איך יראה עולם הטיפול ביום שאחרי הקורונה?

21/06/2020
איך יראה עולם הטיפול ביום שאחרי הקורונה?

מגפת הקורונה הינה מגיפה עולמית, שעד כה גרמה להדבקה של יותר 2,193,000 בני אדם בעולם והביאה למותם של יותר מ- 147,000 בני אדם (על פי ארגון הבריאות העולמי נכון ל- 17.04.2020). שיעורי התחלואה והתמותה ממשיכים לעלות מדי יום ואנו נמצאים בפתחו של עידן חדש: "עידן הקורונה".

לפני כחודשיים, אף אחד (לבד אולי ביל גייטס שחזה את מגפת הקורונה כבר בשנת 2015) לא שיער בנפשו כי נתהלך ברחובות כשאנו עוטים מסיכה על הפה והאף, מכסים את ידינו בכפפות, שומרים על מרחק של 2 מטרים לפחות זה מזה, ובכניסה לסופר, יעצור אותנו הסדרן ויערוך לנו בדיקת חום שתסנוור את עיננו. אנו מסתגרים בבתינו, נמנעים מלצאת למרחק העולה על 100 מטרים מהבית וצפונים בתוך עצמנו. רובנו אף אינם מוגדרים כ"עובדים חיוניים" ונאלצנו במקרה הטוב לעבוד מהבית ובמקרה הגרוע להיות בחל"ת כשכירים או "להקפיא" את העסק כעצמאיים.

זוהי תקופה חדשה שמביאה בקרב אותן המשפחות הגרעיניות שבהן יש תמיכה, ויחסים תומכים ואוהבים לקרבה והתלכדות בין בני המשפחה. אך מה בנוגע לאותן המשפחות שמלכתחילה היחסים בין בני המשפחה הינם מורכבים, רעועים ואף אלימים? ככל הנראה מצבן הרגשי של משפחות אלו יהיה קשה יותר ואלו שמצבן הכלכלי הקשה, אף יתקשו לפנות לעזרה נפשית מתאימה.

בתקופת הקורונה, בה לא ניתן עוד להגיע לפגישה "אחד על אחד" בקליניקה אינטימית ומזמינה, למדנו אנו המטפלים להיות גמישים יותר ולצאת מ"הסטינג" הטיפולי. הגישות הדינמיות המסורתיות ואף הקוגניטיביות מצדדות בחדר בו המטפל והמטופל יושבים זה המטפלים "המחמירים" הפסיכואנליטיקאים גורסים כי אל לו למטפל לראות את המטופל, הוא יושב כשגבו אל המטופל, בעוד זה האחרון מתמסר לטיפול כשהוא שוכב על הספה.

מציאות הקורונה מזמינה את המטפלים ל"צאת מהקופסא", לזנוח מעט את התיאוריות הטיפוליות המסורתיות ולחשוב כיצד להנגיש את הטיפול לאלו הנזקקים לכך. המטפלים נדרשים ללמוד להשתמש בתוכנות שחלקנו לא הכרנו או שנמנענו מלתפעל עד לאחרונה כמו ה"זום" וה"סקייפ". לעיתים בזמן הפגישה יש תקלות טכניות שונות ואנו לומדים להסתגל "תוך כדי תנועה" לכך ששכחנו ללחוץ על המיקרופון, שלא הפעלנו נכון את מצלמת הווידאו וששגינו בהזמנת המפגש בזום. מפגש שכזה בו יש תקלות, מלמד את המטפל והמטופל כאחד לגלות איפוק וסבלנות גם אם התנאים אינם אידיאלים למפגש.

"עידן הקורונה" מזמין את המטפלים להנגיש את שירותיהם לאנשים מכל קצוות הארץ ואף העולם. מטופל המתגורר בחיפה לא צריך לנסוע שעה וחצי כדי להגיע למטפל הנמצא בת"א, שעליו קיבל המלצות. תוך כדי הקלדה במחשב, הוא יבקש המלצה באתר שמאגד בתוכו מטפלים שפרטיהם, השכלתם ותחום מומחיותם נבדק ואומת. כך יגיע למטפל המתאים לו וזאת מבלי להתניע את האוטו ו"לבזבז" זמן מיותר בפקקים. באמצעות שיחה בסקייפ/בזום/בוואטאפ וידאו, הוא יוכל לנהל שיחה טיפולית המתאימה לצרכיו. סביר להניח כי המעבר של הסטינג הטיפולי למדיה ישתרש גם כשעידן הקורונה יסתיים ונחזור לשגרה. המטופלים שיגלו את היתרונות שבטיפול "און ליין" יתקשו לוותר על הסטינג החדש והמטפלים יצטרכו להתאים את עצמם לכך. ומה בנוגע לקליניקות האם הן יעלמו מעולמנו? סביר להניח שלא. לפגישה "אחד על אחד" יש את היתרונות של יצירת קשר אינטימי ומקרב ויהיו כאלו שירצו לשמר אותה ולהמשיך בסטינג הזה.

כיום, יש מטפלים רבים במגוון של דיסציפלינות: מטפל זוגי ומשפחתי, מטפל דינמי, מטפל קוגניטיבי, מטפל אדלריאני וכן מאמנים ומטפלים רגשיים ועוד מטפלים מגישות אחרות. איך תוכל "לעשות סדר בבלאגן" ולמצוא את הטיפול המתאים למטרתך?

זה היתרון שבפנייה לאתר somebuddy המנוהל על ידי שתי נשים שלהן היה חזון ליצור פלטפורמה טיפולית ונגישה לאנשים הזקוקים לכך. מאחורי שתי הנשים הללו עומד צוות טיפולי מקצועי שבוחן כל פניה לטיפול ומתאים למטופל את "חליפת הטיפול" הייעודית לו בהתאם לבעיה שהציג בפנייה.

יתרה מזאת, ייתכן שבטיפול תתחיל עם מטפל זה או אחר ותיווכח כי אין "כימיה" או כי אינך מתקדם כפי שרצית ואין שיפור בהרגשתך. היתרון בפנייה לאתר הוא כי תוכל בשנית לפנות למנהלות ולבקש מטפל אחר.

וכיצד תדע שאכן הטיפול השיג את מטרתו? למעשה רק אתה הוא זה שיוכל לענות על כך. האם הרגשתך השתפרה? האם אתה כיום סבור שיש לך את הכלים להתמודד עם הבעיה עליה הצהרת בפנייתך? האם ישנה התקדמות בתחומים אותם הצבת לנגד עיניך? אלו הן רק חלק מהשאלות אותן תוכל לשאול את עצמך. בעבר, התיאוריות הדינמיות צידדו בטיפול ממושך שלעיתים נמשך שנים. כיום, אנו חיים בעידן של "אינסטנט", אנשים רוצים "קסם" ב"כאן ועכשיו". כפי שהנך יודע אין קסם,  וטיפול דורש עבודה סיזיפית. המטפל בהתאם לחוות דעתו המקצועית ימליץ לך באם להישאר או להמשיך, אך אתה ורק אתה תהיה זה שיבחר על משך הטיפול ומתכונתו. בהצלחה!

 

מירב כהן- פסיכותרפיסטית קוגניטיבית

 

למציאת מטפל מתאים

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

למציאת מטפל מתאים
^