מתי צריך ללכת לפסיכולוג ספורט? לא צריך. כדאי

29/12/2019
מיכל יערון
מיכל יערון
פסיכולוגית
מתי צריך ללכת לפסיכולוג ספורט? לא צריך. כדאי

פעמים רבות מדי בחיי, שאלו אותי, מתי צריך ללכת לפסיכולוג ספורט ומי בכלל הולך לפסיכולוג ספורט וגם למה צריך פסיכולוג ספורט. התשובה פשוטה, ספורטאים, ככל בני האדם, מגיבים ללחץ, לתסכול, לאכזבות ולמשברים הנוצרים כתוצאה מעיסוק רב בספורט. זה לא חייב להיות רק ספורטאי מקצועי והישגי, זו יכולה להיות תגובה גם אצל ספורטאי חובב בכל גיל ובכל שלב.

התגובה לתחושות אלו תלויה בגורמים שונים, כמו אישיות הספורטאי, סוג הספורט, מידת המחויבות לספורט, תמיכת הסביבה ועוד בעבר נהוג היה להגיע לפסיכולוג בזמן משבר, טרגדיה או טראומה בניסיון לתת מענה בזמן חירום לנפש. תפיסה זו התנהלה באופן מקביל ובהתאמה לתפיסה הרפואית המערבית, שיש מקום לפנות לרופא במצב של משבר פיזי ויש מקום לפנות לפסיכולוג במצב של משבר נפשי.

כיום עקב שינויים תפיסתיים (בין השאר בשל השפעת גישות "מזרחיות" של הסתכלות על מכלול האדם, הוליסטיות) רווחת יותר הגישה הרואה חשיבות בביקורת תקופתית ובטיפול מונע. תפיסה זו מתבטאת בין השאר בשינוי השם של גורמי הטיפול הרפואיים – כבר לא מדובר על "קופת חולים" אלא על "שירותי בריאות".

כמו שאנשים הולכים לרופא להיבדק ולהימנע ממחלות, כך ניתן ללכת לפסיכולוג ולדאוג לבריאות הנפש.

אצל ספורטאים הדבר אף בולט יותר. ההקפדה על אורח חיים בריא, מחייבת אותם להיבדק באופן תקופתי אצל רופא להתייעץ עם תזונאי ספורט ולהקפיד על דיאטה על מנת לשמור על חוסן פיזי ותפקוד אופטימאלי. בין השאר מההבנה כי סטייה מאורח החיים הבריא עלולה לגרום לנזק מתמשך ולהשבית את הספורטאי לתקופות ארוכות.

מבחינה מנטאלית נראה כי המצב שונה. הספורטאי נתון בדרך כלל לרמות לחץ נפשי הולכות ומתגברות שיכולות לנבוע מקושי לאזן בין דרישות הספורט, כמו עומס אימונים, לחץ של תחרויות, מערכות יחסים עם מאמנים וקולגות, עייפות גופנית ואורח חיים אינטנסיבי, ובין דרישות "החיים": לימודים, בן/בת זוג וכו'.

האם באמת כדאי לחכות לרגע המשבר? לא בטוח. ייתכן שעדיף להתחיל בליווי מראש, בתקופה בה הספורטאי מספיק מאורגן על מנת לקבל עזרה ולקבל כלים להתמודד במקרה שיגיע המשבר. במצב רגוע קל יותר לתת כלים להתמודדות עם תסכולים ואכזבות.

ועוד טיפ קטן, אל תחכו לרגע האחרון. עבודה עם איש מקצוע טוב היא כלי משמעותי להצלחה בהגשמה אישית.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^