זה לא חייב להגמר בהתאבדות

13/09/2020
זה לא חייב להגמר בהתאבדות

הבוקר הזדעזעתי לקרא שעוד רופא התאבד ולאחר מכן הגיעה ידיעה על אחות משיבא. הזעזוע נובע מהתחושה שזה מוות שאפשר למנוע. השפעת לחץ בעבודה על מצב פיסי ונפשי עולה במחקרים בשנים האחרונות. חברת COMPSYCH האמריקאית פרסמה כי 64% מהעובדים מרגישים לחץ גדול עד כדי תחושה של אבדן שליטה. מחקר נוסף של האיחוד האירופי הראה ש-56 מיליון אירופאים סובלים מפגיעה מנטלית בגלל לחץ בעבודה.

בארץ, אין מחקרים הנוגעים באופן ישיר להשפעה המנטלית של לחץ בעבודה אך ב2016 הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה כי סיבת המוות השנייה אצל גברים בגילאי 15-44 היא התאבדות. האם יש קשר בארץ בין מקרי ההתאבדות האחרונים ללחץ בעבודה? שורת המקרים האחרונה הוכיחה לנו שכנראה יש.

לצד הלחץ בעבודה שווה להתבונן על נתון נוסף- משרד הבריאות פרסם בעבר כי רק 4.6 אחוז מהאנשים שחווים דכאון או חרדה פונים לעזרה נפשית ועל כך אני רוצה להתעכב.

אם אנשים שזקוקים לעזרה כמעט ולא פונים חשוב לעזור להם לקבל עזרה.

איך נזהה אדם קרוב במצוקה? ראשית, אנשים שעובדים בעבודות שנחשבות למלחיצות - פגיעים יותר ולכן, חשוב להתעניין באופן יומיומי, לשאול שאלות ולהאזין לתשובות. שנית, אם אנחנו שומעים הרבה תלונות ותחושה של שחיקה כדאי להציע לפנות לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי.

אנשים במצוקה יכולים להביע התנגדות לטיפול ויחד עם זאת, הם זקוקים לכך ולכן חשוב לנסות למצוא דרך כן להביא אותם לטיפול. למשל, אפשר להציע להתחיל בפגישת ייעוץ חד פעמית, או להציע שאיש מקצוע יגיע לביתו.

עוד סימנים שעשויים להופיע הם: חוסר שינה ודיבור קונקרטי על דרכי התאבדות. כאשר 2 אלה מתקיימים, חשוב לפנות במהרה לאיש מקצוע או אף לחדר מיון רגיל בבית חולים שם יוכלו לעשות הערכת מצב. 

פעמים רבות אנשים חוששים לפנות במקרים כאלה שמה יאשפזו את יקיריהם באופן כפוי. חשוב לציין כי רק אם מתקיימים 2 תנאים יאשפזו אדם: 1. פסיכוטיות- ניתוק מהמציאות. 2.  איום בפגיעה עצמית או באחר.

אני רוצה לסיים בסיפור קצר. הייתה לי מטופלת בעבר שקפצה מבניין ושרדה, היא סיפרה שבשבריר שנייה שרגל אחת הייתה באוויר והשנייה עוד לא עזבה את הקרקע, היא ממש קיוותה שמישהו יציל אותה. זו תחושה מוכרת לאלה ששרדו ניסיון אובדנות. לכן, המסקנה היא שהם רוצים שיצילו אותם וגם אם לא באותו רגע, אבל ברגע שאחרי- הם רוצים לחיות.

 

 

 

 

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^