מהו טיפול טוב? נכון? מוצלח?

07/06/2020
אביבה חיים
אביבה חיים
עובדת סוציאלית
מהו טיפול טוב? נכון? מוצלח?

על סמך ניסיון של כשלושה עשורים אוכל לומר כי טיפול טוב, נכון, מוצלח, הוא הטיפול המתאים למטופל. טיפול המוביל את המטופל להשגת המטרות שקבע ביחד עם המטפל לשם השגת השינוי המיוחל מבחינתו.

בלב ליבו של הטיפול שוכן הקשר שנוצר בין המטפל למטופל, קשר שמשחזר באופן לא מודע יחסים וקשרים מהעבר עם דמויות משמעותיות בחייו, הורים, מחנכים, מטפלים, סבא-סבתא ועוד. בחדר הטיפול מתאפשר שחזור הקשר וחוויה מתקנת למה שיצר תקיעות.

במסע הארוך שלי כמטפלת נחשפתי ועודני נחשפת לשיטות טיפול רבות, שונות זו מזו, משלימות זו את זו. חדשות ומתחדשות. בכל שיטת טיפול יש חוזקות וחולשות. למעשה הרבה משיטות הטיפול "מדברות" במילים שונות על אותם עקרונות טיפוליים, תוך שימת הדגש על ניואנסים שונים. על מינוחים שונים המתארים את אותה התופעה.

היכולת של המטפל לזהות את "הכאן ועכשיו", בחדר הטיפול, הן הפרטני והן הקבוצתי, הינה יכולת חשובה לאין ערוך, שעוזרת למטופל במסעו לשינוי.

נחשפתי למקרים בהנחיית קבוצות בהם מנחי קבוצות מעולים ואכפתיים, תכננו תוכניות נפלאות למשתתפי הקבוצה על מנת להוביל אותם להשגת המטרות; אך הכאן ועכשיו בחדר ייצרו סיטואציה שונה והמנחה שקולט באופן מקצועי את המתרחש בחדר, נאלץ כמובן לזנוח את תוכניותיו ולהיות עם הקבוצה במקום שלה, בקצב שלה... ליישם טכניקות טיפול וכלים המתאימים למטופלים. למעשה כל התוכניות ושעות ההכנה למפגש נגנזו מכיוון שצרכי הקבוצה/המטופל היו שונים. מטפל טוב ומנוסה יזהה את ה"כאן ועכשיו"  ויידע להתאים עצמו לסיטואציה הטיפולית המתרחשת והנוכחת בחדר.לדוגמא, המטפל חשב שהקבוצה תעסוק במפגש בארוע שעבר על החברים במפגש הקודם, אולם אחד הנוכחים בחדר הביא עימו ארוע אישי משמעותי ובחר לשתף את הקבוצה. המנחה היה צריך להתייחס לארוע החדש, גם אם תוכניתו היתה שונה...

המטפל הטוב מקשיב למטופל, הן לטקסט עצמו, כלומר לתוכן שהמטופל מביא והן ל"סאבטקסט", למה שנאמר בין השורות, למה שנאמר בשפת הגוף, לפערים בין השפה הוורבלית לשפת הגוף, להבעות הפנים, למשמעות פערים אלו ועוד.

יש להתאים את השיטה הטיפולית הנכונה ביותר למטופל. לגלות ידע וגמישות תוך בדיקה מתמדת עם המטופל כי זה נכון לו/לה, גם מבחינת השיטה והכלים הטיפוליים וגם מבחינת קצב הטיפול.

ישנם מטופלים המתחברים יותר לשיטה הדינמית, כלומר מעוניינים לחקור את הלא מודע שלהם, להבין את עולמם הפנימי מילדותם ומיחסיהם עם ההורים ודמויות משמעותיות בעברם.  יש כאלו המתחברים יותר לשיטות ההתנהגותיות השונות, כלומר, להתייחס בעיקר להתנהגות הגלויה של עצמם, להבין את הלך המחשבה מאחורי ההתנהגות, אך לגעת פחות בעולמם הרגשי. ישנם מטופלים שבמינון הנכון צריכים גם וגם... המטפל, לשיטתי, צריך להבין דינמית את המטופל אך לגלות רגישות ולהתאים הטיפול למטופל  ב"כאן ועכשיו" המתרחש במפגש. רגישות טיפולית זו מצד המטפל מתרחשת לאורך כל התהליך הטיפולי תוך קיום מנעד עדין וגמיש שמטרתו להיות עם המטופל ולהוביל אותו לכיוון מטרות הטיפול שנקבעו.

טיפול עבורי הוא מלאכת מחשבת של ממש. סוג של אמנות. מדובר במסע משותף בו המטופל וצרכיו במרכז, המטפל נוכח עבור המטופל.

הטיפול שאני מיישמת כמטפלת, השיטה שפיתחתי לעצמי בחלוף השנים, מבוססת על שילוב בין הבנה מעמיקה ודינמית של האדם וסביבתו, הבנה שמתפתחת ללא הרף תוך כדי הטיפול עצמו ובמקביל יישום כלים מתאימים להשגת השינוי . התהליך כולו מתקיים בהתאם למטרות הטיפול אותן אנו כאמור מגדירים ביחד עם המטופל. מתקדמים בהתאם לקצב הנכון למטופל, תוך התחשבות בעיקרון המציאות כגון "זמן ילד", דרישות החיים והסביבה ועוד, שהרי האדם הוא חלק מסביבתו, מושפע ומשפיע בו זמנית.

 

למציאת מטפל/ת, לחץ/י כאן

כדי לעקוב אחרינו בפייסבוק לחץ כאן

לקריאת בלוגים נוספים

חיפוש מטפל מתאים
^