך כל הדרך את המטרה שלשמה הילד הולך לחוגי ספורט. חוג, כשמו כן הוא, מקום ללמידה והתפתחות.
  2. הדבר הכי חשוב בבחירת ענף הספורט הוא המאמן. המאמן אמור להיות איש בעל ערכים, שמבין את חובתו החינוכית ואת מקומו המשמעותי בהתפתחות הרגשית של ילדינו. עליכם להכיר אותו ולראות שההתנהגות שלו מכבדת את הילד ומצמיחה אותו.
  3. כל עוד יש לכם השפעה על הבחירה בענף, רצוי בגיל צעיר לחשוף את הילד למספר רב של חוגים, כשבכל אחד הוא עוסק פעם עד פעמיים בשבוע. ענף אישי אחד וקבוצתי אחד ואפשר לשלב אומנות לחימה.
  4. שימו לב שהילד חוזר הביתה שמח ושהוא מחכה לפעם הבאה. אל תתרגשו מקצת משברים בדרך, עודדו אותם להתמיד ולעבור משברים, אך תהיו רגישים לכך שזה רק משבר ולא תחושה גורפת של חוסר הנאה.
  5. השתמשו בספורט לאורך הדרך להטמיע את הערכים שבשבילם הילד הולך לחוג. אל תתבלבלו ותהפכו להיות אוהדים נלהבים מידי.
  6. כבדו את העיסוק בספורט. אל תענישו דרכו, אל תתערבו יתר על המידה ואל תהפכו להיות "מאמנים" של הילד. השארו הורים מתעניינים ומכבדים אך אל תתערבו.
  7. במידה ואתם מרגישים שיש צורך לעזרה או ליעוץ חיצוני, לא נכון לטעמי שילד בגיל זה ילך לפסיכולוג או מאמן מנטאלי. אתם ההורים מוזמנים לקבל סיוע כדי לדעת איך לעזור לילדכם להתמודד עם מה שעובר עליו.

זכרו, כל דקה שהילד נמצא מחוץ לבית ובמסגרת ספורטיבית, אתם מרויחים ילד מתפתח מבחינה רגשית בהבטים שקשה מאד להעניק לו מחוץ לעולם הספורט. אולם, כפי שאמרנו, לא בכל מחיר.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^