הזוגיות הזוגית מתחילה באישית - ראיון עם תמר לרר

13/05/2021
תמר לרר
תמר לרר
פסיכותרפיסטית
הזוגיות הזוגית מתחילה באישית - ראיון עם תמר לרר

נדבר על זוגיות. מה עשתה תקופת הקורונה לזוגיות?

עברנו תקופה מאוד מאתגרת בנושא הזוגי. אנשים נתקלו בכל השדים הפנימיים וזה נתן את אותותיו בזוגיות. כשאני נמצאת במקום לא טוב עם עצמי, לא אוהבת את העיסוק שלי, את האנשים שמקיפים אותי, את המידע שאני צורכת, אז בבואי לייצר זוגיות אני אומרת לאדם השני: "קח אותי בבקשה ותשמור עליי". כמו שאני לא הייתי רוצה להיות עם מישהו שלא טוב לו עם עצמו, כך גם אדם אחר לא היה רוצה לקבל אותי כשלא טוב לי.

זוגיות היא תוספת נהדרת לחיים אבל היא לא מצילה אותנו. יש לנו מיס קונספציה בנוגע לזה. מחפשים אדם שיציל אותנו. צריך לייצר מקום שטוב לי עם עצמי ואז יהיה לי טוב בזוגיות. החיפוש הפנימי קשור למרחב מקודש שנמצא אצלינו במחשבות, בתודעה.. בלי להתכוון אנחנו מזינים את המרחב הזה בדברים שלא עושים לנו טוב. כמו חדשות, רכילות...

כלומר הבסיס להצליח בזוגיות טובה ומקדמת, היא שהאדם יעשה תהליך עם עצמו?

כן. לבד מתפרש כבדידות וישנה מחשבה שזוגיות טובה יותר מהמקום של הבדידות. אך זה מוטעה. הזוגיות היא התוספת, אבל יש לנו תפקיד משמעותי והוא לדאוג שיהיו לנו חיים משמעותיים.

אני חושבת שיש תפיסה שיש דברים שצריך לעשות בחיים וזוגיות היא חלק מהמסלול הזה.

כלומר אנשים לא נכנסים לזוגיות כי הם רוצים אלא כי צריך?

נכון. חד משמעית כן. צריך שיהיה לך טוב עם עצמך ושתבחר להכנס לזוגיות. לא בגלל שיש לחץ חברתי. מהחוויה שלי בקליניקה, אנשים רבים נכנסים לזוגיות מתוך צורך לסמן וי על השלב הזה בחיים. לכן אנשים נוטים להתפשר.

יש הבדל בין גברים לנשים בצורך לכניסה לזוגיות?

לתחושתי, על אף שלקליניקה שלי מגיעים יותר גברים, נשים רואות את החיים בצורה יותר רוחבית. עושות דברים במקביל, בית, עבודה, חברים, משפחה... גברים צריכים משימה ולדעת מה היא המשימה. הנשים זקוקות יותר לזוגיות. זה לא מדעי, אבל בתוך יעוץ זוגי, התלונה החוזרת של גברים זה שהנשים לא אומרות מה הן רוצות. יכול להיות שזה רלוונטי לשני הכיוונים, אבל זה נשמע יותר מגברים. מכיוון שבחברה עדיין רואים את הנשים כחלשות יותר וצריכות לרצות את החברה. זאת על אף שלגברים קשה יותר לתפקד לבד, ופעמים רבות הם יכנסו לזוגיות שנייה מהר מאוד. אבל זה מהצורך הפנימי של הגבר ולא מלחץ חברתי.

קיים הבדל בין נשים לגברים במשימות היום יום, בתקשורת וגם בזוגיות.

בגלל זה אנשים מגיעים ליעוץ זוגי?

גם. החלק המורכב יותר זה הניחוש מה צריך לעשות והבקשה שיהיה חלק. הרצון שהגבר גם יעשה כמה דברים במקביל. הגבר רוצה שהאישה תגיד במפורש ולא תצפה ממנו שינחש ויבין לבד.

מתי אנשים מגיעים אלייך לייעוץ? איך זוג יודע שזה הזמן להגיע לייעוץ?

לצערי, הם מגיעים בשלב של משבר, כשעומדים לפני גירושים... הייתי רוצה שאנשים יגיעו בשלב שלפני אבל המציאות מראה אחרת..

זוגות צעירים נכנסים לזוגיות עם רשימה של מה שצריך להיות בבן הזוג. צריך להבין עם עצמך מה זו זוגיות בעיניך. כלומר, אל תהיו זוג אם לא למדת על זוגיות לפני כן.

כמה זמן לוקח ייעוץ?

כשנה מינימום. כשאין משבר ורוצים רק "ליישר את ההדורים", ניתן לשדרג את הזוגיות. לא צריך להגיע למשבר.

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^